«رضا حاجی پور» سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات را درباره برنامه و صلاحیت مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را به این شرح قرائت کرد: وزارت آموزش و پرورش بزرگترین وزارتخانه کشور از نظر تعداد ادارات مستقل شهرستان و منطقه (۶۳۰ مورد)، حجم بالای نیروی انسانی مشغول به کار و همچنین حساس‌ترین وزارتخانه در تربیت فرزندان جامعه و آینده سازان کشور است. پر واضح است مدیریت مجموعه‌ای با حدود یک میلیون نیروی انسانی فرهیخته که به تعلیم و تربیت فرزندان جامعه مشغول می باشند، امری بسیار مهم و حساس است.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: با تاکیدات مقام معظم رهبری، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین و تصویب شده است و درواقع ریل‌گذاری لازم برای ارتقای آموزش و پرورش فراهم شده است. نیاز امروز جامعه، عملیاتی شدن سند تحول به طور متوازن، با در نظر گرفتن شرایط روز است که نیازمند مجریان هوشمند و با تجربه و توانمند است. لازم است مدیریت آموزش و پرورش کشور، با سرعت و دقت به ارائه برنامه‌های اجرایی و عملی بپردازد و با شناسایی موانع، در جهت رفع آنها گام بردارد.

مخالفت کمیسیون آموزش مجلس با صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

این گزارش ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع، کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با دقت و وسواس خاص، صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت مهم آموزش و پرورش را بررسی کرد و با توجه به نامه شماره ۲۰۲۷۷۸، ۲۲ آبان ۱۴۰۰ معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به استعلام صورت گرفته این کمیسیون از مدرک تحویلی مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش، مدرک کارشناسی پیوسته ایشان در رشته عمران مورد تایید قرار گرفت.

گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به مفاد نامه رییس مرکز هیات‌های امنا و هیات‌های ممیزه، به استناد مصوبه ۵۰۳ پنجم شهریور ۱۳۸۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی و با عنایت به مفاد صورت جلسات مورخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۰، دوم اردیبهشت ۱۳۹۳، ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ و ۱۱ تیر ۱۳۹۷ کمیسیون خبرگان بدون مدرک دانشگاهی و کسب موفقیت در امتحانات عمومی و تخصصی مربوط و دفاع از رساله تدوینی، صلاحیت ایشان در مرتبه استادیار در گروه فقه و اصول مورد تأیید قرار گرفت. بنابراین مدرک کارشناسی وی مورد تأیید قرار گرفته است ولی ایشان فاقد مدرک دکتری است.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآو شد: در توضیحات و تعهدات شفاهی وزیر پیشنهادی در کمیسیون؛  بسط عدالت آموزشی و ارتقای کیفیت آموزش، تمرکز زدایی و توسعه مشارکت، تنظیم‌گری و مدرسه‌محوری، هوشمندسازی و استفاده حداکثری از فناوری‌های نوین در فرایندهای آموزشی و تربیتی، مدیریت، ارزشیابی و نظارت و شفافیت، تقویت آموزش‌های مهارت‌های زندگی و شغلی برای دانش‌آموزان و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با آمایش سرزمین از جمله برنامه های وزیر پیشنهادی بوده است.

این گزارش خطرنشان کرد: ارتقای کیفیت نظام تامین و تربیت منابع انسانی و تقویت دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، اصلاح ساختارها و فرایندهای اجرایی، اداری و مالی، ارتقای معیشت، منزلت و کرامت معلمان و اجرای رتبه‌بندی معلمان، ارتقای سلامت جسمی و روحی و فعالیت‌های پرورشی دانش‌آموزان، تسهیل دسترسی و ارتقاء بهره‌وری فضا و تجهیزات آموزشی، پرورشی و ورزشی، توجه و تمرکز ویژه به دوره پیش از دبستان و ابتدایی و ارتقای جایگاه بین‌المللی آموزش و پرورش از طریق افزایش کیفیت آموزش، توسعه همکاری‌های بین‌المللی و مشارکت فعال، الهام‌بخش و اثربخش در مجامع جهانی و منطقه‌ای حوزه تعلیم و تربیت از جمله تعهدات وزیر پیشنهادی بوده است.

در گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آمده است: به‌رغم جامعیت، واقع گرایی، و انسجامی که در برنامه‌های وزیر پیشنهادی وجود دارد، شاخص‌های کمی، سنجش‌پذیری و زمانبندی در برنامه‌های ایشان ذکر نشده است و همچنین مقوله هدف، راهبرد و رویکرد در برنامه ایشان دارای مرزبندی دقیقی نیست.

این گزارش در بخش انطباق برنامه‌های ارائه شده  وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی تاکید کرد: بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، تطبیق برنامه وزیر پیشنهادی «آموزش و پرورش» با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۳۶ درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق‌الذکر «منطبق» و ۵۴ درصد موارد نیز «همسو» است. از سوی دیگر در برنامه وزیر پیشنهادی به ۱۰ درصد از احکام اشاره‌ای نشده است. همچنین موردی مبنی بر مغایرت برنامه‌ها با اسناد بالادستی گزارش نشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش در توضیح گزارش کمسیون برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: ایشان از میان جامعه بزرگ معلمان کشور نبوده و سابقه معلمی و تدریس در مدارس دولتی را ندارند. وی دارای تجربه فعالیت‌های پژوهشی به ویژه در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است و در برنامه خویش هم به خوبی به مسائل اولویت دار و آسیب‌ها و مشکلات وزارت آموزش و پرورش را اشاره داشته‌اند و راهکارهایی هم برای این مسائل اعلام کرده است.

این گزارش ادامه داد: انتظار می‌رفت با توجه به سابقه مسوولیت در مرکز پژوهش‌های مجلس، برنامه عملیاتی با زمانبندی مشخص برای راهکارهای خویش ارائه نمایند. ایشان نظرات خوبی در این راهکارها اعلام نمودند ولی کارنامه عملی اطمینان بخشی در سابقه فعالیت‌های ایشان در وزارت آموزش و پرورش وجود ندارد. ضمن احترام به شخصیت و سوابق پژوهشی مسعود فیاضی و احترام به رییس جمهوری محترم حضرت آیت الله سید ابراهیم رییسی نسبت به معرفی ایشان، با توجه به برگزاری جلسات متعدد و بررسی دقیق موضوع، در مجموع کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با پیشنهاد تصدی ایشان برای پست وزارت آموزش و پرورش، با اکثریت آراء مخالفت کرد.

به گزارش ایرنا، فیاضی ۴۶ ساله در سال ۱۳۷۳ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته عمران شده است. وی هفت سال معلم و مدیر امور پرورشی و فرهنگی در مدارس متوسطه دوم بوده است. فیاضی از سال دوم دانشگاه، دروس حوزوی را هم آغاز کرد و ۹ سال دوره سطح و ۱۵ سال دوره خارج فقه را گذرانده است.