مهندس «نصر الشَمَّری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در گفتگو با شبکه "الاتجاه" به اظهارات اخیر وزیر خارجه سابق آمریکا واکنش نشان داد و گفت: ابتدا باید تاکید کرد که سردار سلیمانی به‌ صورت آشکار و در سفری رسمی وارد عراق شده بود؛ بنابراین ادعای هرگونه نفوذ آمریکایی‌ها در افراد نزدیک به فرماندهان شهید مقاومت در راستای عملیات ترور و هک تلفن‌های همراه آنان، مبالغه‌آمیز و دروغین است. دولت عراق، فرودگاه بغداد و دفتر نخست‌وزیری از سفر حاج‌قاسم مطلع بودند و اطلاعات نیز از همین کانال‌ها درز کرده است.

مهندس «نصر الشَمَّری» با ابراز تأسف از نقض هنجار‌های حاکمیتی عراق در ماجرای ترور شهیدان سلیمانی و المهندس، خاطرنشان کرد: البته این اتفاق جدیدی نیست؛ کما اینکه همین امروز شاهدیم که یک دولت خارجی (ترکیه) بخشی از خاک عراق را اشغال و سرزمین‌هایمان را بمباران می‌کند، اما دولت هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

او در ادامه ضمن اشاره به جزئیاتی از مصاحبه «مایک پمپئو» اظهار کرد: این‌ها بخشی از گزارش مفصلی بود که پیش‌تر برخی رسانه‌های آمریکایی منتشر کرده بودند. در آن گزارش تصریح شده است که یک واحد از نیرو‌های آمریکایی از محل سفارتخانه به فرودگاه بغداد منتقل شد و با همکاری عناصری از سازمان اطلاعات عراق و عوامل امنیتی کُرد در آنجا به تحرکاتی پرداختند. حتی وقتی خودروی اسکورت شهیدان حاج ابومهدی و حاج‌قاسم بعد از اصابت موشک اول به راهش ادامه داد، توسط تک‌تیرانداز هدف قرار گرفت و پس از توقف با موشک دوم منفجر شد.

سخنگوی نُجَباء از سرقت برخی مدارک و لوازم همراه شهدا به‌دست عاملان ترور و مزدورانشان خبر داد و اضافه کرد: نقض حاکمیت به جایی رسیده است که داخل فرودگاه ـ که نماد حاکمیت ملی است ـ یک دولت بیگانه علاوه بر ترور شخصیت رسمی عراقی، مهمان رسمی دولت ما را نیز به شهادت می‌رساند.

عناصر خائنی از سازمان اطلاعات عراق در جنایت فرودگاه بغداد مشارکت داشتند

الشَمَّری در پایان گفتگو با شبکه الاتجاه تصریح کرد: جنایت فرودگاه بغداد به‌صورت علنی و با همکاری یک دستگاه امنیتی عراقی صورت پذیرفته است؛ البته من در اینجا نمی‌خواهم همه سازمان اطلاعات را زیر سؤال ببرم، اما بدون شک عناصری از نهاد مورد اشاره در این جنایت و خیانت بزرگ مشارکت داشتند و باید طبق قوانین عراق محاکمه شوند.