به گزارش خبرنگار سياسي افكار به نقل از فارس، اسفنديار رحيم مشايي رئيس دفتر رئيسجمهور در ادامه سخنان خود در مراسم اختتاميه همايش ايرانيان مقيم خارج از كشور با طرح اين سؤال كه اگر انسان بخواهد خدا را بهتر بشناسد چه كار بايد بكند، گفت: من آدرس ميدهم هر كس ميخواهد خدا را بهتر بشناسد برود و بر شانه انسان بايستد چرا كه شرط اول سماع و رستگاري درك كردن خود انسان است و شرط دوم محصول شرط اول است و اين است كه انسان باور داشته باشد كه ميتواند قلهها را فتح كند.

*هرکس می‌خواهد خدا را بهتر بشناسد برود و بر شانه انسان بایستد

وی افزود: انسان باید باور کند که می‌تواند قله‌ها را فتح کند ولو اینکه در پیچیده‌ترین حوزه‌های علمی باشد؛ من قبول دارم که ما امروز خیلی کارها را نمی‌توانیم انجام دهیم اما معتقدم که قاطبه ملت ایران به این باور رسیده‌اند که فتح فتوحات علمی برای ایرانیان باورکردنی است.

مشایی خاطرنشان کرد: من خیلی فکر کردم تا بفهمم که یک دولت چقدر زمان و پول باید هزینه کند تا مردم درک کنند که می‌توانند قله‌های علمی را فتح کنند اما به این نتیجه رسیدم که باور کردن این نکته که می‌توان پیشرفت کرد نیازمند شجاعت و جسارت است و ملت ایران این شجاعت و جسارت را دارند.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۳۱ سال از انقلاب می‌گذرد اما به هیچ وجه غالب ملت به اندازه امروز به گام‌های بزرگ امیدوار نبودند، ‌گفت: امروز ایرانیان تصمیم‌های تاریخی گرفته‌اند و مسیر خودشان را به سوی کمال انتخاب کرده‌اند.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی گفت: در جنگ ۴۰ کشور به شکلی به صدام کمک کردند ۱۴ کشور بدون موضع‌گیری صریح سیاسی پشت صدام را گرفتند، برخی‌ها پول کلان به صدام دادند برخی‌ها میراژ دادند به طوری که خلبانان عراقی سال‌ها نتوانستند با آن ویراژ بدهند، ‌برخی‌ها تانک T۷۲ دادند برخی‌ها میگ ۲۹ به صدام دادند که من الآن نمی‌خواهم به رویشان بیاورم اما مملکت ایران با کلاشینکف و ژ۳ در مقابل آنها ایستاد.

آنها به ایران یورش بردند اما ایرانیان از جان و عشق مایه گذاشتند و فرزندانشان را به کام مرگ فرستادند تا ایران بماند.
مشایی افزود: اگر ۸ سال جنگ را از تاریخ ایران حذف کنیم جامعه‌ای ترسو در داخل و در جامعه بین‌الملل متصور خواهد شد.

وی اکثر قاطع ایرانی‌ها را طرفدار اقدامات و گام‌های بزرگ دانست و گفت: زمانی که آقای احمدی‌نژاد در اولین روز همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور سخن می‌گفت، به آقای متکی گفتم وقتی آقای احمدی‌نژاد محکم‌تر سخن می‌گوید مردم برایش سفت‌تر کف می‌زنند.

* قسم خورده‌ام که غیر آنچه را باور دارم به مردم نگویم

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور افزود: من قسم خورده‌ام که غیر آنچه را باور دارم به مردم نگویم؛ من هر وقت حرف می‌زنم برای گفته‌های خود استدلال‌های قابل اثبات دارم. برهمین اساس می‌خواهم بگویم که برای ایران فردا و پس‌فردا و هفته‌های بعد روشنی است و برای دشمنان ایران فردا و پس فردا و هفته‌های بعد تاریکی خواهد بود و من به این گفته تاکید دارم و قسم می‌خورم که این یک واقعیت مسلم است.

مشایی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه اروپا گفت: اروپا در معادلات حساب شده وجود ندارد این را من نمی‌گویم خودشان می‌گویند اما آنچه مسلم است این است که حرف‌زدن با اروپایی‌ها فایده‌ ندارد نه اینکه کودن و نفهم باشند بلکه واقعا فایده‌ای ندارد چون اروپایی‌ها نه ته کرباس هستند و نه سر کرباس.

وی افزود: آنها تحریم می‌کنند و من می‌خواهم بگویم تحریم اثر ندارد نه اینکه تحریم اثر اقتصادی نداشته باشد بلکه اثری در منحرف کردن دولت احمدی‌نژاد از مسیر اصلی ندارد. امروز اروپایی‌ها تحقیر شدند و ما به این نتیجه رسیدیم که اروپا هیچ خاصیتی ندارد به نظر ما اروپا حتی یک رای مستقل نیست.

رئیس شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: هیچ آینده‌ای برای آمریکا وجود ندارد مشکل آنها در افغانستان حل نخواهد شد آمریکا می‌خواست به ایران بیاید اما خداوند آمریکا را هل داد و در عراق و افغانستان انداخت وامروز آنها در باتلاق عراق و افغانستان گرفتار هستند؛ آمریکا امروز تعادل ندارد و با کوچک‌ترین ضربه آسیب‌پذیر است.

* آمریکا جرأت تعیین زمان برای خروج از افغانستان و عراق را ندارد

مشایی با بیان اینکه اگر آمریکا روزی بخواهد تصمیم بگیرد از افغانستان برود نیازمند کمک ایران است و بدون کمک ایران آمریکا قادر به خروج از افغانستان نخواهد بود، گفت: من می‌خواهم از آمریکا یک سؤال فنی بکنم گرچه آنها گوش ندارند و مشکل اصلی این است که آنها گوش ندارند، سؤال من این است مگر اوباما نمی‌خواهد اصلاحات کند مگر آمریکا به دنبال تغییر نیست؟ چقدر اوباما برای این کار زمان دارد آیا بیشتر از دو سال و چند ماه است.

*احمدی‌نژاد هم جرأت بازگشت از مسیر اصلی ایران را ندارد

وی با بیان اینکه مردم اوباما را دوست داشتند و هنوز هم خیلی‌ها در دنیا هستند که او را دوست دارند، گفت: اوباما نسبت به بوش، خوش‌تیپ‌تر و قیافه و پوست بهتری دارد و من می‌خواهم به این آقا بگویم که فرض بر اینکه تحریم‌ها شدنی باشد. آیا آمریکا می‌تواند ایران را از مسیر اصلی منصرف کند. اصلا آمریکا باید بداند که در ایران هیچ کس جرأت ندارد از مسیر اصلی بازگردد حتی احمدی‌نژاد هم جرأت ندارد.

مشاور رئیس‌جمهور کشورمان اوباما را مسیر نجات آمریکا و بوش را مسیر نابودی ایالات متحده توصیف کرد و گفت: آمریکا برای تغییر باید مشکل خودش را با افغانستان، عراق، فلسطین و ایران حل کند و برای حل کردن این مشکل باید به سراغ گفت‌وگو برود. از آنجا که در عراق و افغانستان کسی برای گفت‌وگو نیست آنها باید مشکل‌شان را با ایران حل کنند و بدون حل کردن مشکل با ایران مشکل عراق و افغانستان و فلسطین حل نخواهد شد.

مشایی با بیان اینکه آمریکا نتوانست با ایران گفت‌وگو کند، ‌ افزود: ‌زمانی امام فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند اما من امروز می‌گویم آمریکا هیچ غلطتکی نمی‌تواند بکند. راه نجات آمریکا گفت‌وگو با ایران است اما آنها به جای گفت‌وگو تحریم می‌کنند و ۱۵ کشور را معادل ۲۰۰ کشور می‌دانند و با صدور قطعنامه‌ به جهان می‌گویند که دنیا بدانید ما با گفت‌وگو به نتیجه نرسیدیم و تصمیم گرفتیم قطعنامه صادر کنیم چرا که چاره‌ای جز این نداریم.

وی افزود: مطمئن باشید آینده آمریکا افزایش قیمت ایران خواهد بود. حاکمان آمریکا به کشورهای منطقه می‌گویند که ایران می‌خواهد به شما حمله کند در حالی که آنها نمی‌دانند ایران تجربه‌ای در اشغال ندارد و آمریکا مجرب‌ترین کشور به لحاظ اشغال است.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: ‌ در دیداری که با یکی از مسئولان کشورهای منطقه داشته‌ام وی به من گفت که آمریکا می‌گوید ایران خطری برای منطقه است که من در پاسخ به وی گفتم از شما سؤالی دارم اگر ایران تصمیم بگیرد کشور شما را اشغال کند، ‌ چقدر طول می‌کشد آیا بیشتر از یک زمان صبح تا ظهر طول می‌کشد. اصلا شما وقت می‌کنید که اعلان جنگ کنید.

مشایی با بیان اینکه ایرانیان در مسیر خودباوری و درک افق‌های بلند قرار دارند، ‌گفت: در جلسه‌ای مسئولان فضایی گفتند که در سال ۱۴۰۳ انسان را به فضا پرتاب خواهند کرد اما آقای احمدی‌نژاد گفت که من قبول ندارم باید سال ۱۳۹۶ انسان را به فضا پرتاب کنید و ما اکنون دو گزینه داریم و این نشان از پیشرفت‌های ایرانیان است و مطمئن هستم که ۵ سال آینده ایران با امروز قابل قیاس نخواهد شد.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت: ما منتظر هستیم که اسرائیل از نقشه کنار برود اما اگر بخواهد می‌تواند در عرض یک هفته حذف شود.

مشایی افزود: برخی‌ها می‌گویند که اسرائیل می‌خواهد به ایران حمله کند تا بهانه‌ای برای حمله به ایران فراهم شود در حالی که نمی‌دانند آمریکا برای حمله به ایران هزاران بهانه دارد.

* ما بالاسر ناوهای آمریکایی هستیم، نمی‌فهمند

وی افزود: ما بالای سر ناوهای آمریکا هستیم. آنها را از بالا نگاه می‌کنیم اما آمریکایی‌ها نمی‌فهمند.
مشاور رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه مولا یعنی انسان و خدا و حلقه اتصال انسان به خدا مولاست به دعای اللهم عجل لولیک الفرج اشاره کرد و گفت: اینکه در ابتدای سخنان این دعا را می‌خوانم از گذشته تا آینده ریشه تاریخی دارد.