افزایش یارانه‌های نقدی در سال آینده نیز تداوم دارد

 سید محمدرضا میرتاج الدینی  در نشست علنی صبح امروز(یکشنبه، 2 بهمن ماه) در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال 1402 کل کشور در موافقت با کلیات این لایحه با بیان اینکه اقدام نابخردانه پارلمان اروپا در خصوص نهاد مقدس سپاه پاسداران یک اقدام غیرقابل قبول برای عالم بشریت است که آن را شدیدا محکوم می کنیم، گفت: به اتحادیه اروپا هشدار می دهم که خود را با طناب پوسیده منافقین خلق آویزان نکنید؛ کما اینکه پارلمان اروپا که عده ای افراد بازنشسته بیکار و بی تعهد هستند و تصمیمات ضدبشری و غیرمسئولانه می گیرند و با نام تروریست، با نماد مقاومت در مقابل داعش یعنی سپاه مقابله می کنند. هرگونه اقدام علیه سپاه پاسداران اقدام علیه ملت بزرگ ایران است و پاسخ کوبنده، محکم و پشیمان کننده ای دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این بودجه دومین لایحه بودجه دولت سیزدهم بوده و از استحکام مناسبی برخوردار است که یکی از این امتیازها شامل شفافیت می شود. بودجه هدفمندی را داریم که به میزان یک سوم کل کشور بوده و در تبصره 14 قرار گرفته است. بودجه کل کشور 1984 همت است که 630 همت آن در تبصره 14 آمده و این میزان به صورت شفاف برای کالاهای حمایتی لحاظ و 315 همت آن برای یارانه نقدی و 69 همت برای یارانه دارو و 105 همت برای یارانه نان و سایر موارد تعیین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی دیگر از شاخص های بودجه سال 1402 برنامه محوری آن است، عنوان کرد: اعتبارات دستگاه ها در جداول همراه با برنامه ها ارائه شده، موضوع  دیگری که در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته، معیشت مردم است همانگونه که رئیس جمهور اعلام کرد، یارانه ها در سال جاری 7 برابر شد که این موضوع در سال آینده نیز ادامه پیدا می کند. مکمل این یارانه ها کالابرگ الکترونیکی است که دولت فراهم سازی زیرساخت های آن را آغاز کرده است.

میرتاج الدینی افزود: با کارت کالابرگ الکترونیکی حدود 12 قلم کالا که جزء مایحتاج مردم محسوب می شود قابل خرید است. این کالابرگ باید با دو ویژگی ادامه پیدا کند و دستگاه ها باید به این کالاها تخفیف ویژه ارائه کنند و کالاهای مشمول کالابرگ الکترونیک حداقل برای یک سال قیمت ثابت داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه توجه به ناترازی صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری و فولاد از جمله مواردی است که در لایحه بودجه سال آتی لحاظ شده، عنوان کرد: دولت با دو اقدام به این ناترازی ها توجه کرده که یکی از این موارد کمک 120 همتی به صندوق ها و افزایش دو ساله سن بازنشستگی است.

افزایش یارانه‌های نقدی در سال آینده نیز تداوم دارد

وی ادامه داد: سن بازنشستگی در کشور ما 60 سال اما میانگین سن بازنشستگی 51 سال بوده که از میانگین جهانی حدود 15 سال کمتر است. در برخی کشورها مانند نروژ و سوئد میان بازنشستگی 62 سال، در ژاپن 64 سال و در برزیل و آلمان 65 سال است. در صندوق بازنشستگی 7 نفر حقوق بازنشستگی و یک نفر شاغل بوده در حالی که استاندارد لازم برعکس این موضوع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه را در لایحه بودجه شاهد هستیم و 15 همت به صندوق تثبیت اختصاص یافته که برای سرمایه داران خُرد تأمین امنیت می کند، اظهار داشت: اوراق مالی به معنای استقراض ملی محسوب می شود که دولت گذشته 530 همت با استفاده از اوراق ملی روی دست دولت سیزدهم قرار داد.