خوش‌بینی بورل نسبت به سرنوشت مذاکرات وین

جوسپ بورل در گفت‌وگویی که امروز در پرتیراژترین روزنامه اتریش منتشر شد، ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به فرجام مذاکرات رفع تحریم ها گفت: من پاسخ آمریکا را دریافت کردم. اکنون وظیفه ایران است که نسبت به آن واکنش نشان دهد.

بورل ضمن قدردانی از نقش اتریش در مذاکرات اخیر گفت: ما به لحظه مهم رسیده‌ایم. این آخرین میلی متر است. ( احیای برجام ) باعث می شود جهان کمی ایمن‌تر شود.

این اظهارات جدید بورل در حالی مطرح شده است که «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا عنوان کرد که در آخرین دور مذاکرات در وین پیشنهادهایی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خودش پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد.

بورل نیز چند روز پیش و قبل از پاسخ آمریکا در حاشیه سمیناری در اسپانیا گفته بود: فکر می‌کنم پاسخ ایران معقول است. 

واشنگتن به تازگی به طور رسمی به اظهارات تهران در مورد متن پیش‌نویس پاسخ داده و اعلام کرد که همچنان پاره ای مسائل به صورت حل نشده باقی مانده است.

خوش‌بینی بورل نسبت به سرنوشت مذاکرات وین

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه نیز اخیرا طی اظهاراتی در خصوص مذاکرات هسته‌ای، از سرگیری این توافق را به تصمیم تهران وابسته دانست و مدعی شد: اکنون توپ در زمین ایران است.