به گزارش افکارنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدرضاخباز عضو حزب اعتمادملي با اشاره به حضور مجدد خود در صحنه سياسي کشور پس از راه نيافتن به مجلس نهم گفت:در ابتدا بايد يادآور شد که هرنماينده اي که به هردليلي به مجلس نهم راه پيدا نکرد به اين معنا نيست که عقب نشيني کرده وحضور موثري درعرصه هاي مختلف مملکتي نداردبلکه برنامه هايي براي فضاي سياسي کشور درنظر دارد.

وی درادامه تصریح کرد: به عنوان یک اصلاح طلب برنامه های زیادی برای فضای سیاسی وتقویت تشکیلات اصلاح طلبان دارم که طی جلسه ای که بابرخی از اعضا فراکسیون مجلس هشتم داشتیم برای حضوراصلاح طلبان در آینده به ویژه انتخابات ریاست جمهوری تصمیماتی اتخاذ کردیم.

عضوحزب اعتمادملی بابیان اینکه که اصلاح طلبان همواره پایبند به ارزش‌ها و ساختار انقلاب هستند وهمین نقطه قوت آنهاست تصریح کرد: مادرصدد این هستیم تا خلا ناشی از حساسیتهای اکثریت مخالف بااین حزب را با رویکردی جدید برطرف کنیم وبرای به رسمیت شناساندن خود از هر تلاشی مضایقه نخواهیم کرد.

خباز گفت: اگر اظهارات ضدو نقیض برخی از عوامل را که مدعی و خواهان اصلاح طلبی هستند به سازی تشبیه کنیم که دردست هرکسی قرار دارد وبا ان هرآهنگی را می نوازند من ترجیح می دهم که یک ارکستر موزون و هماهنگ تشکیل شود وهدایت کننده این ارکستر هم شخص خاتمی باشد.

عضو حزب اعتماد ملی درباره مطرح شدن کاندیداتوری خاتمی گفت: باتوجه به تنشها وکشمکشهایی که به وجود امده است برخی از اصلاح طلبان تمایل به کاندیداتوری خاتمی ندارند اما من معتقدم که نباید اشتباهات گذشته رابه میان آورد بلکه باید به افراد برای عرضه کردن خود فرصت داد من معتقدم خاتمی هم یکی از این دسته از افراداست وباید درباره او اتفاق نظربوجود آید.

وی با اشاره به ضرورت حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، ‌اظهار داشت: عدم حضور در انتخابات توسط اصلاح‌طلبان، نه تنها خطا نبوده بلکه آنها باید با حسن نیت حضور خود را در انتخابات، اعلام کرده و در آن شرکت کنند زیرا اصلاح طلبان، ‌نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی و اصل انتخابات را قبول دارند.

خباز افزود: اصلاح طلبی با انتخابات معنا پیدا می‌کند، لذا وقتی ما در انتخابات شرکت کنیم، فرآیند قانونی و اصلاحات را رعایت کرده ایم.

وی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان باید یک کاندیدای واحد را برای ریاست جمهوری مطرح کنند، گفت: تمام تشکل‌های اصلاح طلبان، باید به یک وحدت رویه درباره انتخاب شخص مورد نظر دست یابند و علاوه بر شرایط لازم در قانون اساسی مانند رجال سیاسی، متدین، معتقد به قانون اساسی، حاکمیت ملی، ‌استقلال، آزادی و نظام جمهوری اسلامی، شاخص‌های مهمی مانند اعتقاد به حقوق شهروندی مردم را نیز دارا باشد.

عضو حزب اعتماد ملی با تاکید بر ایجاد تغییر و تحولات بنیادی و رفع ضعف‌های تشکیلاتی اصلاح طلبان، اظهار داشت: ضعف تشکیلات ناشی از تناقض گویی ها و اظهارات منفی و غیر عقلانی برخی از افراد است، بنابراین یک بازنگری وتجدید نظر کلی بخصوص در جریان اصلاحات، ضروری است.

خباز با تاکید بر تصحیح اشتباهات اصلاح طلبان در طی سالهای گذشته افزود: جریان اصلاحات باید نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف را بپذیرد و برنامه‌هایی جدید در عرصه اقتصادی، فرهنگی، ‌سیاسی و اجتماعی داشته باشد.

وی تاکید کرد: گروه های مختلف در جریان اصلاحات باید با وحدت رویه بر روی یک فرد واجد شرایط توافق کنند و با حضور در آزمون سیاسی انتخابات، آن فرد را به امتحان مردم بگذارند.

عضو حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه جریان اصلاحات بایددر کارهای خود تا امروز بازنگری انجام دهد، ‌گفت: ‌اصلاح طلبان باید با وحدت رویه، نقاط ضعف خود را اصلاح کنندوبه تقویت دیدگاههای مثبت خود بپردازند.

وي درباره اينکه کداميک از شخصيتهاي اصلاح طلب، امکان بيشتري براي کانديداتوري رياست جمهوري دارند، تصريح کرد:همانطور که گفتم خاتمي گزينه مورد نظر اصلاح طلبان هست وشرايط سني لازم در قانون را براي کانديداتوري دارد در چارچوبهاي جريان اصلاحات و با توجه به امکان تاييد صلاحيت او،گزينه مناسب اصلاح طلبان است.