سمانه اکوان کارشناس امور بین الملل، در برنامه سلام تهران، مهمترین عناوین خبری در حوزه بین الملل را بازگو و اظهار کرد: اولین خبر مهم، اجلاس تغییرات آب‌وهوایی و دروغ‌های زیست‌محیطی هفته گذشته بود که در این اجلاس، مقامات کشورها شرکت کرده و وعده‌هایی هم بابت کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی در کشور‌های خود دادند.

وی افزود: این هفته کارشناس‌های محیط‌زیست به این اجلاس آمدند تا کارهای فنی را انجام دهند. اما سازمان ملل خواسته تا در ابتدا، کشورها میزان آلاینده‌های خود را ارائه کنند زیرا گزارش‌هایشان با واقعیت منطبق نیست‌. براساس آمار این سازمان، میزان آلاینده‌ها در حدی است که دمای کره زمین را ۳ تا ۴ درجه گرم می‌کند که این موضوع نگران کننده است.

وی درادامه سفر دکتر باقری معاون وزیر امورخارجه کشورمان برای انجام مذاکرات را دیگر خبر مهم قلمداد کرد و گفت: از اول آذرماه مذاکرات هسته‌ای ایران در شهر وین آغاز خواهد شد. طبق گفته اروپایی ها و آمریکا، مذاکرات جدید از نقطه پایان در دولت قبل آغاز می شود، اما آقای باقری گفته‌است که تفاوت سیاست بین دولت آقای روحانی و آقای رئیسی وجود دارد و از طرفی ایران خواسته‌های جدیدی دارد.

اکوان با اشاره به صحبت معاون وزیر امورخارجه کشور، ابراز داشت: آقای باقری گفته‌است که مذاکرات ما برای رفع تحریم‌ها خواهد بود نه مسائل هسته ای؛ 

وی ادامه داد: معمولا در مذاکرات، فرانسه می‌خواهد نقش میانجی‌گری بین ایران و آمریکا داشته‌ باشد‌. باتوجه به سوابق فرانسه باید محتاطانه عمل کرد زیرا در ابتدا به نام میانجی می‌آید اما در نهایت نقش نماینده اسرائیل را ایفا می‌کند. باید فرانسه تنها نقش رئیس اتحادیه اروپا را بازی کند. البته باید گفت که مذاکرات این دوره بسیار دشوار است.

این کارشناس، خبر مهم بعدی را به حمله پهپادی علیه نخست وزیر عراق اختصاص داد و گفت: طی اعتراض مردم عراق به نتایج انتخابات، چندین نفر کشته شدند. از طرفی حمله پهپادی به منزل الکاظمی هم جای تامل دارد. برخی از رسانه‌های شیطنت‌آمیز آمریکا می‌گویند که این کار، توسط گروه‌های تحت حمایت ایران انجام شده‌است. 

وی افزود: این اتفاق زمانی افتاد که آمریکا مدتی بود از قدرتمند شدن پهپادهای ایرانی به کرات صحبت می‌کرد. همچنین خاموش بودن سیستم سبز آمریکا در زمان انجام این ترور، جای شک و شبهه دارد. 

اکوان در ادامه با اشاره به مهاجرت عده ای از مردم آمریکا به سمت جنوب این کشور، اظهار کرد: جمهوری خواهان می‌گویند که اینکار به خواسته دموکرات‌ها و همچنین جوبایدن، برای جداسازی جمعیتی انجام شده‌است.

گفتنی است برنامه سلام تهران برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و... پنجشنبه ها با اجرای فریبا باقری و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.