دولت در امور مربوط به مسکن تسهیلگری کند/ تاثیر افزایش صد درصدی عوارض ساخت بر قیمت مسکن

علیرضا پاک فطرت در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی افکارنیوز، درباره کاستی منابع صندوق ملی مسکن ، اظهار داشت:سیاست‌های دولت در بحث مسکن اشتباه است. مردم باید مسکن را بسازند و دولت نمی‌تواند مسکن بسازد.

وی بیان کرد: دولت شعار ساخت مسکن می‌دهد اما نتیجه‌ای که می‌بینیم آن است که روز به روز قیمت مسکن افزایش می‌یابد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت باید در امر مسکن تسهیل‌گر باشد. دولت خیلی در حوزه مسکن تسهیل‌گری نمی‌کند که اگر دولت می‌خواهد تسهیل‌گر باشد، نیاز نیست صندوقی وجود داشته باشد یا اینکه دولت پولی دهد، بلکه می تواند عوارض ساخت را کاهش دهد.

وی ادامه داد: شهرداری ها خصوصاً در کلان شهرها همین امسال عوارض ساخت و ساز را بیش از ۵۰‌تا ۶۰ درصد و گاهی اوقات بیش از صد درصد افزایش دادند و بیمه ساختمانی را چندین برابر افزایش دادند.

این نماینده مجلس اظهارکرد: همچنین قیمت مصالح ساختمانی مانند آهن و سیمان در یک سال بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت و با این شرایط قیمت مسکن هم افزایش پیدا می‌کند و سازنده و بخش خصوصی رغبت نمی کند که به سمت ساخت و ساز مسکن بیاید.

دولت در امور مربوط به مسکن تسهیلگری کند/ تاثیر افزایش صد درصدی عوارض ساخت بر قیمت مسکن

پاک فطرت تصریح کرد: زمانی که هزینه تولید بالا باشد و سرمایه گذار نتواند تولید خود را به قیمت بالا بفروشد،دیگر در این زمینه کار نمی کند. بنابراین ما در سیاست گذاری بخش مسکن باید تجدید نظر کنیم و لازم است از شعار هایی که می دهیم، بیرون بیاییم و به نیروی عظیم مردمی فکر کنیم .