امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفت‌وگویی رادیویی، با اشاره به حضور این نیرو در دریای سرخ و در فاصله بیش از دو هزار و ۲۰۰ کیلومتری از کشورمان اظهار داشت: همرزمان من در نیروی دریایی به انجام اسکورت کشتی‌ها مبادرت می‌کنند تا امنیت این شاهرگ اقتصادی با اقتدار تأمین شود.

وی از بهره‌گیری از تمام توان شناوری در سطح و زیرسطح و همچنین تجهیزات پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت و بیان کرد: تمام تحرکات را به‌طور دقیق و کامل زیر نظر داریم و هرکجا نیز که دشمن حضور یافته است، سعی کرده‌ایم در همان محدوده حضور خودمان را به‌صورت جدی نشان دهیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور این نیرو در آب‌های آزاد و در برابر دشمنان را نشان‌دهنده اقتدار نظام اسلامی و ملت ایران دانست و گفت: همواره با حضور در محدوده مأموریتی و عملیاتی اجازه نداده‌ایم که تعدی به کشتی‌های ایرانی صورت بگیرد.

دریادار ایرانی امنیت منطقه و ایمنی دریانوردی را با مشارکت کشور‌های منطقه قابل تحقق دانست و عنوان کرد: امروز با کشور‌های همسایه تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌های امنیتی به‌صورت دوجانبه و چندجانبه داریم و برای حضور بهتر در صحنه عمل، تمرینات مشترکی را هم در دستور کار قرار داده‌ایم که بنا بر برنامه زمان‌بندی در حال انجام است؛ همچنین نشست‌های ستادی و گروه‌های عملیاتی به طور مرتب برقرار است.

وی با اشاره به عضویت نیروی دریایی راهبردی ارتش در سازمان فرماندهان حاشیه اقیانوس هند، گفت: ایران ریاست دو کمیته امنیت و کمک‌های بشردوستانه از این سازمان را بر عهده دارد. نیروی دریایی ارتش در این قالب نیز برنامه‌های مشترکی در حوزه آموزشی و ارتقای توان رزمی از جمله پهپادی و موشکی اجرا می‌کند که در رزمایش‌های آتی به نظر مردم و کشور‌های دوست و برادر خواهد رسید.

تقدیر سازمان ملل متحد از نیروی دریایی ارتش

فرمانده نیروی دریایی ارتش تأمین امنیت کشتی‌های تجاری را شاخص بسیار مهمی عنوان و خاطرنشان کرد: کشور‌های دیگر امتیاز بالایی را از منظر این شاخص به جمهوری اسلامی ایران می‌دهند. امسال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جامعه جهانی و از طریق سازمان ملل مورد تقدیر قرار گرفته است. در متنی که به ایران تقدیم شده است و به‌زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت، به‌صراحت از عملکرد نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی تقدیر شده است.