وزارت خارجه روسیه غروب چهارشنبه به وقت تهران از گفت‌‌وگوی تلفنی روسای خارجه آمریکا و روسیه و بحث در زمینه روابط دوجانبه و برجام خبر داد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که روز چهارشنبه در « سرگئی لاوروف » وزیر امور خارجه  روسیه ، به با « آنتونی بلینکن »، وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگوی تلفنی داشت. این گفت‌وگو با ابتکار طرف آمریکایی صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، طرفین در مورد چشم اندازهای اجرای کامل برجام تبادل نظر کردند و همچنین برخی موضوعات دوجانبه جاری به گفت‌و گو پرداختند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین روز چهارشنبه به همراه «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی خود که در مسکو حضور دارد در نشست خبری شرکت کرد.

رایزنی برجامی بلینکن و لاوروف

لاوروف با اشاره به تلاش غرب برای گنجاندن دیگر مسائل در مذاکرات احیای برجام نیز خاطر نشان کرد: «برخی کشورها به دنبال مجبور کردن ایران به پذیرش تعهدات جدید هستند و این باید از طریق گفت‌وگو انجام شود. تلاش تعدادی از کشورها برای پیوند زدن حفظ توافق هسته‌ای با امتیاز دادن ایران در سایر مسائل، بیهوده است.»

وزیر خارجه ایران نیز  درباره بازگشت به مذاکرات وین نیز اظهار داشت: «با لاوروف در این زمینه مشورت داشتیم و تأکید کردم بعد از پایان جمع بندی‌ها ما به زودی گفت‌‌وگوهای وین را از سر خواهیم گرفت. مایلم در این جا تأکید کنم که دولت آقای رئیسی دولت عملگرا و نتیجه گراست.»

وی گفت: «به طرف‌های مقابل با صدای بلند می‌گوییم در این فرصتی که در حال جمع بندی تا بازگشت به میز مذاکرات هستیم، حتما طرف‌های مقابل باید تصمیم جدیدی بگیرند و اراده و نیت واقعی خودشان را در تامین منافع و حقوق ملت ایران در چارچوب توافق هسته‌ای که به عمل آمده نشان دهند که ما بتوانیم آن را به عنوان یک نشانه مثبت قلمداد کنیم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران اهل گفت‌وگو و مذاکره است، ولی مذاکره‌ای که منتج به نتیجه شود و تامین کننده منافع و حقوق ملت ایران باشد و همه طرف‌ها را وادار کند به تعهداتشان برگردند.»

این در حالی است که «جنیفر گاویتو» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور ایران و عراق در دفتر خاور نزدیک در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «سی ان بی سی» همچون دیگر مقام‌های آمریکایی از زیر بار مسئولیت واشنگتن در قبال پایبندی به تعهدات برجامی شانه خالی کرد و توپ را به زمین ایران انداخت.

گاویتو در بخشی از مصاحبه خود در پاسخ به سؤالی به اظهارات اخیر امیرعبداللهیان واکنش نشان داد و گفت: «ما این گزارش‌ها را دیده‌ایم و من در جایگاهی نیستم که بخواهم بگویم که ممکن است چه پیشنهادات خاصی درباره کاهش تحریم‌ها ارائه دهیم. ماهیت و ترتیب کاهش تحریم‌ها در جریان مذاکرات مشخص می‌شود بنابراین در این جا توپ در زمین ایران است.»