گرفتاری گاف «یول» برای سئول

 یون سوک یول اخیرا و در سفر جاری جاری خود به امارات و دیدار با نظامیان کره جنوبی که در این کشور عربی مستقر هستند، درحالی که لباس نظامی به تن داشت، حرف هایی مداخله جویانه و بی اساس درباره روابط دو کشور همسایه و دوست " ایران و امارات متحده عربی " به زبان راند و به دنبال آن، جمهوری اسلامی ایران ضمن غیردیپلماتیک خواندن این اظهارات عجیب، از دولت سئول توضیح خواست.

حالا وزارت امور خارجه کره جنوبی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات و به حداقل رساندن تبعات دیپلماتیک حرفهای دردسر ساز یون سوک یول درباره ایران، انجام اقداماتی را در دستور کار قرار داده و امروز هم بیانیه ای کتبی در این خصوص در اختیار رسانه ها قرار داد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز در بیانیه ای کتبی که در اختیار رسانه ها قرار داد، حرفهای یون سوک یول را بی ربط به روابط این کشور با ایران دانست و خواستار عدم برداشت نادرست از حرفهای رئیس جمهوری این کشور شد و ادعا کرد که یون سوک یول این حرفها را صرفا برای تهییج و تشویق سربازان کره جنوبی مطرح کرده است!

یون سوک یول که در جریان سفر جاری به امارات متحده عربی، دیداری هم با سربازان کره ای مستقر در امارات انجام داد و در حالی که لباس فرم ارتش کره جنوبی را به تن داشت، در حرف هایی تنش زا و بی ربط، خطاب به سربازان کشورش گفت: «شما اینجا هستید زیرا امارات ملت برادر ما است. و (دفاع از) امنیت ملت برادرمان به اندازه امنیت کره جنوبی مهم است. دشمن و تهدید اصلی برای امارات، ایران است و دشمن ما کره شمالی است... ما در موقعیتی بسیار شبیه به امارات هستیم.».

به گزارش ایرنا ، یون سوک یول بجای این که در حرفهایش در باره ایران به موضوع های مهمی نظیر بدهی هفت میلیارد دلاری کشورش به ایران اشاره کند، به گونه ای سخن رانده که گویا آشنایی چندانی به ادبیات دیپلماتیک ندارد و اظهارات سخیف وی، دستگاه دیپلماتیک کشورش را سخت به زحمت انداخته است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب در خصوص حرفهای رئیس جمهور کره جنوبی در امارات گفت: اظهارات نقل شده از این مقام کره‌ای نشانگر عدم اطلاع کامل از مناسبات تاریخی و دوستانه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و تحولات بسیار سریع و مثبت در این زمینه است.

گرفتاری گاف «یول» برای سئول

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: وزارت امور خارجه با جدیت مواضع اخیر این کشور و به ویژه اظهارات رئیس جمهور آن در مورد روابط ایران و امارات را که فاقد کمترین وجاهت دیپلماتیک است، در دست پیگیری دارد و منتظر توضیح وزارت خارجه کره جنوبی در این زمینه است.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی آمده است: از زمان شروع روابط دیپلماتیک با ایران در سال 1962، کشور ما روابطی دوستانه و همراه با تعامل و همکاری با ایران داشته است و تعهد ما به ادامه توسعه روابط دوجانبه دوستانه با ایران همچنان به قوت خوب باقی است .

رسانه کره ای «کوریا تایمز» امروز به حواشی ایجاد شده در خصوص حرفهای رئیس جمهوری این کشور درباره ایران پرداخت و با انعکاس واکنش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به حرفهای یون سوک یول، نوشت: دولت سئول در تکاپو برای جلوگیری از تبدیل شدن این مسئله به مشکلات دیپلماتیک با ایران است.

با این حال، با توجه به اینکه وزارت امور خارجه کره جنوبی پیش از دریافت اعتراض رسمی ایران، در حال مذاکره بر سر این موضوع با طرف ایرانی بود، به نظر می رسد که ایران همچنان از اظهارات رئیس جمهور کره جنوبی ناراضی است و این مسئله ممکن است به یک مشکل دیپلماتیک بین دو کشور تبدیل شود.

رئیس حزب دموکرات کره جنوبی به عنوان حزب مخالف، در اعتراض به اظهارات اخیر رئیس جمهوری این کشور درباره ایران تصریح کرد: این موضوع یک "فاجعه دیپلماتیک" است که می تواند به منافع ملی دو کشور آسیب برساند.

کیم هیون جونگ، سخنگوی این حزب مخالف دولت کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت: «این اظهارات می‌تواند این تصور منفی را ایجاد کند که سئول، تهران را یک تهدید نظامی می‌داند.»

وی خاطرنشان کرد روابط میان ایران و کره جنوبی در دهه 70 میلادی که دوران رونق در خاورمیانه بود، با افزایش همراه شد. دو طرف همچنین در سال 2016 میلادی یک قرارداد مشارکت همه جانبه امضا کردند.

این سخنگو تصریح کرد: هدف اصلی دیپلماسی کاهش دشمنان است، اما یون سوک یول یک رئیس جمهور بسیار اسفباری است که در حال افزایش دشمنان این کشور است. رئیس جمهوری باید از فاجعه دیپلماتیکی که منافع ملی را تضعیف می کند و مردم را به خطر می اندازد، دست بردارد.

رسانه کره ای کوریا تایمز در پایان گزارش خود به بدهی هفت میلیارد دلاری کره جنوبی به ایران اشاره کرده و نوشته است: سئول و تهران بر سر هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی که مربوط به پول صادرات نفت ایران به کره است، اختلاف دارند . گذشته از مسئله پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی، روابط دو جانبه دو کشور ، روابطی عادی و به دور از تنش بوده است.