عدم انسجام و هماهنگی در تیم اقتصادی دولت/ چرا ارزش پول کشورمان اینقدر پایین آمده است

احمد حسین فلاحی ، نماینده مردم همدان در مجلس شوری اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز که مدیریت و نحوه هماهنگی و انسجام تیم اقتصادی دولت است می‌گوید: تیم اقتصادی دولت انسجام لازم را ندارد و برای پیشبرد امور اقتصادی نیز با گروهی مشورت می‌کنند و بعد از آن کار را به یک گروه دیگر می‌سپارند که با یکدیگر 180 درجه تفاوت فکری دارند و از افراد صاحب نظر که در این عرصه‌ها تجربه‌های خوبی داشتند و در گذشته بر روی کنترل تورم کار کردند، استفاده نمی‌شود.

وی افزود: البته ممکن است که دولت برای انجام کاری با متخصصان مشورت کند و حرف‌هایشان را نیز گوش دهد اما در عمل این پیشنهادات عملیاتی نمی‌شود. دولت حتی طرح‌ها و بسته‌هایی که منجر به کاهش تورم 50 درصدی در کشور می‌شود را اجرایی نمی‌کند.

عدم انسجام و هماهنگی در تیم اقتصادی دولت/ چرا ارزش پول کشورمان اینقدر پایین آمده است

*در دولت مشورت پذیری وجود ندارد

فلاحی متذکر شد که نه مشورت پذیری در دولت وجود دارد و نه از نظرات متخصصانی که مشورت می‌گیرند استفاده می‌کنند. عدم انسجام در تیم اقتصادی کاملا مشهود است.

این نماینده مجلس ادامه داد: از طرف دیگر رویکرد اقتصادی همان رویکرد اقتصادی دولت سابق است و حتی مدیران هم همان مدیران سابق هستند. به هرحال ما این نوع مدیریت را تجربه کرده ایم و به نوعی آزموده را آزمودن خطاست.

او با اشاره به اینکه ریاست مجلس در هفته‌ای که گذشت میزبان رئیس کل بانک مرکزی بود، خاطرنشان کرد: در این جلسه رئیس مجلس یادآورشد که ما تمام امکانات را در اختیار آن‌ها گذاشتیم و اگر دولتمردان بگویند ما در جریان نبودیم برایمان قابل قبول نیست. اگر در جایی مانعی برای آن‌ها وجود دارد مجلس آماده است تا آن موانع را بردارد و کمک کند تا دست آن‌ها در هر اقدامی برای برداشتن این فشار اقتصادی باز باشد.

فلاحی گفت: امروز همچنان سه وزارتخانه وزیر ندارد و نباید قبل از اینکه وزیر جدید مشخص می‌شد وزیر قبلی را برکنار می‌کردند. به عنوان مثال ما در کمیسیون آموزش یک گزارشی آماده کرده بودیم که بیست دقیقه مانده بود تا آن را ارسال و بررسی کنیم که کدام دستگاه مقصر پشکلات فعلی آموزش و پرورش بوده است بوده است اما قبل از اینکه گزارش ما برسد وزیر استعفا می‌دهد.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس ابراز کرد: در بحث وزارت صمت نیز شاهد بودیم دیدیم که دولت اصلا حتی به مجلس نیامد تا از وزیر خود دفاع کند و تنها جمله‌ای که شخص ریاست محترم جمهور گفت این بود که من آمده‌ام تا بگویم همگرایی بین دولت و مجلس وجود دارد. اما نمایندگان از زبان رئیس‌جمهور نشنیدند که بگوید من آمده‌ام تا محکم از وزیر خود دفاع کنم. طبیعتا فضا به سمتی رفت که وزیر استیضاح شد و وزارتخانه‌ای که 25 درصد از اقتصاد کشور را در دست دارد بدون متولی مانده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد با این تصمیماتی که صورت می‌گیرد هر روز به جای پیش رفتن در کارها، گره‌های های جدیدی به وجود خواهد آمد، افزود: به طورمثال درمورد عدم انسجام تیم اقتصادی دولت، امروز در بانک مرکزی شاهد هستیم که سیاست‌هایی که در گذشته اعمال می‌شد نباید تکرار شوند و باید ببینیم کشورهای عراق، سوریه و افغانستان که همواره تنش داشته‌اند به چه نحوی ارزش پولی خود را در زمان بحران مدیریت کردند؟ اما متاسفانه باز هم روال سابق طی می‌شود.

فلاحی معتقد است: درحالی این شرایط را تجربه می‌کنیم که زیرساخت‌های اقتصادی کشورمان از کشورهایی که نام بردم بسیار قوی‌تر است. دیگر چه زمانی باید آقایی دلار را بشکنیم؟ آن هم هدفی که تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست. امروز ریال را در مقابل دلار تضعیف کرده‌ایم و ملاک‌های خود را بر اساس دلار می‌سنجیم. در حالی‌که باید به ارزش‌های ریالی خودمان در جهان توجه کنیم.

نماینده مردم همدان درمجلس خاطرنشان کرد: واقعا برای اقشار مختلف جامعه سوال است که کشور افغانستان با این حجم از مشکلات بحرانی، چرا ارزش پول کشورش تغییر نکرده است اما چنین اتفاقاتی برای ارزش پول ملی ما رخ می‌دهد؟ چرا و چه نفعی وجود دارد که اقتصاد داخلی کشورمان را که تاکید رهبری هم بوده است به دلار گره می‌زنیم؟

وی ادامه داد: می‌گویند در اقتصاد خارجی و بین الملل باید با دلار پیش برویم. چرا که مبادلات با کشورهای دیگر بر اساس دلار است، اما مسئله این است که چرا اقتصاد داخلی خودمان را به دلار گره‌ زده‌ایم؟ عده‌ای در پاسخ می‌گویند اگر اینطور نباشد قاچاق پدید می‌آید و رشد می‌کند اما مگر نمی‌توان قاچاق را با روش‌های دیگر کنترل کرد؟

این نماینده مجلس درانتها ضمن تاکید بر اینکه کشور نباید به صورت سنتی اداره شود و در این بحثی نیست، اظهارداشت: امروزه سامانه‌هایی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانیم کل کشور را رصد کنیم و یا برخی شرکت‌های بزرگ مثلا پتروشیمی‌ها که تحت مدیریت دولت نیستند و هرگونه که خودشان می‌خواهند عمل می‌کنند را کنترل کنیم. این‌ها مواردی است که قابل حل است اما متاسفانه نقاط ضعفی در دولت وجود دارد که تحقق آن را مشکل کرده است.