مهدی پیرهادی در حاشیه بازدید از سازمان مدیریت بحران شهر تهران ، اظهارداشت: این سازمان باید در بحران نقش آفرینی کند و اگر نقش خود را به خوبی انجام ندهد، خسارت جبران ناپذیری به شهر وارد می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت های این سازمان حیاتی است و با جان افراد سر و کار دارد، گفت: دستگاه‌هایی که در حوزه مدیریت بحران در شهر تهران فعالیت دارند، باید با هم افزایی نقش خود را در زمان بحران به خوبی ایفا کنند.

پیرهادی با بیان اینکه در زمان بروز زلزله حتی شهر تهران هم آمادگی لازم را ندارد، تجهیز، نوسازی، به سازی و ایمن سازی ساختمان ها را بسیار ضروری و حائز اهمیت دانست و تاکید کرد: از نظر امکانات و هم از نظر ایجاد زیرساخت ها با مشکلاتی روبرو هستیم .

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: طرح جامع مدیریت بحران شهر تهران  نخستین گامی است که باید برداشته شود .

وی افزود: فقدان طرح جامع یکی از ضعف‌های اساسی مدیریت بحران محسوب می شود که این اقدام باید از سوی وزارت کشور در اسرع وقت انجام شود.

وی با تاکید بر ضرورت تهیه نقشه خطر پذیری شهر تهران، ابراز امیدواری کرد که در زمان کوتاهی این نقشه تهیه و نقشه‌های قبلی نیز به روز شود.

حوزه آلودگی هوا متولی ندارد 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه آلودگی هوا متولی مشخصی ندارد، گفت: آلودگی هوا در کشور متولی ندارد و هر سال شاهد وضعیتی نامناسب و صدمه به شهروندان هستیم.

پیرهادی گفت: برغم وجود قانون  هوای پاک، اجرای این قانون از سوی دستگاه‌های متولی به درستی پیگیری نمی شود که این مسأله موجب صدمات جبران ناپذیری به شهروندان شده است.

آلودگی هوا در کشور متولی ندارد

وی افزود: ۴ هزار مرگ زودرس به سبب آلودگی هوا آماری است که بر اثر این غفلت اتفاق افتادن است.

 دولت هزینه های پایتختی تهران را بپردازد 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، بودجه پایتخت بودن تهران را دولت باید بدهد، تاکید کرد که حدود یک چهارم جمعیت کشور با تهران سر و کار دارند.

وی افزود: اگر در تهران حادثه و بحرانی ایجاد شود، کل کشور درگیر می شود.

پیرهادی عنوان کرد: باید به تهران و مشکلات پایتخت، به عنوان مرکز سیاسی و فرماندهی کشور و نه به عنوان یک شهر، نگاه شود.

 ضرورت اتصال رسانه ها به سامانه های هشدار

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، اظهار داشت: عموم مردم از فعالیت های مدیریت شهری در حوزه بحران مطلع نیستند و این موضوع نوعی ضعف محسوب می شود.

وی با بیان اینکه می توان اطلاعات و دیتاها در حوزه بحران به رسانه ها ارسال شود ، گفت: از این طریق و انعقاد تفاهم نامه با رسانه های جمعی اطلاع‌رسانی بحران و آموزش های لازم در این حوزه با سرعت و کیفیت بیشتری انجام می شود .

پیرهادی از این موضوع به عنوان پیوست رسانه ای بحران یاد کرد و گفت: با پیوست رسانه ای، رسانه ملی و سایر رسانه ها هم به میدان خواهند آمد .

 آموزش نقطه مغفول در پیشگیری از بحران 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر مقوله آموزش در پیشگیری از بحران گفت: در کنار ارایه آموزش های شهروندی در محلات پایتخت، میتوان با انعقاد تفاهم نامه با مراکز آموزشی و فرهنگی، از جمله آموزش و پرورش و قرار دادن مباحث آموزش پیشگیرانه در حوزه بحران در کتب درسی، این مسأله را تقویت کرد .

وی همچنین با تاکید بر ضرورت برگزاری مانور در طول سال، گفت: در سال های گذشته به دلایلی از جمله همه گیری کرونا، اجرای مانورها کاهش یافته که  توان عملیاتی مجموعه ها کم کرده است و این موضوع باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با اشاره به پیگیری برخی برنامه های اجرایی در حوزه بحران، افزود: یکی از موضوعات در حال پیگیری در این حوزه،  موضوع امداد هوایی و هلی پد است که به زودی طی برگزاری جلسه ای با سازمان های آتش نشانی و مدیریت بحران، پیگیری می شود .

 پیرهادی درباره مدیریت سوله های بحران گفت: در شهر تهران مجموعه های مناسب با بانوان بسیار کم است و یکی از کارکردهای این سوله ها در جهت استفاده این قشر خواهد بود اما موضوع نگهداری و به سازی این سوله ها امری حائز اهمیت است.

وی در این بازدید ضمن تشکر از داوطلبان گروه‌های دوام و ایمنی و زحمات آنان در جهت آموزش در شهر تهران، بر ضرورت مشارکت هرچه بیشتر آنها تأکید کرد.