سید کمال خرازی در پی انتصاب سید عباس عراقچی به دبیری این شورا گفت: یکی از سیاست‌های حکیمانه مقام معظم رهبری استفاده از نیروهای قابلی است که در پی تغییر دولت‌ها با افراد جدید جایگزین می‌شوند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: این سیاست همواره مد نظر معظم له بوده است و بدین ترتیب از نیروهایی که حاصل سال‌ها سرمایه‌گذاری و تجربه هستند در مناصب، مجامع و شوراهای مختلف استفاده شده است.

خرازی ادامه داد: ترکیب شورای راهبردی روابط خارجی نیز از نیروهایی است که در گذشته مسئولیت‌های بالایی داشته‌اند و پس از اتمام دوره مسئولیت به عضویت شورا در آمده‌اند.

کمال خرازی: نظر رهبر معظم انقلاب استفاده از عراقچی در شورای راهبردی بود

وی تصریح کرد: نظر مقام معظم رهبری در مورد جناب آقای عراقچی نیز این بوده است که از ایشان در شورا استفاده شود؛ بنابراین برای دبیری شورا در نظر گرفته شدند و اکثر اعضای شورا نیز با شناختی که از توانایی‌های ایشان دارند و با اطلاع از نظر مقام معظم رهبری از این گزینش استقبال کردند، اگر چه مراسم رای‌گیری رسمی صورت نگرفت.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: به هر صورت، امیدوارم ایشان بتوانند به نحو احسن از عهده وظایفی که بر عهده دبیر شوراست برآیند و اعتماد موجود را همچنان حفظ کنند.

  رییس شورای راهبردی روابط خارجی روز گذشته سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه را به عنوان دبیر شورای راهبردی روابط خارجی منصوب کرد. وی جایگزین محمد باقر خرمشاد شده است.