به گزارش افکارنیوز به نقل از تابناک، مجلس شورای اسلامی دارای ۲۰ کمیسیون، آموزش و تحقیقات، اقتصادی، انرژی، اجتماعي ، اصل نود، امنيتملي و سياستخارجي، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان ،صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی، كشاورزي و آب و منابع طبيعي، شوراها و امور داخلی، تلفیق، تدوین آیین نامه داخلی، تحقیق، بررسی طرح تحول اقتصادی، نظارت و پيگيري اجراي اصل۴۴ قانون اساسي، جهاد اقتصادي است که بعضی از آنها همچون اصل نود، تلفیق، جهاد اقتصادی و نظارت و پيگيري اجراي اصل۴۴ قانون اساسي نمایندگان میتوانند در حالی که عضوکمیسیون دیگری هستند به انتخاب کمیسیون مربوطه در این کمیسیونها نیز حضور یابند.

اما در حالی که مردم انتظار دارند، منتخبین انها در مجلس شورای اسلامی به فکر عمل به وعده‌ها رنگارنگ خود باشند، اکثر نمایندگان در حال حاضر دغدغه‌ای جز تعیین کمیسیون خود و زد و بند برای عضویت در هیات رئیسه و یا ریاست کمیسیون‌ها ندارند.

برخی نمایدگان که قبلا در ائتلاف‌های هیئت رئیسه رای خود را داده‌اند، اکنون منتظر تلافی آن از سوی هم فکرانشان هستند تا این‌بار آنها به کمک این‌ها بیایند.

هئیت رئیسه کمیسیون‌های مجلس دارای یک رئیس، دو نایب رئیس، دو دبیر و یک سخنگو می‌باشد. هر چند عضویت در این هئیت رئیسه کمیسیون مجلس شورای اسلامی دارای مزایای مالی افزون‌تری بر سایر اعضاءنیست، اما تاثیر گذاری بر روی مصوبات سبب شده است این دوره نیز همانند دوره‌های پیشین جنگ قدرتی نهان بر سر هئیت رئیسه کمیسیون‌ها درگیرد.


البته در حالی که در همه کمیسیون‌ها عضویت در هیئت رئیسه محل مناقشه است، دو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و کمیسیون‌ برنامه و بودجه حکایتی دیگر دارند. در تمام ادوار اخیر مجلس شورای اسلامی صف طولانی برای ورود به این دو کمیسیون تشکیل می شود.


تاثیرگذاری در تعیین سرنوشت بودجه ‌های سالانه بزرگترین انگیزه نمانیدگان برای حضور در کمیسیون برنامه است، اما حضور در سفرهای خارجی متعدد، جلسات محرمانه درباره امنیت داخلی، جلسات تصمیم گیری درباره سیاست خارجی، تاثیرگذاری در تعیین فرماندارن و استانداران با اهرم فشار بر وزیر کشور، ارتباط با تمامی سفراء و تاثیرگذاری در انتخاب انها از طریق اعمال فشار بر وزیر خارجه و ارتباط موثر با وزرات اطلاعات و ارگان‌های نظامی و انتظامی، انگیزه اشتیاق فراوان نمایندگان برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی است.


مجلس شورای اسلامی با دارای بیست کمیسیون است که در مجموع صد عضو هئیات رئیسه باید از بین نمایندگانی که عضو هیئت رئیسه مجلس نیستند، انتخاب شوند. با توجه به اینکه از ۲۸۶ نماینده مجلس ۱۲ نفر عضو هیئت رئیسه مجلس انتخاب شده اند، ۱۱۲ نفر یعنی تقریبا ۴۰ درصد اعضای کنونی مجلس به عضویت هئیت رئیسه‌های مختلف نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، خواهند درآمد.


افراد مطرح برای ریاست برخی کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی

نام گزینه های احتمالی ریاست بر کمیسیون
آموزش و تحقیقات مظفر - زاهدی - نبویان
اقتصادی ارسلان فتحی پور – احمد توکلی
انرژی سید موید حسینی – میرکاظمی – علی اصغر زارعی
اجتماعی عیسی زاده – فاطمه رهبر
بهداشت و درمان شهریاری -
امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی علاء الدین بروجردی - اسماعیل کوثری – کاظم جلالی
برنامه و بودجه و محاسبات رضا عبدالهی، موسی الرضا ثروتی - مصباحی‌مقدم
صنایع و معادن رحمانی - حمیدرضا فولادگر - سلیمانی
عمران علی اکبر آقایی – مهدی هاشمی
فرهنگی سید احمدرضا دستغیب - احمد سالک – شجاعی کیاسری
کشاورزی و آب و منابع طبیعی عباس رجایی
شوراها و امور داخلی روح الله حسینیان – امیر خجسته
قضایی و حقوقی الله‌یارملک‌شاهی موسی غضنفرآبادی