مهدی سعادتی ، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز ضمن اشاره به بحث مطرح‌شده از سوی وزیر راه و شهرسازی در مورد انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اظهار می‌کند: موضوع انتقال آب دریای خزر به استان سمنان از سال‌ها پیش مطرح‌شده و شاخص‌ها و موانع متعددی داشته است که در دولت‌های گذشته هم موردبررسی قرارگرفته است.

وی اذعان کرد: اما اخیر بحث انتقال آب دریای خزر توسط رستم قاسمی در وزارت راه و شهرسازی که نه درگذشته مسئولیتی در این حوزه داشت و نه مصلحت بود که در این مقطع زمانی چنین بحثی به وجود بیاید مطرح‌شده است و این مسئله باعث تعجب افراد زیادی شد.

سعادتی یادآور شد: در جریان هستید که مباحث و فعل‌وانفعالات دریای خزر و موضوع حق آب‌هایی که وجود دارد خوب نیست. اخباری حاکی از عقب‌نشینی دریای خزر است. چنین بحثی نیاز به کارشناسی جدی و پیداکرده راه‌های جایگزین دارد.

انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مصلحت نیست

میانگین آب‌های سطحی در استان مازندران افتضاح است

نماینده مردم بابل درملجس تشریح کرد: میانگین آب‌های سطحی که در ایران مهار می‌شود به عدد 52  درصد می‌رسد اما در استان مازندران بین 8 تا 12 درصد است. درنتیجه انتقال آب دریای خزر و مطرح کردن چنین موضوعی اصلاً به مصلحت و اکوسیستم کشور نیست و یکی از مواردی است که باید با حساسیت خیلی بالا با آن برخورد شود و برنامه‌ریزی دقیق وجود داشته باشد.

او ضمن اشاره به نامه مخالفت نمایندگان ادوار و فعلی استان‌های شمالی در مجلس به رئیس‌جمهور برای انتقال آب دریای خزر به سمنان، متذکر شد: ما نیز به همین دلیل اعتراض خودمان و مردم استان را به رئیس‌جمهور محترم و همین‌طور وزارت راه و شهرسازی رساندیم و درخواست داریم که با این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند و در این امور دخالت نکنند.

سعادتی خاطرنشان کرد که منافع استان‌های شمالی باید مدنظر قرار گیرد و مسئولان باید بدانند که این موضوع، مسئله‌ای نیست که بتوانیم به‌سادگی از آن بگذریم. چراکه با حساسیتی که وجود دارد و فضاهایی که در استان است بهتر است ازاین‌دست مصاحبه‌ها از طرف مسئولان انجام نشود.

نماینده مردم بابل در مجلس در انتها می‌گوید: شاید وزیر محترم به دلیل فشار مجمع استانی این صحبت را انجام داده است امیدوار هستیم از این نظر منصرف شوند و شاهد باشیم که انتقال آب دریای خزر منتفی شود. هرچند تاکنون منتفی شده بود اما امید است به‌صورت رسمی جلوی آن گرفته شود.