واکنش عجیب آمریکا به توسعه روابط ایران و پاکستان

در حالیکه روابط میان پاکستان و جمهوری اسلامی ایران با افتتاح یک بازارچه مرزی به پیشرفت قابل توجهی رسیده است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا ترجیح داد در این زمینه سکوت کند.

روز پنجشنبه (28 اردیبهشت ماه) بازارچه مرزی «پیشین» به عنوان یکی از 6 بازارچه در حال راه اندازی میان ایران و پاکستان با حضور شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران افتتاح شد.

گذرگاه مرزی «پیشین» یک گذرگاه مرزی میان ایران و پاکستان است، این پایانهٔ مرزی در شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان و نزدیکی شهر پیشین واقع شده است و در 180 کیلومتری چابهار قرار دارد.

با این‌حال، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در واکنش به سؤال شبکه «جئونیوز» پاکستان برای اظهارنظر درباره پیشرفت روابط میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان گفت: «ما از این نشست (شریف و رئیسی) اطلاع داریم و نمی‌توانیم درباره این نشست اظهارنظر کنیم».

با این‌حال این مقام آمریکایی بر اهمیت روابط واشنگتن با اسلام‌آباد تأ:ید کرد و گفت که توسعه اقتصادی پاکستان و موضوعات مرتبط با محیط زیست و انرژی برای ایالات متحده در روابط دوجانبه با پاکستان اولویت دارد.

بر اساس گزارش شبکه «جئونیوز»، انتظار می‌رود افتتاح بازار معاش مرزی «مند-پیشین» بستری پررونق برای افزایش تجارت فرامرزی، تقویت رشد اقتصادی و گشودن راه‌های فرصت جدید برای مشاغل محلی فراهم کند.

واکنش آمریکا به توسعه روابط ایران و پاکستان

بر اساس این گزارش، شریف و رئیسی پس از افتتاح بازارچه مرزی نشستی را برای بحث درباره روابط و همکاری‌های دوجانبه برگزار کردند و  پس از این نشست «بسیار سازنده و مثبت»، نخست وزیر پاکستان در جمع بزرگان محلی گفت که دو طرف تصمیم گرفته‌اند در زمینه‌های تجارت، سرمایه‌گذاری، فناوری اطلاعات، کشاورزی و سایر بخش‌ها رو به جلو حرکت کنند.

رهبران دو کشور ایران و پاکستان همچنین تصمیم گرفتند از پتانسیل همکاری در انتقال برق استفاده کنند. نخست‌وزیر پاکستان و رئیس‌جمهور ایران، علاوه بر افتتاح بازارچه مرزی مند-پیشین، خط انتقال برق پلان-گبد را در گذرگاه مرزی «پیشین» را نیز افتتاح کردند.