در پی اعمال محدودیت برای خروج ۵ نفر از اتباع ایرانی خدمه هواپیمای باری ونزوئلا در آرژانتین ، کاردار موقت سفارت آرژانتین در تهران دیروز (سه شنبه) از سوی رئیس اداره دوم آمریکا وزارت امور خارجه احضار و  مراتب اعتراض  شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به دولت آرژانتین، به وی ابلاغ شد.  

گفتنی است یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ باری، حامل قطعات خودرو به همراه ۱۴ ونزوئلایی و ۵ تبعه ایرانی خدمه در آن اخیرا از مکزیک وارد آرژانتین شد و دو روز بعد، از ورود این هواپیما به اوروگوئه جلوگیری و به ناچار به آرژانتین برگشت.

در همین خصوص در دیدار کاردار موقت سفارت آرژانتین در تهران، ضمن تاکید بر بی اساس بودن اتهامات وارده و غیرقابل قبول بودن روند طولانی دوره تحقیقات قاضی آرژانتینی برای بررسی وضعیت هواپیما و اتباع ایرانی، اعلام شد که وضعیت هواپیمای ونزوئلایی و اتباع ایرانی خدمه این هواپیما در چارچوب قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌های هوانوردی کاملا قانونی بوده و از این بابت هیچگونه ادعایی نسبت به اتباع ایرانی وجود ندارد. 

علاوه بر این، مراتب نگرانی شدید دولت ایران و نیز خانواده‌های خدمه ایرانی نسبت به ادامه وضعیت توقیف مدارک سفر و محدودیت خروج آنان از کشور که مصداق نقض حقوق بشر است، اعلام و بر ضرورت رفع فوری محدودیت خروج آنها تاکید شد.

احضار کاردار موقت سفارت آرژانتین در تهران

رئیس اداره دوم آمریکا همچنین با اشاره به برخی اخبار رسانه گ‌های صهیونیستی و انتساب برخی از اتهامات بی اساس که نشان از خصومت صهیونیست‌ها با جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی دارد، ضمن هشدار نسبت به تداوم این روند، اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب وظایف ذاتی خود مصمم به دفاع از حقوق اساسی ایرانیان و آزادی آنهاست و در این ارتباط، از دولت آرژانتین درخواست می‌کند به وظایف و مسؤولیت‌های خود برای رفع محدودیت‌ها و تسهیل خروج فوری ۵ خدمه ایرانی اقدامات فوری و لازم را به عمل آورد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق وزارت خارجه ۲۳ خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره توقیف یک فروند هواپیما در آرژانتین گفت: روابط عمومی ماهان در این زمینه اطلاع رسانی کرد. چنین اتفاقی برای هیچ هواپیمایی از ایران متعلق به شرکت‌های ایران در هیچ کجایی نیفتاده است. این چند هفته اخیر مدام پر از خبرسازی و عملیات روانی است و جنگ‌هایی است که با واژه و کلمه به ذهن و آرامش مردم نفوذ کرده و برخی اظهارات برای ایجاد حس ناامنی است. براساس اعلام ماهان این هواپیما بیش از یک سال به ونزوئلا فروخته شد و خدمه آن هم ایرانی تنها نیستند و اتباع کشورهای دیگر هم هستند و ربطی به این موضوعات ندارد و در چارچوب دیگری باید پیگیری شود. 

به گزارش فارس، «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهور آرژانتین ۲۹ خرداد ماه ادعاهای مطرح شده درباره زمین‌گیر شدن یک هواپیمای ونزوئلایی با سرنشینان ایرانی را رد کرد و گفت: علت زمین‌گیر شدن این هواپیما در آرژانتین، «مشکل در سوخت‌گیری» بوده و ارتباطی با خدمه ایرانی نداشته است.

رئیس جمهور آرژانتین افزود: این هواپیما به‌خاطر تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، برای سوختگیری در کشورش با مشکل مواجه شده است.

یک روزنامه آرژانتینی در این باره به نقل از مقامات ایرانی نوشت که این هواپیما را یکی از زیرمجموعه‌های شرکت «کانویاسا» ونزوئلا که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد سال گذشته از شرکت هواپیمایی «ماهان» ایران خریداری کرده است.