« ند پرایس » سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در گزارش خبری روزانه خود خطاب به خبرنگاران مدعی شد واشنگتن نشانه‌هایی از تمایلِ ایران برای احیای توافق هسته‌ای ندیده است.

در جریان این کنفرانس خبری یکی از خبرنگاران پرسید: «پس از مکالمه تلفنی میان روسای جمهور ایران و فرانسه، آیا فکر می‌کنید اقدامات جدیدی درباره مذاکره میان ایران و آمریکا انجام شود؟»

ند پرایس هم در پاسخ مدعی شد: «خب این خیلی سخت هست که جواب بدم، چون این برعهده ایران است که نشان دهد آیا آمادگی تعامل سازنده را دارد و می‌خواهد مسائل حاشیه‌ای را کنار بگذارد و با حسن نیت پیش بیاید، یا نه.»

او در ادامه ادعاهای خود گفت: «کاخ الیزه بیانیه‌ای صادر و شفاف بیان کرد که هرآنچه ما غیرمستقیم به ایران گفتیم را مکرون گفته است. این پیامی است که ما بار‌ها گفتیم: ما آماده هستیم دوجانبه وارد برجام شویم، اما این واضح است که دوجانبه یعنی این یک خیابان دو طرفه است، یعنی ایرانی‌ها هم باید همین کار را بکنند، اما حداقل تا امروز ما نشانه‌هایی مبنی بر تمایل ایران برای احیای توافق هسته‌ای ندیدیم.»

او با اشاره به خاموش شدن دوربین‌های برجامی سایت‌های هسته‌ای ایران ادعا کرد: ما در گذشته نیز اعلام کردیم که تصمیم ایران برای خاموش کردن دوربین‌های آژانس بین المللی انرژی مرتبط با برجام بسیار تاسف آور است. این اقدامات تنها چالش‌های بازگشت متقابل به برجام و حل بحران هسته‌ای را که ایران مسئول ایجاد آن است، پیچیده‌تر خواهد کرد. بر اساس بخشی از هرگونه توافق مذاکره شده، ایران باید هرگونه اطلاعات و شفافیت را که از نظر آژانس ضروری باشند، ارائه دهد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمى دیروز گفته بود: دوربین‌های برجامی برای رفع اتهامات بود و اگر قرار است اتهامات پابرجا بماند دیگر دلیلی برای روشن ماندن دوربین‌های برجامی نیست. دوربین‌ها به دست خود آژانس جمع شده، پلمپ شده و در تأسیسات نگهداری می‌شود تا روزی که به این سند برگردند.

پرایس هفته پیش نیز در اظهاراتی ادعایی بار دیگر ایران را عامل اصلی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات رفع تحریم‌ها دانست و مدعی شد «ایران فرصت‌های زیادی در وین و دوحه داشت و اگر می‌خواست به توافق بازمی‌گشت. واشنگتن به دیپلماسی غیرمستقیم با ایران ادامه داده، اما ایران حداقل تا این زمان نشانه‌ای از تلاش برای دستیابی به آن توافق نشان نداده است.»

ند پرایس: ایران تمایلی برای احیای برجام نشان نمی‌دهد

اما پیشتر  هم «رابرت مالی» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، ادعا کرده بود که واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته‌ای آمادگی دارد.

ادعا‌های مقام‌های مختلف آمریکا درباره آمادگی این کشور برای بازگشت به برجام در حالی مطرح شده است که این کشور برای اجرای تعهدات خود حاضر به ارائه ضمانت‌های لازم برای دوجانبه بودن توافق و مشمول شدن منافع ایران نیست.