به گزارش افکار به نقل از مهر؛ خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه هنر نماینده مجلس راضی کردن احزاب و گروهها نیست گفت: نمایندگام مجلس باید در ولایتمداری و تعبد به دین جلوه امام خمینی (ره) باشند.

حجت الاسلام والمسلمین صدیقی خطیب نماز جمعه این هفته در خطبه اول نماز جمعه تاکید کرد: تشکیل خانواده، زینت و تکامل است و مهمترین مقام این است که انسان ها با تشکیل خانواده مجرای اراده الهی هستند. حوزه های علمیه و دست اندرکاران فرهنگ کشور باید تسهیلات فکری برای جوانان تدارک ببینید تا جسور باشند و مردانه قدم در عرصه زندگی بگذارند و از مشکلات نهراسند. خداوند هم وعده حمایت از جوانان را داده است.

صدیقی در روز ولادت حضرت جواد(ع) و در آستانه ولادت حضرت علی(ع) تاکید کرد: امامت منسب الهی است و جزو ضروریات قطعی زندگی بشر است.

حجت الاسلام صدیقی در ادامه کرامت امام جواد(ع) را شرح داد.

وی در ابتدای خطبه دوم نماز جمعه این هفته ۱۴ خرداد رحلت امام خمینی را تسلیت گفته و تاکید کرد: ۱۵ خرداد روز جوانه زدن حق عدل و اسلام است و حیات مجدد اسلام از روز ۱۵ خرداد کلید خورد.

وی افزود: ۱۴ خرداد روز غروب خورشید عالم تابی بود که برای جهان بشریت تحفه الهی و برای اسلام و مسلمین پایگاه عزت، وحدت و شرف و همه ارزش ها بود.

خطیب نماز جمعه خطیب موقت نماز جمعه ادامه داد: امام اسلام جامع بود، اسلامی که خلوت با خدا، نماز شب، توسل به پیامبر دارد و رفتار فردی اش در مسیر بدست آوردن رضای خداست و در کنار این حالات عرفانی نسبت به سرنوشت مسلمانان آن قدر حساس است که برای نجات ملت ها اهتمام دارد.

حجت الاسلام صدیقی تصریح کرد: اولین بار در میان علمای بلند مرتبه در مدیریت مذهبی و حوزه ای، امام خمینی پرچم رهبری سیاسی جهان اسلام و حرکت امت های اسلامی بر امت واحده را بلند کرد.

وی ادامه داد: ولایت فقیه، ولایت شجاعت، شهامت، فقه و حکمت است.

خطیب نماز جمعه احیای کرامت اسلامی را یکی از مهمترین حرکت های امام خمینی خواند و گفت: در هیچ جای دنیا مردم به صورت طبیعی در جریان سیاست تاثیر گذار نیستند، امام آن چنان بلوغی برای جامعه ما ایجاد کرد که با این بلوغ انتخاب مردم ما انتخاب الهی بود.

حجت الاسلام صدیقی خاطرنشان کرد: امام هم به دین تکیه می کند و هم به مردم اعتبار می دهد، مسئله رهبری پیوندی است بین مردم و خداوند.

وی در خصوص اخلاق حکومتی اظهار داشت: امام بر اراده تشریعی پروردگار آنچنان معتقد بود که در جزئیات زندگی بشر احکام الهی را اجرا کرد. امام آن چنان توکلی به اراده تکویین خداوند داشت که نترس و شجاع بود و احکام قصاص و الهی را بدون توجه به فشار غرب و شرق عمل می کرد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آغاز به کار مجلس نهم اظهار اشت: امروز که مجلس شورای اسلامی کار خودش را آغاز کرده است و مردم آنها را به عنوان نمایندگان خود برگزیده اند، باید در ولایت مداری و تعبد به دین و ولایت، جلوه امام باشند.

وی گفت: هنر نماینده مجلس راضی کردن احزاب و گروه ها نیست، امتحان الهی است و توقع ما از مجلس این است که بنای جدیدی بگذارند و هر هفته کلاس اخلاق داشته باشند.

صدیقی افزود: توجه دادن نمایندگان مردم به موضوعات اخلاق همینطور وزارت خارجه، دولت، قوه قضائیه و سایر دستگاه ها باید در اولویت باشد، اگر این بنا درست باشد همه چیز درست می شود.

صدیقی در خصوص مذاکرات هسته ای بغداد گفت: این مذاکرات علی رغم طرحها و نقشه های غرب که پس از نشست استامبول حلقه تحریم ها را تنگ تر کردند در مسیر درست پیش رفت. آنها چون به خدا اعتقاد ندارند و ایمان مردم ایران را لمس نمی کنند فکر می کنند مردم ایران با فشارها عقب نشینی می کند.

وی افزود: مسئول مذاکرات ایران به غرب یادآوری کرد که جایی که ما در حال مذاکره هستیم روزگاری صدام حاکم بود و شما تمام کمک ها و همت های خود را برای کمک به او به کار گرفتید اما الان صدام کجاست و ما کجاییم.

وی تاکید کرد: حقوق هسته ای ایران برای ملت ایران یک حق غیر قابل انکار است.

حجت الاسلام صدیقی در خصوص قیام ۱۵ خرداد گفت: مردم قم، ورامین و تهران برای حفظ اسلام و رهبری خون دادند و به دنیا اعلام کردند که اسلام قدرت جریان سازی، انقلاب و ایجاد وحدت میان مردم را دارد ما خود را وامدار شهدای ۱۵ خرداد می دانیم.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنرانی خود انقلابیون، فرهیختگان و علمای مصر را به هوشیاری در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور فراخواند.

حجت الاسلام صدیقی افزود: متأسفانه در انتخابات مصر موضوع راه یافتن احمد شفیق از عوامل برجسته رژیم فاسد مبارک به دور دوم انتخابات جزو مسائلی بود که بر اساس اسناد بدست آمده حاکی از سرمایه گذاری و دخالت عربستان سعودی و دست بردن در آراء است.

وی تأکید کرد: از فرهیختگان، علما و انقلابیون مصر که با تقدیم شهدا و مجاهدت خود به میدان آمدند، انتظار می رود این مسئله را جدی تر بگیرند و با تشویق مردم مسلمان مصر، به آنان امید بدهند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: انتظار می رود اخوانی ها نیز با ارائه برنامه روشن و شفاف، آهنگ مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا را شعار اصلی خود قرار دهند تا با اتحاد کلمه به سامان برسند.

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دخالت بیگانگان در امور داخلی سوریه افزود: این کشور در مسیر اصلاحات پیش می رود، قانون اساسی اش را به آرای عمومی گذاشته و مجلس قانونگذاری تشکیل شده است. در حالی که حضور مردم سوریه در انتخابات در منظر جهانی بوده است، ممانعت از پیش بردن روند اصلاحات و تسلیح گروههای خاص جز دخالت در امور داخلی این کشور، پیشگیری از روند اصلاحات و جلوگیری از اتکاء به آرای‌ عمومی نیست.

حجت الاسلام صدیقی افزود: از کشورهای منطقه توقع داریم کار خود را با ملت هایشان سخت تر نکنند، مردم حامی دولتهایی هستند که با رژیم صهیونیستی و آمریکا مقابله می کنند، زیرا امت اسلامی در مقابله با رژیم صهیونیستی به عنوان یک غده سرطانی اتفاق نظر دارند و اسرائیل قطعا رفتنی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) را نکوداشت اسلام، جهاد، مقابله با رژیم صهیونیستی و تکریم بشر خواند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: یکی از برکات امام خمینی (ره) این بود که با ایجاد مسئله ولایت فقیه در متن قانون اساسی آن را ضامن اجرای اسلامیت و جمهوریت قرار داد و انگشت اشاره امام راحل (ره) در این باره به کفایت و کرامت مقام معظم رهبری بود که از این شایستگی برخوردارند.