سرویس سیاسی افکار نیوز -

جهرمی، مدیرعامل سابق بانک صادرات اولین نفری بود که از فرار مدیرعامل سابق بانک ملی به کانادا، خبر داد.

به گزارش افکار نیوز از شهریور ماه سال گذشته که جهرمی در کمال ناباوری از فرار خاوری خبر داد، تا کنون روایتهای متفاوتی از نحوه فرار متهم اصلی اختلاس سه هزار میلیاردی منتشر شده است.

هرچند روئسای خاوری از فرار وی همیشه اظهار بی اطلاعی کردند اما به گفته قاضی سراج، خاوری در تاریخ ۲۰ شهریور ۹۰ با عنوان " ماموریت " تقاضای خروج از کشور و سفر به انگلستان را می‌کند. در تاریخ ۲۹ شهریور با ماموریت او موافقت شده و در تاریخ ۳۱ شهریور خاوری از سازمان حراست کل کشور می خواهد در صورتی که ممنوع‌الخروج نیست در اجلاس بانک PLC شرکت کند که براساس پیگیریهای وی از سوی معاون وزارت اطلاعات اعلام می‌شود خاوری ممنوع‌الخروج نیست و وی با بلیتی که از سوی بانک PLC برای او ارسال شده بود کشور را ترک می‌کند.
خاوری به محض رسیدن به انگلیس، هتل محل اقامت خود را ترک کرده و به کانادا فرار می کند تا با توجه به تابعیت کانادایی که از قبل فکرش را کرده بود، در تورنتو بماند.

اما اقامت خاوری در کانادا مدت زیادی دوام نداشت و اعتراض ایرانیان مقیم کانادا نگذاشت که آب خوش از گلوی وی پایین رود. لذا با درخواست شمار زیادی ازایرانیان معترض به حضور خاوری درکانادا دولت این کشور مدارک سیتی زنی خاوری را مورد بررسی مجدد قرار داد و باتوجه به احتمال لغو شهروندی وی، خاوری مجبور شد خانه سه میلیون دلاری خود درتورنتو کانادا را جا گذاشته و به جزایر کاراییب فرار کند.

به این ترتیب پس گذشت حدود ۱۰ ماه از فرار خاوری هنوز اطلاعات دقیقی از حامیان وی منتشر نشده است اما به تازگی عزت‌الله یوسفیان‌ملا عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از «احتمال فرار خاوری با بلیط دولتی» خبر داد.

وی با بیان اینکه خاوری پیش از اینکه به بانک ملی بیاید در بخش حقوقی بانک سپه مشغول بود، اظهار داشت: خاوری اصلا فرد بانکی نبود که وی را وارد مدیریت ارشد یک بانک کنیم.

وی با اعلام اینکه پسر خاوری قبل از آمدن وی به بانک ملی هم در خارج از کشور آژانس هوایی داشت، ادامه داد: خاوری قبل از آمدن به بانک ملی هم پرونده‌هایی داشت که وی را واجد شرایط مدیرعامل بانک ملی نداسته بودند و وی را قبول نکردند.

این عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: خیلی راحت برای وی حکم ماموریتی صادر می‌شود تا فرار کند، حتی شاید برایش بلیط دولتی هم گرفته باشند تا در ایران نماند. یوسفیان گفت: در شرایط حاضر نیز مطمئن باشد که اگر یک معامله سیاسی پیش‌ نیاید در شرایط عادی خاوری را پس نمی‌دهند چون آنها منتظر یک بده بستان سیاسی هستند.

هرچند این نماینده مجلس منظورش را از «بده بستان سیاسی» مطرح نکرد اما از بازگشت دوباری خاوری به کانادا خبر داد. نماینده مردم آمل در مجلس با این جمله که؛ «دولت‌هایی که با اثر انگشت یک فرد را در هوا شناسایی کرده و هواپیمایش را می‌نشانند به خوبی می‌دانند خاوری کجاست» کنایه ای به دستگیری ریگی زد و تصریح کرد: افراد زیادی پشت ماجرای خاوری هستند.

یوسفیان تاکید کرد ؛ کسانی هستند که نمیخواهند خاوری به کشور بازگردد چون وابسته به جریانی است که اگر بازگردد دامن همه را خواهد گرفت.