احسان خاندوزی  امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، گفت: بعد از بازدیدی که رئیس جمهور از مناطق سیل زده داشت، یکی از تصمیمات دولت برای شیوه رسیدگی به خسارات ناشی از سیل تغییر در رویه گذشته بود.

وی افزود: تخریب سرپناه مردم از مسائل بسیار دردناک و نیازمند چاره جویی فوری است، پیش از این از مکانیزم تخصیص بودجه‌های لازم برای مدیریت بحران یا جبران خسارت سیل و زلزله استفاده می‌شد اما وزارت اقتصاد و دارایی گزارشی به هیأت دولت ارائه کرد تا برای جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله از ظرفیت صنعت بیمه که در بسیاری از کشورها به عنوان شیوه‌ای کارآمد استفاده می‌شود و در احکام قانونی هم درج شده، بهره ببریم.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: صندوق بیمه همگانی ساختمان در کشور از سال گذشته فعال شده اما به جهت اینکه بودجه‌های لازم در اختیار نگرفته بود، تاکنون آنگونه که باید فعال نبوده است.

خاندوزی اعلام کرد: هیئت دولت امروز مصوب کرد ۲.۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یابد که از طریق قرارداد با سایر شرکت‌های بیمه بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن خسارات ناشی از سیل و زلزله را جبران کنیم.

وی پیرامون دولت درباره اصلاح فرایندهای ورود و ایجاد کالاهای رسوبی در بنادر کشور گفت: بخش اعظم کالاهای رسوبی در گمرکات هنوز وجود دارد و فرایند گمرکی آزادسازی آن‌ها آغاز نشده و کالا رسوب کرده است، برای اصلاح این فرایند در کمیسیون اقتصادی دولت نشست جامعی برگزار شد.

وزیر اقتصاد افزود: ما پیشنهادی دادیم که این میزان رسوب یا شکل‌گیری رسوب کالا کاهش یابد و این مسأله را نداشته باشیم و برای این موضوع باید آئین‌نامه‌ای تصویب کنیم که اقدامات آن انجام خواهد گرفت.

خاندوزی: اعتبار جبران خسارت سیل رسید

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه چارچوب این پیشنهاد مورد تأیید رئیس جمهور قرار گرفت، اظهار کرد: امیدوارم با نهایی شدن شیوه نامه شاهد کاهش شدید میزان ایجاد و شکل گیری اولیه این مساله باشیم.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره ابلاغ بسته ۱۰ گانه بورس و تأثیر آن در بورس نیز، گفت: پیام مهم این اقدام این است که با عزم بخش‌های مختلف دولت و همه دستگاه‌های درگیر در شرکت‌های بورسی کشور و با مراعات دستورالعمل بتوانیم بیشترین پیش‌بینی‌پذیری و اطمینان‌خاطر را برای فعالان بازار سرمایه فراهم کنیم.

وی افزود: این اتفاق مثبت تا اوایل اردیبهشت به شکل خوبی داشت رخ می‌داد اما در یکی دو ماه گذشته برخی از عدم هماهنگی‌ها ایجاد شد که ذهنیت منفی فعالان بازار را نسبت به اینکه چه بسا از مصوبه دولت تخطی و تخلف صورت می‌گیرد، به وجود آورد.

وزیر اقتصاد درباره برگزاری جلسه با هیئت امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق آنها، گفت: جلسه برگزار شده است، اما جزئیات آن را سرپرست وزارت کار ارائه خواهد کرد.