اسرائیل مهمترین مانع خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در سومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی گفت: کشور‌های خاورمیانه قبل از نهایی شدن معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، تعهدات مبتنی بر سایر معاهدات را اجرای کنند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این نشست تصریح کرد: طرح موارد غیر حرفه‌ای و نادرست در مورد مسائل هسته‌ای ایران نه تنها کمکی به مطرح کنندگان آن ادعا‌ها نخواهد کرد بلکه توجهات را از تهدید اصلی منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی که همانا رژیم صهیونیستی است، دور خواهد کرد.

ایروانی با تشریح دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به عضویت تهران در رژیم‌های بین المللی سلاح‌های کشتار جمعی، بر سیاست مستمر ایران درباره انهدام کامل و نهایی سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله طرح رسمی پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه در سال ۱۹۷۴ تاکید کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد سایر کشور‌های عضو کنفرانس نیز چنین سیاست ثابت قدمی را اتخاذ کنند و از دنبال کردن هر سیاستی که به نحوی تاسیس چنین منطقه‌ای را تحت تاثیر منفی قرار دهد، خودداری کنند.

ایروانی تصریح کرد: در راستای چنین سیاست ثابت قدمی همه کشور‌های عضو باید به صورت برابر وارد معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی شوند و بدین منظور لازم است قبل از نهایی کردن این معاهده، نسبت به عضویت و اجرای سایر معاهدات توسط همه کشور‌های منطقه اطمینان خاطر حاصل شود.

وی با ابراز نارضایتی عمیق ایران نسبت به دو شکست پیاپی کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۲ و نیز شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در سال ۲۰۱۸ گفت: این شکست‌ها نشان می‌دهد که روند تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که می‌توانست از سوی این کنفرانس‌ها مورد حمایت قرار بگیرد، تقویت نشده است.

ایروانی تاکید کرد: فرایند کنونی آغاز شده تحت نظر سازمان ملل به هیچ وجه جایگزین فرایند مورد درخواست ان پی تی نخواهد بود. زیرا این دو فرایند مکمل هم و نه جایگزین هم هستند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: عدم مشارکت رژیم صهیونیستی، با حمایت آمریکا در کنفرانس، مهمترین مانع تاسیس چنین منطقه‌ای در خاورمیانه است.

وی افزود: در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان پی تی به عنوان عضو غیر هسته‌ای و قبول بازرسی‌های آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای آن می‌باشد و انتظار داریم جامعه بین المللی این دو را برای دست برداشتن از مواضع غیر سازنده تحت فشار قرار دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل با اشاره به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های غیر قانونی در کنار بی میلی دولت کنونی آمریکا برای بازگشت به برجام تاکید کرد که ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و هیات‌هایی برای حل مسائل باقیمانده میان تهران و وین در رفت و آمد هستند.

ایروانی همچنین خطاب به برخی سخنرانان که مطالبی در خصوص برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران و موضوعات دیگر مطرح کردند، اظهار داشت که طرح این موارد غیر حرفه‌ای و نادرست نه تنها کمکی به مطرح کنندگان آن ادعا‌ها نخواهد کرد، بلکه توجه را از تهدید اصلی منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی که همان رژیم صهیونیستی است، دور خواهد کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همچنین در مورد کشور‌های هسته‌ای غربی که اتهامات بی اساس علیه ایران مطرح می‌کنند، گفت که این کشور‌ها نباید از فرصت داده شده به آن‌ها به عنوان عضو ناظر کنفرانس سوء استفاده کنند بلکه باید به انتظار اصلی کشور‌های منطقه از آن‌ها که همان اعطای تضمین‌های امنیتی منفی است، بپردازند.

اسرائیل مهمترین مانع خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است

ایروانی اضافه کرد این کشور‌ها با تقویت زرادخانه‌های هسته‌ای خود و کمک به اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی توسط رژیم اسرائیل، تعهدات حقوقی الزام آور خود را نقض می‌کنند و جرات انتقاد از عدم مشارکت آمریکا و رژیم اسرائیل در کنفرانس را ندارند.

نماینده ایران در سازمان ملل به آمادگی ایران برای ایفای نقش لازم در تدوین معاهده تاکید کرد و افزود که بنا به دلایل مختلف لازم است بحث کنفرانس ابتدا بر سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شده و بعد از تعیین تکلیف این بعد از معاهده، سایر ابعاد نیز مورد توجه قرار بگیرد و در این راستا کمیته‌های کاری کنفرانس می‌توانند با تمرکز بر موضوعات فنی بحث‌های لازم را مطرح و پیگیری کنند.

این نشست، سومین نشست سالانه کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است که هر سال به مدت یک هفته برگزار می‌شود و هدف آن، انعقاد معاهده‌ای برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است.

در نشست امسال، کشور‌های شرکت کننده در ادامه کنفرانس‌های گذشته، در مورد راه‌های رسیدن به این هدف تبادل نظر خواهند کرد.