بردلی کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا گفت: «نیروی دریایی آمریکا در حال کار بر روی تسلیحات لیزری در خاورمیانه است تا با افزایش قابل توجه استقرار و استفاده ایران از هواپیما‌های بدون سرنشین ( پهپاد ) در منطقه مقابله کند.»

به گزارش اسپوتنیک، کوپر در کنفرانسی در مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا (CSIS) به رشد ایران در زمینه موشک‌های کروز و پهپاد‌ و تکثیر این پهپاد‌ها در سراسر منطقه اشاره و افزایش فعالیت‌های ایران در این عرصه را «چشمگیر» عنوان کرد.

کوپر با اشاره به اقدامات متقابل نیروی دریایی آمریکا گفت: ناوگان پنجم در حال استقرار و توسعه استفاده از تسلیحات لیزری یا انرژی هدایت‌شده بر روی کشتی‌های جنگی خود در منطقه است و تاکید کرد که قصد ندارد جزئیات بیشتری از این طرح را فاش کند.

طی ماه‌های گذشته، وزارت جنگ رژیم صهیونیستی از اجرای یک رشته آزمایش بر روی سامانه پدافند هوایی جدید خبر داده بود که با اشعه لیزر کار می‌کند و مأموریت آن هدف قرار دادن پهپادهاست.

در دهه اخیر پهپاد‌ها (هواپیما‌های بدون سرنشین) به یکی از فناوری‌های برتر تجاری و نظامی در جهان تبدیل شده و استفاده از آن‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شود. پهپاد‌ها در صنعت فیلم‌سازی، صنایع پتروشیمی، تحویل کالا، امنیت، دنیای ورزش، امداد و نجات، تحقیقات علمی و ... کاربرد‌های بسیاری دارند.

در این بین برخلاف سایر کشور‌ها که ادوات و تجهیزات نظامی را خریداری می‌کنند، برخی کشور‌ها که علم، فناوری و نیروی متخصص ساخت این تجهیزات را دارند خودشان دست‌به‌کار شده و آن‌ها را می‌سازند. ایران یکی از این کشور‌ها است که با تکیه به توان، علم و نیرو‌های بومی خود دستاورد‌های مهمی را در حوزه تجهیزات نظامی به‌ویژه ساخت پهپاد به دست آورده است.

استقرار سامانه لیزری آمریکا در منطقه در پی پیشرفت توان پهپادی ایران

جمهوری اسلامی ایران توانسته طیف وسیعی از پهپاد‌های جنگی را بسازد و به گفته کارشناسان به قدرت برتر پهپادی در منطقه تبدیل شود. نشریه هیل در سال ۲۰۱۹ نوشت ایران در حال تبدیل‌شدن به یک ابرقدرت پهپادی است و در این زمینه پیشرفت چشم‌گیری داشته است.