به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، آیتالله محمد امامی کاشانی در خطبههای امروز نماز جمعه تهران با اشاره به خطبه ۱۶۵ امیرالمونین(ع) در نهج البلاغه افزود:حضرت علی (ع) در این خطبه گفته است که شما مسئولید از بقا یعنی در تمام اموری که خدا به انسان داده است ما مسئول هستیم مانند خانه، زمین، پول، ثروت و اینکه چگونه آن را مصرف کنیم.

خطیب جمعه امروز تهران همچنین با اشاره به صحبت‌های رئیس سازمان محیط زیست در سخنان پیش از خطبه گفت: انسان در قبال درختان، ‌ جنگل، هوا و طبیعت مسئول است و در قیامت در مورد چگونگی استفاده از آنان بازخواست می‌شود؛ لذا از درخت پرسیده می‌شود که چرا قطع شده است و یا هوا که چرا آ‌لوده شده است.

وی گفت: کمترین ایمان آن است که اگر دیدید در مسیر راه کسی چیزی افتاده آن را بردارید.

امامی کاشانی تاکید کرد: دنیا با ماشینی روبرو شده است که خالی از معنویات است لذا وظیفه همه ما این است که از محیط زیست آن طور که خدا آن را آفریده است محافظت کنیم و از آن بهره ببریم.

وی همچنین با اشاره به نشست ایران با ۱ + ۵ در مسکو گفت: زمانی که ایران اورانیوم ۲۰ درصدی را به دست جوانان خود برای کارهای پزشکی تولید کرد و اخبار آن در دنیا منعکس شد غربی‌ها می‌گفتند ایران دارد بلوف می‌زند اما حالا به این باور رسیده اند که ما به اورانیوم ۲۰ درصد دست یافته‌ایم و حالا با تولید آن مخالفت می‌کنند.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: ‌ دنیای غرب از ایران هسته‌ای نمی‌ترسد بلکه از اسلام می‌ترسد و اگر فرض کنیم ایران هیچ سلاحی هم نداشته باشد باز هم دنیا از جمهوری اسلامی می‌ترسید.

وی با بیان اینکه آن چیزی که موجب بیداری اسلامی در یمن و بحرین، مصر و دیگر کشورها شد سلاح و قدرت اسلحه نبود، گفت: دو موضوع مثبت و منفی پیدایش بیداری اسلامی و جنبش‌های اخیر در کشورهای دنیا را موجب شده است که نکته مثبت مربوط به ایران و نکته منفی مربوط به رفتارهای غلط کشورهای غربی است.

وی افزود: نکته مثبت ایران مطرح کردن اسلام و به دنبال اسلام رفتن بود که قانون اساسی خود را براساس اسلام تدوین کرد و عزت و اقتدار ملی، شخصیت ایرانی و قدرت اول منطقه‌ای شدن در سایه اسلام به وجود آمد.

امامی کاشانی با اشاره به تاثیر نکته منفی دنیای غرب بر بیداری اسلامی گفت: خونریزی‌ها، شکنجه، غارتگری‌ها و ظلم‌های دنیای غرب در کل دنیا مخصوصاً‌ در کشورهای اسلامی روز به روز موجب تنفر ملت‌ها از آنان شد.

وی با اشاره به تحریم های غرب در قبال ایران گفت: آنها فکر می‌کردند تحریم‌ها ملت ایران را خواهد ترساند و یا آنان را عصبانی می کند اما باید بدانند که ملت ایران در قبال تمام تهدیدها می‌ایستد و عقب نشینی نمی‌کند. همچنان که تا کنون پا برجا بوده است.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به سالگرد مرحوم آیت الله مشکینی گفت: شاید شخصیت ایشان در جامعه بروز نداشته است؛ اما حوزههای علمیه ایشان را به عنوان استاد تفسیر، دلسوز و عاشق امام(ره) و خدمتگزار نظام می دانند و ایشان عنصر باارزشی بودند که بسیاری از فضلای قم از مکتب اش درس اخلاق گرفتند.