قالیباف: شبکه ملی هشدار و پیش‌آگاهی حوادث ایجاد شود

 محمدباقر قالیباف در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود فرا رسیدن ایام مصیبت اهل بیت و عزاداری بر سید شهدا سلام الله علیها را به همه دوستداران اهل بیت تسلیت گفت و افزود: اگر کسی می‌خواهد مردم ایران را بشناسد و واقعیت دینداری این مردم را درک کند، امروز به پهنه ایران اسلامی نگاه کند که با وجود تنوع خرده فرهنگ‌ها و سبک‌های گوناگون سوگواری، چگونه غرق در عزاداری برای سید و سالار شهیدان است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ببینیم که چگونه این مردم مال، سلامتی، اعتبار , همه چیز خود را برای گسترش دین به میدان می‌آورند. ببینیم چگونه جوانان این سرزمین، میدان‌دار بزرگترین مجالس عزاداری می‌شوند و اخلاص و تدبیر را در مدیریت امور جمع می‌کنند، بدون اینکه مقام و منصبی یا توقعی در کار باشد.

وی تاکید کرد: خدا رحمت کند شهید سلیمانی را که این مردم را خوب شناخته بود و در یک کلام، این تابلوی پرشکوه را به تصویر کشید که ما ملت امام حسینیم.

قالیباف محرم و صفر هر سال را فرصت بی نظیر توسعه معارف دین و جوشش عواطف دینی مردم برشمرد و اظهار داشت: هیچ کس نمی‌تواند در این سرمایه بزرگ مردمی تردید کند. چرا که به مانند انکار روز روشن است. اما برای اینکه این سرمایه در همه مقاطع بیشترین بازدهی خود را نشان بدهد، نیاز به تقویت هوشمند و پرهیز از دخالت بیجا دارد.

رییس قوه مقننه ادامه داد: در چنین شرایطی نیازمند فناوری اجتماعی برای تبدیل ایمان مردم و عمل صالح جمعی هستیم. مانند آنچه در رزمایش مواسات در دوران گرفتاری کرونا دیدیم که چگونه به دست خود مردم، گره از کار مردم باز شد و ساز و کاری کارآمد هم بود. جا دارد صاحبنظران با ملاحظه همه ظرایفی که چنین برکاتی دارد، به تعمل و مرور تجربه‌ها در این زمینه بپردازند و به جهاد تولید فکر و ایده بپیوندند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور، تاکید کرد: تمام امکانات کشور برای رسیدگی فوری به مشکلات مردم به خصوص یافتن مفقودین و درمان مجروحین بسیج شود و جبران خسارت وارد آمده به مردم در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد.

وی یادآور شد: همچنین باید توجه داشت که صرف رسیدگی مقطعی مشکلات و علاج وقایع بعد از وقوع آنها بدون شک کافی نیست. شهرداری‌ها موظف هستند در خصوص عملیات لایروبی و پاکسازی کانال‌ها و مسیرها اقدامات لازم را انجام دهند و باید وظایف قانونی خود در مدیریت حوادث، نظیر آنچه در هفته گذشته تجربه کردیم عمل کنند.

قالیباف بخش قابل توجهی از این اتفاقات را در صورت عمل به همین وظایف، قابل مدیریت دانست و ادامه داد: علاوه بر ضرورت تسریع در راه‌اندازی شبکه‌ ملی هشدار و پیش‌آگاهی از حوادث، نظام امداد و نجات کشور، وضعیت استقرار نیروها، تامین تجهیزات و آموزش‌های لازم نیز باید با توجه به تجارب موجود، به طور جدی متحول شود.

قالیباف: شبکه ملی هشدار و پیش‌آگاهی حوادث ایجاد شود

وی کمیسیون عمران و کمیسیون کشاورزی مجلس را موظف به ارائه گزارش عملکرد از خسارت ها سیل کرد و گفت: به خصوص در مورد مشکلات باغات و دام و طیور و خسارت هایی که وارد شده است باید این دو کمیسیون گزارش خود را به صحن مجلس ارائه دهند.

رییس مجلس شورای اسلامی در خاتمه درگذشت عادل آذر نماینده دوره  هفتم مجلس را نیز تسلیت گفت.