به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، محمدرضا رحیمی که صبح امروز در آیین بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان این عرصه در محل دایمی نمایشگاه بینالمللی تهران سخن میگفت، اظهار داشت: هر وقت بخواهیم از عظمت ایران یاد کنیم از فرهنگ و تمدن و هنر ایرانی سخن میگوییم اما باید برای پاسداشت این فرهنگ و تمدن و هنر گام عملی برداریم.

وی افزود: اگر نشست و برخاست‌های ما فقط مصداق نشستند و گفتند و برخاستند باشد و نشستن ما بی بهره باشد و گفتن ما مفید نباشد، برخاستن ما دو خسران در پی دارد که یکی تلف کردن وقت خودمان و دیگری هدر دادن وقت عموم ملت است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ‌ایران از کشورهای صاحب تمدن در دنیاست و کشور ما و مصر و یونان از سابقه تاریخی و فرهنگ تمدن‌ساز برخوردارند و حتی دشمنان هم به عظمت فرهنگ و تمدن ایرانی اقرار و اعتراف دارند.

رحیمی افزود: تمدن زاییده فرهنگی است که قرن‌ها در میان ملت بزرگ ایران به وجود آمده، صیقل خورده، نهادینه شده و تمدن سازی کرده و فرهنگی بودن و تمدن سازی ایران و ایرانی جای تردیدی نیست و تاریخ کهن ما نشان می دهد که ایرانیان هوشمند بوده و در مغزشان توسعه رخ داده است.

وی ادامه داد: در پارسی باستان، فر به معنای شکوه و عظمت و هنگ به معنای ملت و امت ثبت شده و فرهنگ به معنی شکوه و عظمت ملت و امت است و برای برخورداری از فرهنگ باید ابتدا فهم و درک آن وجود داشته باشد و از کسی که دانش و معرفت ندارد نمی‌توان توقع فرهنگ داشت.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر در تخت جمشید به دقت محاسبه کنند یا در لبنان و در منطقه بعلبک بررسی کنند که چگونه از قطعات سنگ نماد فرهنگ ایجاد شده، متوجه برخورداری ملت ایران از دانش و فکر و اندیشه می‌شویم.

وی افزود: اگر کشور و ملتی فاقد فرهنگ و تمدن و اندیشه باشند هر چه پول داشته باشند صرف خونریزی می‌کنند، همان طور که امروز می بینیم برخی صاحبان ثروت در دنیا هار شده‌اند و به عده‌ای پول می‌دهند تا مامور شوند عده‌ای را بکشند و به خیال خود صواب ببرند و به بهشت بروند؛ قطعاً‌ از چنین حماقتی فرهنگ و تمدن بیرون نمی‌آید.

رحیمی با بیان اینکه تاریخ ایران سراسر افتخارآمیز است، به عنوان نمونه به معماری ایرانی اشاره کرد که موجب افتخار و سربلندی ملت ایران شده و امروز در بسیاری از کشورها رد پایی از هنر معماری بی‌نظیر ایرانی دیده می‌شود و از مشاهده آنها لذت می‌برند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: خداوند هم صنعتگر است اما این گونه نیست که خداوند از اول از فرهنگ و دانش برخوردار شود و بعد تمدن بسازد بلکه در خداوند که علم مطلق است همان زمان که تصمیم به صنعتگری دارد، اراده او تحقق می‌یابد و زمان و عمل خداوند قابل تجزیه نیست.

وی افزود: خداوند بهترین صنعتگر است و صنع او به گونه‌ای است که اگر همه مخلوقات جمع شوند نمی‌توانند کوچکترین مخلوقات او را خلق کنند و به عنوان نمونه نمی‌توانند یک مگس را بیافرینند و حتی نمرود که پادشاهی خودخواه بود با یک پشه تنبیه شد و اصحاب فیل با ریگ‌های کوچک و بی‌ارزش از پای در آمدند.

رحیمی افزود: علم و دانش خدا مطلق است و هر آن اراده کند می‌سازد و خلق می‌کند اما انسان باید اول صاحب فرهنگ و دانش و معرفت شود و سال‌ها تلاش و مجاهده کند تا بسازد و به عنوان صنعتگر شناخته شود.

وی تصریح کرد: در میان مخلوقات خدا فقط انسان است که به معرفت می‌رسد و آزادانه بیاندیشد و اندیشه او ازلی و ابدی و لایتناهی است.

معاون اول رئیس جمهوردر بخش دیگی از سخنانش با اشاره به افزایش صادرات غیرنفتی کشور و مساعد خواندن وضعیت اقتصادی مردم در عین حال صنایع دستی را نیازمند تلاش و کوشش برای رسیدن به نقطه مطلوب دانست و گفت: ‌ بید بپذیریم که گنج با رنج به دست می‌آید و امرار معاش آسان نیست.

وی افزود: اگر پولی باد آورده و بی زحمت به دست آید به راحتی از دست می رود و پول حلال نیز خرج درمان و گرفتاری می‌شود و واقعیت این است که کسب روزی حلال نیازمند کار و تلاش است اما در این میان صنایع دستی از حلال‌ترین کسب و کارهاست.

رحیمی از عزم دولت برای ایجاد کارگروهی مخصوص اشتغال در صنایع دستی با دبیری سید حسن موسوی رئیس سازمان میراثفرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور خبر داد و از اینکه محصولات ایرانی با یک گردش با برخی کشورها به کشور وارد شده و به قیمت گزاف در بازارهای ایران به فروش می‌رسند انتقاد کرد.

وی ادامه داد: وقتی ایران بود و بسیاری از صنایع از جمله صنعت نساجی داشت خیلی از کشورها نبودند و همین آمریکای جهانخوار که امروز به کشورهای دیگر دست اندازی می‌کند و همین مساله باعثانحطاطش می‌شود وجود نداشت و یا انگلیس که فقط یک جزیره و آب و هوای پیوسته بارانی و مابقی آن فتنه و استعمار است که البته آفتاب آن نیز غروب کرده، هویتی ندارد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران دارای کشوری با هویت و شناسنامه است و ما باید برای ارتقای جایگاه کشورمان و پاسخ به نیازهای روز برنامه ریزی کنیم که در این صورت اگر همت کنیم از صنایع دستی بیش از نفت پول در می‌آوریم.

رحیمی افزود: اگر بتوانیم از صادرات غیرنفتی درآمدزایی کنیم نیازی هم نداریم که به دیگران نفت بفروشیم و منت هم بگذارند و ما را تحریم هم بکنند کسانی که با سلاح‌های کشتار جمعی می‌توانند دنیا را ویران کنند اما حاضر نیستند ۲۰ درصد غنی سازی در کشور ما را تحمل کنند.

وی ادامه داد: باید با حمایت از صنایع دستی از این صنعت و هنر ایرانی حراست کنیم و آن را به نسل‌های آینده هم منتقل کنیم تا نابود نشود و برای این کار هم نیازمند سرمایه گذاری جدی هستیم که البته با کمترین هزینه نیز می‌توان با برنامه ریزی درست به نتیجه رسید.

رحیمی ادامه داد: در سال ۸۹ استانداران در نشستی مزایای استانهای خود را اعلام کردند و درباره فرصت‌ها و میزان اشتغالزایی در هر استان بحثشد و حدود ایجاد شغل در هر استان مشخص گردید که در نهایت مقرر شد یک میلیون و هزار شغل ایجاد شود اما با همت عزیزان بیش از سقف تعهد ایجاد شغل شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم از فرهنگ و تمدن خود حراست کنیم و روی پای خود بیایستیم باید قوی شویم و برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم، اضافه کرد: الان هم می‌توان با برنامه ریزی دقیق با ۵ میلیون تومان اشتغالزایی کرد اما این نیازمند آن است که هر استان برنامه خود را ارایه دهد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر توجه دولت به بیمه هنرمندان و فعالان عرصه صنایع دستی گفت: امکانات محدود است اما دولت همه توان خود را برای ایجاد اشتغال به کار می‌گیرد و در عرصه جهانی برای آنکه بتوانیم کالای خوب عرضه کنیم و در این رقابت عقب نمانیم باید بسازیم و خوب هم بسازیم.

رحیمی افزود: فرهنگ و تمدن و صنایع دستی عشق ما و حیثیت ماست و باید از آن مراقبت کنیم وگرنه گلهای شکسته این باغ پژمرده می‌شود و از این رو باید همه تلاش خود را برای رشد و شکوفایی این عرصه به کار بگیریم و مطمئناً خیر آن را هم می‌بریم.

وی اضافه کرد: هر جا شغلی ایجاد شود قلب رئیس جمهور مطمئن می‌شود و ایشان بارها گفتند وقتی جوانان برای شغل به وی مراجعه می‌کنند و نمی‌تواند کاری انجام دهد حقیقتاً متاسف می‌شوند.

رحیمی با بیان اینکه شر از بیکاری بهتر است و بیکاری هزاران معضل همچون شرارت در پی می‌آورد، گفت: آیت‌الله حائری شیرازی یک بار گفته بود به افراد بیکار بولدوزر بدهید تا همین طور خراب کنند و بسازند اما بیکار نباشند.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از نابود شدن چای و ابریشم گیلان نسبت به نابود شدن صنایع دستی بر اثر بی‌توجهی و اهمال هشدار داد و گفت: دو سال است که تلاش می‌کنیم دستان پلیدی که چای مرغوب ما را به سوی نابودی برد شناسایی و برخورد کنیم که خوشبختانه نتایج خوبی در پی داشته است.

رحیمی افزود: در حال حاضر مردم ما چای نمی‌‌خورند بلکه مرکب چای می ‌خورند و خانم‌ها حوصله ندارند بگذارند چای خوب دم بکشد و چای خوب بخورند و دولت هم چای آشغال می‌خرد و انبار می‌کند که بعد از مدتی تبدیل به پهن می‌شود و باید آن را دور ریخت.

وی اضافه کرد: قالی ایرانی هم بیش از ۶۰۰ میلیون دلار صادر نمی‌شود و چینی‌ها با تقلید فرش ایرانی بازار ما را خراب کردند در حالی که فرش ایرانی رقیب و نظیر ندارد و ما باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

رحیمی در پایان گفت: ایران نماد فرهنگ و تمدن است و ایرانیان همه هنرمندند و همه جاهای دیگر به نحوی از انحاء بی هنرند و باید در مهد تمدن و هنر قدر و هنر و به خصوص صنایع دستی را بدانید.

پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور، سید حسن موسوی رئیس سازمان میراثفرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به ایرادسخن پرداخت و محمدحسن صالحی مرام معاون صنایع دستی وی گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه متبوعش ارایه کرد و از ۳۱ تن از هنرمندان کشورمان تجلیل شد.

همچنین در این مراسم از تابلوی ۹۵ هزار قطعهای منبت- معرق بینالحرمین که توسط گروه هنری آریانگار با مدیریت استاد میبدی و در ابعاد ۳در ۵ متر خلق شد و شامل تصویری از بین الحرمین و زیارت عاشورا و اسامی شهدای کربلاست رونمایی شد.