رابرت مالی گفت: درست است که این دو موضوع جدا از یکدیگر هستند ولی تصور رسیدن به توافق هسته‌ای در حالی که چهار شهروند آمریکایی در ایران زندانی هستند برای مقامات ما کمی دور از ذهن است.

به گزارش رویترز، نماینده آمریکا در امور ایران در ادامه مدعی شد که واشنگتن به طور غیرمستقیم در حال مذاکره با ایران در مورد آزادی این چهار شهروند آمریکایی است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که پیشتر اعلام کرده بود موضوع چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران ارتباطی با مسئله مذاکرات هسته‌ای ندارد در بخش دیگری از اظهاراتش گفت با «بری روزن» دیپلمات سابق آمریکایی که در محل انجام مذاکرات هسته‌ای در وین برای آزادی زندانیان آمریکایی دست به اعتصاب غذا زده، صحبت کرده و به او اطمینان داده که هیچ توافقی با ایران پیش از آزادی شهروندان آمریکایی صورت نخواهد گرفت.

چهار شهروند آمریکایی که در ایران زندانی هستند پیشتر به دلیل جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی بازداشت شده‌اند.

این روز‌ها و در جریان گفتگو‌های هسته‌ای با اعضای ۴+۱ و ضمن انتشار اخباری مبنی بر نزدیک شدن به توافق در این دوره از مذاکرات، آمریکا به هر وسیله ممکن به دنبال سنگ‌اندازی در مسیر رسیدن به توافق است.

ادعای مقامات آمریکایی درخصوص تلاش برای آزادی جاسوسان این کشور در حالی صورت می‌گیرد که دو سال پیش محمد جواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران خواستار تبادل زندانیان با آمریکا شده بود اما دولت ترامپ مانع این کار شد.

پیش‌شرط جدید آمریکا برای بازگشت به برجام!

هم‌اکنون شهروندان ایرانی زیادی در آمریکا تنها به بهانه دور زدن تحریم‌های غیرقانونی این کشور علیه ایران زندانی هستند. این در حالی است که شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران متهم به جاسوسی و جرائم امنیتی هستند. 

|