علیرضا شهبازی ، عضو کمیسیون برنامه  بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  افکارنیوز درخصوص این ادعا که رشد ۸ درصدی اقتصاد با مبلغ ۱۵۰ هزارمیلیاردتومان از محل هدفمندی منابع عمومی در لایجه بودجه ۱۴۰۱ قابل تحقق است، بیان کرد: دولت معتقد است با پیش بینی هایی که شده و تلاشی که انجام خواهد داد و به خصوص توجه بودجه به سمت تولید و اشتغال ، رشد 8 درصد محقق خواهد شد.

 

وی افزود: مجلس هم امیدوار است و امروز با توجه به نظرات و پیشنهاداتی که مطرح شد،  قرار است بین کمیسیون تلفیق و دولت و به خصوص سازمان برنامه و بودجه توافقاتی حاصل شود تا به این رشد 8 درصدی دسترسی پیدا کنیم.

 

شهبازی تاکید کرد: با توجه به اینکه حذف ارز ترجیحی نظر دولت بود و مجلس هم موافق آن بود طبیعتا درآمد دولت از این بخش ها افزایش خواهد داشت. اکنون زمان آن است که جراحی‌ اقتصادی را انجام دهیم تا از ضررهای بیشتر جلوگیری کنیم.

این عضو کمیسیون بودجه مجلس اظهارکرد: به‌طورمثال دولت می‌تواند بر اساس ارز 23 تومانی که در بودجه پیش بینی شده است به اقشار آسیب پذیر کمک کند و در جهت رشد تولید و اشتغال اقدامات موثری را انجام دهد. اما باید دقت شود که در بودجه 1401 برنامه ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم و درآمدی که از این منبع پیش بینی شده مربوط به افزایش نرخ بنزین نیست.

رشد ۸ درصدی اقتصاد با لایحه بودجه امکان‌پذیر است

او ادامه داد که اگر بتوانیم این لایحه را طوری تنظیم و چکش‌کاری کنیم که هزینه‌ها کاهش و درآمدها افزایش داشته باشند، قطعا می‌توان به این رشد ۸ درصدی دست یافت. با این حال اما و اگراای زیادی سر راهمان قراردارد.

شهبازی درانتها ضمن اشاره به اینکه رییس‌جمهور گفته است اگر حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه صورت گیرد اثر آن را در معیشت مردم جبران می کنیم، ادامه داد: دولت برای این موضوع پیش بینی هایی انجام داده است. اما در خصوص عدد و رقم هنوز توافق نشده و در جلسات کمیسیون تلفیق و دولت مورد بررسی قرار می گیرد که عدد دقیق چقدر باشد و در چه زمینه هایی می توانند به مردم کمک کنند.