ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (سه‌شنبه) چهارم مرداد ماه در واکنش به ادعاهای همتای آمریکایی در توئیتر نوشت: جمهوری اسلامی ایران در برجام بوده و هست، طرفی که برای بازگشت، باید حسن نیت و التزام خود را ثابت کند، دولت آمریکا است.

 

‌وی افزود: ما همچنان به دستیابی به توافقی خوب، قوی و پایدار که منافع پیش‌بینی شده در برجام را برای ایران تضمین کند، متعهد هستیم. رسیدن به چنین توافقی، به تصمیم و اراده آمریکا بستگی دارد.

رسیدن به توافق به تصمیم و اراده آمریکا بستگی دارد

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری گفت: «ما یک تصمیم سیاسی گرفته‌ایم. ما در ابتدای این دولت (دولت جو بایدن) یک تصمیم سیاسی گرفتیم. در واقع، این یک تصمیم سیاسی بود که بایدن آن زمان در مسیر کارزار انتخاباتی بیان کرد. اینکه اگر ایران دوباره وارد برجام شود، ما هم همین کار را می‌کنیم. بعد از ماه‌ها بحث و گفت‌و‌گوی پر زحمت، توافقی روی میز وجود دارد، توافقی که اساسا جزئیات انجام این موضوع را چکش‌کاری می‌کند. واقعیت این است که ما خیلی وقت پیش این تصمیم را گرفتیم اگر ایرانی‌ها در مورد بازگشت متقابل به پایبندی جدی هستند که ممکن است اینطور نباشد، اکنون مسئولیت پذیرفتن این توافق بر عهده آنهاست».

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه دیروز (دوشنبه) سوم مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان این‌که ایران در مذاکرات انعطاف زیادی داشت، گفت: حتما به توافق فکر می‌کنیم و علاقه‌مندیم توافق در آینده نزدیک شکل بگیرد، ولی قطعا احساسی عمل نخواهیم کرد و حصول توافق منوط به تصمیم سیاسی آمریکاست. (اینجا بخوانید)

حسین امیرعبداللهیان نیز پنجشنبه شب ۳۰ تیر ماه در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ بیان کرد: ما الان در نقطه‌ای هستیم که متن آماده‌ای در مقابل ماست که در بیش از  ۹۵ الی۹۶ درصد  محتوا با همه طرف‌ها اتفاق نظر داریم، ولی در این متن همچنان یک نقص مهم وجود دارد و اینکه ما باید از مزایای کامل اقتصادی توافق برخودار شویم. ما نمی‌خواهیم از یک روزنه دو بار گزیده شویم. برای برخوردار شدن از مزایای کامل اقتصادی برجام، آمریکایی‌ها باید تعهدات و تضمین‌هایی را بپذیرند...برای رسیدن به توافق خوب،‌ قوی و پایدار جدی هستیم. توافق را به هر قیمت و هر توافقی را نمی‌خواهیم.