کنترل نقدینگی از مزیت های بسیار مهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ است

 سیدمحسن دهنوی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 2 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال 1402 ، گفت: برخی از همکاران به بدنه کارشناسی دولت اعتراض کردند که باید گفت بدنه کارشناسی در دولت از جوانان دلسوز و انقلابی هستند و زحمات بسیاری کشیده اند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: یکی از نقاط قوت بودجه سال آینده بحث کنترل نقدینگی است که بودجه سال 1402 دو ویژگی خوب دارد که اول آن بحث واقعی دیده شدن درآمدها می باشد، درست است که یک میلیون و 400 هزار بشکه صادرات نفت ممکن است محقق نشود اما باید از آن طرف هم ببینیم که با مابه التفاوت نرخ تسعیر ارز درآمد کاملا واقعی می شود از طرفی نیز بنده معتقدم بودجه ای نوشته شده است که کمترین کسری را روی کاغذ دارد.

وی افزود: کسری تراز عملیاتی که توسط همکاران مطرح شد البته باید بگویم که 476 هزار میلیارد کسری تراز عملیاتی روی کاغذ داریم که بخشی از آن 150 هزار میلیارد تومان به خاطر هزینه هایی که در تبصره 14 بود که این هزینه ها در سال گذشته نیز بود که امسال کار خوبی که انجام شد، 110 هزار میلیارد تومانی که به صورت هزینه جاری بوده است در جداول اصلی آورده شده است. همچنین باید 70 هزار میلیارد تومانی که بابت افزایش حقوق ها نیز بود را در نظر بگیریم. اگر می خواهیم کسری تراز عملیاتی را مقایسه کنیم باید این 110 هزار میلیارد تومان و 70 هزار میلیارد تومان را جدا کرده و سپس مقایسه کنیم که نشان می دهد نسبت به سال گذشته کسری تراز عملیاتی دولت کمتر شده و به زیر 20 درصد رسیده است.

کنترل نقدینگی از مزیت های بسیار مهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ است

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه تقدیمی کمتر شده است که از 34 درصد سال گذشته به 30 درصد رسیده است، همچنین دولت برای کنترل نقدینگی اقدام مثبتی انجام داده است که آن هم نیز اوراق را کنترل کرده و اوراق را میانسالی دیده است که آن ابزار بسیار خوبی برای تامین مالی دولت بوده و از افزایش پایه پولی جلوگیری می کند.

وی افزود: 185 هزار میلیارد تومان برای چاپ اوراق دیده شده است و در عین حال 225 هزار میلیارد تومان بازپرداخت بدهی ها نیز دیده شده است که این جزو اقدامات بسیار مثبتی است که در بودجه تقدیمی دیده شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تصریح کرد: یکی از مزیت های بودجه تقدیمی افزایش سهم درآمدهای پایدار دولت است، این سهم به 50 درصد رسیده است، همکاران از افزایش مالیات ها گلایه مند هستند که این افزایش ها باعث فشار بر روی اقشار ضعیف می شود اما این به شکل دیگری است البته بخشی از آن را دولت دیده و باید بخش دیگر را ما تکمیل کنیم البته این افزایش مالیاتی باید از طریق افزایش تعداد مودیان و کاهش فرار مالیاتی صورت بگیرد که باید دولت را در این خصوص کمک کرد.

دهنوی بیان کرد: توصیه مقام معظم رهبری بر این بود که سقف بودجه را افزایش ندهیم و تلاش کنیم در سقف بودجه اصلاحات را انجام دهیم که یکی از اصلاحاتی که می شود انجام داد کاهش فشار مالیاتی بر روی مشاغل خرد است، کسبه و بازاریان جزو مشاغل خرد حساب می شوند که باید در این خصوص پیشنهادات لازم ارائه شود، در خصوص یارانه ها نیز ارز 4200 با رأی مجلس حذف شد اما باید مابه التفاوتی که دیده شد و به خاطر تورم و کاهش قدرت خرید مردم باید جبران شود. در حال حاضر یارانه گندم 30 هزار میلیارد دیده شده است که کم است. یارانه دارو نیز 62 هزار میلیارد دیده شده است که کم است و این موارد از اشکالات بودجه است اما کلیات بودجه خوب است اما باید اشکالات آن در تلفیق حل شود.

عضو هیات رئیسه مجلس در پایان گفت: با تصویب کلیات این لایحه پیام ثبات به جامعه و بازار القا خواهد شد و درخواست می شود که همکاران با کلیات لایحه موافقت صورت گیرد تا پیام ثبات اقتصادی به جامعه منتقل شود.