غلامرضا منتظری در گفت‌وگو با افکارنیوز با اشاره به تنش‌های اخیر منطقه‌ای و اظهارات مسئولین آذربایجان ، اظهار داشت: مهمترین راهبرد‌ها در کشورمان برای حفظ منافع ملی را شورای عالی امنیت ملی تعریف می‌کند. سه اصل مهم باید همواره به عنوان نقشه راه ما مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه عزت، حکمت و مصلحت سه راهبرد اساسی است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: هر مسئله‌ای که این سه اصل را مورد تهدید قرار دهد، جمهوری اسلامی ایران در مقابل آن می‌ایستد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با آغاز دولت سیزدهم، اصل بر تعامل و ایجاد روابط سازنده و صلح آمیز با همسایگان است و این مسئله دنبال می‌شود. ما با کشور‌های همسایه روابط خوبی داریم و البته ممکن است در نتیجه تحریک سایر کشورها، برخی از همسایگان ما تحرکاتی داشته باشند که اسباب نگرانی را فراهم کند لذا با چنین مواردی نباید از روی احساس و دور از عقلانیت رفتار کرد.

در مقابل تحرکات همسایگان ایران نباید نباید از روی احساس و دور از عقلانیت رفتار کرد

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نباید افکار جامعه را با این موضوعات به هم بریزیم و آنان را دچار تشویش و نگرانی کنیم و باید اجازه دهیم که این مسائل در سطح کارشناسی پیگیری شود. قطعاً وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی با یک نگاه هوشمندانه و اشراف جدی بر تحرکاتی که اتفاق می‌افتد، گام‌های اساسی را برای پایان بخشیدن به این تعرضات در مقیاس منطقه‌ای انجام خواهند داد.

منتظری بیان کرد: از سوی دیگر اگر نیاز باشد کمیسیون امنیت ملی مجلس هم جلسات خود را در این زمینه برگزار می‌کند که به رفع این موضوع کمک می‌کند. به اعتقاد بنده ما به تدریج شاهد کاهش این تنش‌ها خواهیم بود و شواهد هم این مسئله را نشان می‌دهد، اما نباید چشممان را ببندیم و آسوده باشیم چرا که دشمن مکار و حیله گر است و ما باید بیدار باشیم و رصد کنیم و به فراخور شرایط تصمیم گیری کنیم.

وی متذکر شد: ما معتقدیم که باید با دشمنان قاطعانه برخورد شود و در هر جایی که دچار مسامحه شویم و نرمش نشان دهیم دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران سوءاستفاده می‌کنند.

منتظری یادآور شد: هزینه مقاومت برای ما کمتر از سازش است و سردار سلیمانی ثابت کرد اگر می‌خواهیم گامی رو به جلو برداریم باید استقامت داشته باشیم و در برابر تهدیدات احتمالی، محکم بایستیم و مقاومت هوشمندانه اهمیت زیادی دارد. ما نباید براساس احساسات تصمیم گیری کنیم و باید نگاهمان به تصمیمات شورای عالی امنیت ملی باشد.