«ناتالی تولستوی» ( Natalie Tolstoi) رئیس بخش سیاسی نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل بدون اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان از یک سو و تداوم انفعال اروپا در قبال تعهدات برجامی خود اعلام کرد که بروکسل از ایران می‌خواهد به رعایت کامل تعهداتش ذیل این توافق بازگردد.

رئیس بخش سیاسی نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل در این باره ادامه داد: ما نگرانی عمیق خود را نسبت به برنامه هسته‌ای ایران و ادامه اقدام‌های مغایر با برجام ابراز می‌کنیم!

«ناتالی تولستوی» بی اشاره به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در این خصوص اضافه کرد: از ایران می‌خواهیم تمام فعالیت‌هایی که مغایر با برجام است را لغو کند و بدون تأخیر به اجرای کامل آن بازگردد. همچنین از تهران می‌خواهیم تا برای حل و فصل همه مسائل باقیمانده، بدون تاخیر و پیش شرط با آژانس همکاری کند!

درخواست یک‌طرفه اروپا برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود!

  ایران اخیراً با آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌ها ی غیرقانونی و غیرانسانی، در روز ۸ آذرماه در شهر وین، موافقت کرده است حال آنکه تاکید می‌کند که هدف مذاکره، حرف زدن محض نیست؛ بلکه حصول توافقی ملموس و احترام به منافع متقابل است.

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران پیشتر در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: در تماس تلفنی با آقای انریکه مو را، آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی، در روز ۸ آذرماه در وین مورد موافقت قرار گرفت.

تهران تأکید می‌کند که به عنوان یکی از امضاءکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد؛ اما علیرغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما با کارشکنی‌های طرف غربی، پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.