به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، علی اکبر صالحی وزیرامورخارجه کشورمان در حاشیه دوازدهمین کمیسیون اقتصادی ایران و قزاقستان در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: امیدواریم تمام موضوعات به زودی حل و فصل شود.

وی افزود: طرفین در مسیر درستی حرکتی می کنند و ممکن است در این مسیر گاهی با تندی و گاهی با سرعت بیشتر حرکت کنند.

به گفته صالحی طرفین مایلند که این موضوع حل و فصل و نتیجه برد – برد برای طرفین داشته باشند.

وی در خصوص نشست استانبول خاطرنشان کرد: کارشناسان در خصوص نقشه آینده راه صحبت خواهند کرد و در آنجا یک سری مسائل تکنیکی و فنی را مطرح خواهند کرد و در مجموع فضا نسبت به حل و فصل این موضوع امیدوار کننده است.

وزیرامورخارجه کشورمان تاکید کرد: با وجود اینکه زمان مشخص نیست اما همه امیدوار هستند.

صالحی همچنین در مورد دیدار با رئیس جمهور و وزیرخارجه قزاقستان گفت: در این دیدارها غیر از روابط دوجانبه در خصوص مسائل منطقه ای موضوع سوریه و هسته ای ایران نیز صحبت کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از مواضع کشور قزاقستان به دلیل حقوق هسته ای ایران تشکر کردیم.

صالحی تصریح کرد: قزاقستان اعلام آمادگی کرده که میزبان مذاکرات ایران و ۱ + ۵ باشد و اظهار امیدواری کرده که با رایزنی دو طرف در بخش سوریه اقداماتی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه قزاقستان رئیس شورای وزرای خارجه همکاری های اسلامی است گفت: این کشور می تواند نقش موثری در بحران سوریه ایفا کند.

وزیرامورخارجه کشورمان با اشاره اجلاس ژنو که قرار است در ارتباط با سوریه از طرف کوفی عنان برگزار شودو در این رابطه با روسیه مذاکره کرده ایم افزود: قزاقستان هم از این موضوع حمایت کرده و به سهم خود تلاش می کند سازمان کنفرانس اسلامی را در این مورد دخیل کند.

صالحی ادامه داد: در این دیدار درباره رژیم حقوقی دریای خزر نیز صحبت شد و قرار است تکلیف این رژیم حقوقی هر چه زودتر معلوم شود تا به صورت معضل باقی نماند.

وی گفت: قزاقستان کشوری است که به آبهای آزاد راه ندارد و آمادگی خود را اعلام کرده ایم که آنها بتوانند از بندرعباس و جاسک استفاده کنند.

وزیرامورخارجه کشورمان تاکید کرد: تولیدات غلات قزاقستان به ۳۰ میلیون تن می رسد و آنها بدنبال بازاریابی هستند. یکی از راهها، جمهوری اسلامی ایران است که می توانند از طریق بنادر ایران غلات خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

صالحی تصریح کرد: زمینه های روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور زیاد است و به هر دو طرف با توجه به اراده روسای جمهور تمایل دارند که همه زمینه ها در گسترش روابط عملی شود.

وی گفت: تفاهم نامه کمیسیون دو کشور نیز دربرگیرنده تمام موضوعات برای تسهلات لازم در امور اقتصادی و تجاری است