اقدامات ایران در واکنش به قطعنامه آژانس

در پی قطعنامه اخیر در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چندین اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و روز یکشنبه 29 آبان ماه اجرای آنها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی سازی نطنز و فردو انجام شد.

از جمله اقدامات انجام شده غنی سازی ۶۰ درصد در تأسیسات غنی سازی فردو است. گفتنی است این اقدام در حالی است که غنی سازی ۶۰ درصد در نطنز همچنان ادامه دارد.

در همین خصوص سازمان انرژی اتمی به تشریح اقدامات صورت گرفته در فردو و نطنز پرداخت.

اقدامات صورت گرفته در فردو:

- تولید محصول اورانیوم UF6 با غنای ۶۰ درصد برای نخستین بار در این مجتمع توضیح اینکه غنی سازی ۶۰ درصد در مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) نیز همچنان ادامه دارد.

- آغاز روند تعویض ماشین‌های سانتریفیوژ نسل اول با ماشین‌های پیشرفته IR-6 دراین متجمع که باعث افزایش چشمگیر ظرفیت تولید می‌شود.

- آغاز روند تجهیز سالن B (واحد یک) با ظرفیت ۸ زنجیره جدید که با توجه به ضرورت ایجاد زیرساخت به شکل مرحله‌ای صورت خواهد گرفت.

اقدامات ایران در واکنش به قطعنامه آژانس

اقدامات صورت گرفته در نطنز:

- گازدهی به دو زنجیره جدید از ماشین‌های پیشرفته نوع IR-4 و IR-2m .

- شروع پاسیواسیون دو زنجیره دیگر از همین نوع ( IR-2m و IR-4) که طی روزهای آینده به مرحله گازدهی خواهد رسید.

- آغاز روند راه‌اندازی واحد B1000 با ظرفیت ۸ آبشار جدید؛ توضیح اینکه تکمیل این اقدام باتوجه به ضرورت ایجاد زیرساخت، به شکل مرحله‌ای صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار فارس، با توجه به اینکه این اقدامات سازمان انرژی اتمی در روز یکشنبه با حضور بازرسان آژانس صورت گرفته، معلوم نیست چرا تاکنون برخلاف رویه‌های قبلی هیچ گزارشی از سوی آژانس صادر نشده است.