رژیم مجعول صهیونیستی که ۷ دهه است از هر فرصتی برای زایل کردن حق و حقوق فلسطینی‌ها استفاده می‌کند، این بار فرصت جنگ اوکراین را به عرصه‌ای تازه برای تاخت‌وتاز علیه فلسطینی‌ها تبدیل کرده است. 

در حالی که درگیری‌های نظامی رژیم تروریست صهیونیستی با نیروهای مقاومت طی سال‌های گذشته بسیاری از شهرک‌نشینان را به فکر فرار از سرزمین‌های اشغالی انداخته است، تل‌آویو با استفاده از فرصت جنگ اوکراین به دنبال افزایش جمعیت و یهودی‌سازی بیشتر مناطق فلسطینی است. طبق آمارهای رسمی تاکنون 15 هزار اوکراینی طبق قانون من درآوردی «بازگشت»، به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کرده‌اند. با این حال آمار رسانه‌های صهیونیستی نشان می‌دهد تاکنون بیش از ۳۰ هزار اوکراینی توسط رژیم صهیونیستی پذیرش و تعدادی از آنها در مناطقی از کرانه باختری اسکان داده شده‌اند!

ورود یهودیان بیشتر به سرزمین‌های اشغالی بیشتر از همه زندگی فلسطینیان را به مخاطره می‌اندازد. توسعه غیرقانونی شهرک‌ها و تخریب منازل فلسطینیان برای اسکان ساکنان جدید اراضی اشغالی از جمله معضلات اولیه ورود پناهجویان اوکراینی به سرزمین‌های اشغالی است. شبکه الجزیره گزارش داد بخش شهرک‌سازی سازمان جهانی صهیونیسم با ساخت 1000 واحد مسکونی در اراضی غیرقانونی که متعلق به فلسطینیان است، موافقت کرده؛ سیاستی در راستای افزایش جمعیت یهودیان. 

سیاست اسکان و اعطای حقوق شهروندی به پناهجویان اوکراینی، حتی باعث انتقاد دیده‌بان حقوق بشر نیز شده است. این سازمان می‌گوید اعطای حقوق شهروندی به پناهجویان یهودی اوکراینی در حالی است که تل‌آویو حاضر نیست حتی به فلسطینی‌هایی که با یهودیان ساکن اراضی اشغالی ازدواج کرده‌اند، مجوز اقامت موقت بدهد. در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل این اقدامات را تلاش تل‌آویو برای سلطه یهودی بر فلسطینیان خوانده و آن را مصداق بارز جنایت علیه بشریت و نژادپرستی می‌دانند.  

کمک به جنگ‌زدگان و پناهجویان به خودی خود کاری انسانی و پسندیده است اما اگر به مواضع حمایتی مقامات تل‌آویو و کی‌یف از یکدیگر در جنگ اوکراین و ضدیت با روسیه نگاهی بیندازیم، خواهیم فهمید اقدام ۲ طرف در اسکان یهویان اوکراینی در اراضی اشغالی، یک پروژه سیاسی تمام‌عیار و در خدمت منافع صهیون علیه فلسطینیان است. «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی آنلاین خود در پارلمان رژیم نژادپرست صهیونیستی از مدل آپارتاید افراطی قومی‌گرای صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان حمایت کرد و از رویای خود مبنی بر تبدیل شدن اوکراین به یک «اسرائیل بزرگ» (روس‌زدایی در اوکراین) سخن گفت. در مقابل مقامات تل‌آویو نیز که اوایل جنگ تلاش کردند مواضع متعادلی اتخاذ کنند، به طرف کی‌یف غش کردند و به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل علیه مسکو رای مثبت دادند و همصدا با زلنسکی و افراطیون اوکراینی، روسیه را به جنایت جنگی در اوکراین متهم کردند. 

آمارها نشان می‌دهد با بسیاری از پناهجویان اوکراینی که یهودی نیستند، بدرفتاری شده است. علاوه بر مساله سوءاستفاده جنسی از پناهجویان اوکراینی، گزارش‌ها حاکی از آن است بیشتر این پناهجویان که یهودی نیستند، از دریافت کمک‌های دولتی بازمانده‌اند. روزنامه هاآرتص ماه آگوست در گزارشی نوشت بیش از نیمی از پناهجویان غیریهودی هیچ کمکی از سمت سازمان‌های دولتی دریافت نکرده‌اند. در واقع سیاست رژیم صهیونیستی پذیرش و اسکان پناهجویانی است که به ایده صهیونیسم و حکومت صهیون در سرزمین‌های اشغالی اعتقاد دارند و در مقابل، فشار به پناهجویان غیریهودی برای ترک اسرائیل؛ موضوعی که با سیاست صهیونیست‌های افراطی که پذیرش بدون ضابطه پناهجویان را باعث از بین رفتن هویت صهیونیستی-یهودی اسرائیل می‌دانند نیز سازگاری دارد. به همین دلیل بود که با فروکش کردن جنگ در مناطق مرکزی و غربی اوکراین، برخی از این پناهجویان به کشور خود بازگشتند. در مقابل پناهجویان یهودی نه‌تنها مورد استقبال قرار گرفتند، بلکه با پررویی کامل سرزمین‌های اشغالی را سرزمین یهودیان می‌دانند نه سرزمینی اشغال شده!

اصحاب سبت؛ ماهیگیری صهیونیست‌ها از جنگ اوکراین

رژیم جعلی اسرائیل از زمان تأسیس خود در سال 1948، سیاست صریح ایجاد و حفظ هژمونی جمعیتی یهودی و به حداکثر رساندن کنترل خود بر زمین را به نفع یهودیان دنبال کرده است و در عین حال تلاش کرده شمار فلسطینیان را به حداقل برساند تا مانع به چالش کشیدن این مالکیت غاصبانه از سوی آنها شود. 

باید گفت صهیونیست‌ها که بویی از انسانیت نبرده‌اند، درهای سرزمین اشغالی را به روی پناهجویان و جنگ‌زدگان باز نکرده‌اند، بلکه مرزها تنها به روی یهودیان افراطی باز شده است تا رژیم صهیونیستی را از آب گل‌آلود برای توسعه پروژه‌های صهیونیستی خود و سرکوب بیشتر حق و حقوق فلسطینی‌ها بهره‌مند کند.

زهره درخشان