«یوری اوشاکوف» دستیار «ولادیمیر پوتین » رئیس‌جمهور روسیه گفت مسکو حامی احیای توافق هسته‌ای در شکل تایید شده آن در سال ۲۰۱۵ از سوی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

وی افزود: هدف (از احیای برجام)، اطمینان از تعامل عادی تجاری و اقتصادی ایران با جهان است و مسکو به تلاش‌ها برای این منظور ادامه خواهد داد.

اوشاکوف همچنین گفت: ما از گفت‌وگوی بین ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم. این گفت‌وگو را نشانه روشنی می‌دانیم که تهران تلاش می‌کند به دنبال مصالحه باشد تا اجرای کامل برجام را احیا کند.

این مقام ارشد روس دوشنبه (۱۸ ژوئیه) در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت روسیه برای ارتقای سطح روابط خود با ایران به شراکت راهبردی برنامه‌ریری می‌کند. وی گفت که توافق جدیدی میان روسیه و ایران در حال آماده سازی است و همچنین در خلال نشست سه جانبه تهران قرار است بیانیه مشترکی از سوی سه کشور منتشر شود که پیش‌نویس آن از قبل آماده شده است.

از احیای برجام حمایت می‌کنیم

طبق تایید روسیه و ایران، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه قرار است امروز سه‌شنبه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیرماه) به ایران سفر کند. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه هم برای شرکت در نشست سه‌جانبه آستانه وارد تهران شده است.