افكارنيوز:حضرت آیت الله نوری همدانی، از مراجع تقلید، صبح امروز با حضور در شانزدهمین همایش مؤلفه های خانواده های قرآنی طلاب حوزه علمیه که از سوی دفتر فرهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و ادراه کل اوقاف وامور خیریه استان خراسان رضوی برگزار شد، بیان داشت: طلاب، اساتید خود را فراموش نکنند، برکت علم در تکریم استاد است؛ اگر استاد از دنیا رفته باشد در نماز های مستحب و در نماز شب دعایش کنید و این باعث تثبیت علم می شود؛ هرقدر انسان بکوشد در تحصیل علم موفق تر است.

این مرجع تقلید ابراز داشت: توجه به قرآن اولین مسأله بسیار مهم در اسلام است، از این جهت که مردم در این رشته گام بر می دارند. کار مروجین قرآن بسیار پرفضیلت، تأثیر گذار ونقش آفرین است و این موضوع در حدیثنبوی ذکر شده است؛ پیامبر گرامی اسلام می فرمایند «دلی که گنجینه و حافظ قرآن باشد خدا آن دل را عذاب نمی کند».

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نهج البلاغه یکی از کتاب های بسیار با عظمت وبا محتوا بعد از قرآن است؛ امام خمینی(ره) در ابتدای وصیت نامه خود می فرمایند «ما افتخار می کنیم که کتاب نهج البلاغه که حاوی همه اصول است از وجود امام علی(ع) است».

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که حضرت محمد(ص) می فرمایند «هر کسی که علم قرآن دارد اگر فکر کند در دنیا کاری بهتر از آن دارد قرآن را کوچک شمرده است»، بیان داشت: قرآن بهترین، کامل ترین و بزرگترین کار است و ابعاد گوناگونی دارد، فصاحت و جنبه ادبی قرآن نمونه هایی از این ابعاد هستند، یکی از اعجاز قرآن همین است که خداوند از زبان فردی که درس نخوانده وامی است کتابی را که از لحاظ محتوایی بسیار عظمت دارد خارج می سازد.

وی اذعان داشت: آیت الله طباطبایی فردی که قرآن در قلب او جای گرفته و صاحب تفسیر المیزان است می فرماید «آیه ۱۰۲ سوره بقره یک ملیون ودویست وششصد هزار معنا است»، بعد از این که با احتمالات فراوان برای وجود نکات و هماهنگ بودن با کلمات، جمع و ضرب کنیم به این عدد خواهیم رسید، این تعداد معانی در یک آیه نشانه اعجاز قرآن است.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم تصریح کرد: آیت الله طباطبایی برای آیه دویست سوره آل عمران(آخرین آیه و وسومین سوره قرآن)، قریب به پنجاه صفحه تفسیر نوشته است، به اندازه ای پرمحتوا است که این مقدار توضیح نسبت به هیچ آیه از قرآن در تفسیر بیان نشده است. این آیه اشاره به حکومت اسلامی دارد و ایشان در تفسیر ذکر می کنند «اسلام دین اجتماعی است که نیاز به فردی مدیر، مدبر و آگاه به مسائل روز اجتماعی دارد».

وی با بیان این که در آیه ۱۶۴ سوره بقره، هشت علم از علوم الهی ذکر شده است، بیان داشت: نخستین علمی که در این آیه ذکر شده است، علم سماوات می باشد که بسیار مهم است و در حدیثی از امام رضا(ع) ذکر شده است «کسی که به علم هیئت و تشریح آگاهی نداشته باشد، شناختش نسبت به خداوند ناقص است»؛ و دومین علم شناخت زمین از جهت منابع درونی است.

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه از علم اختلاف لیل ونهار تعبیر به تقسیم عادلانه روز وشب یاد کرد، و گفت: در جهان هستی در قسمتی از نیم کره روز و در قسمت دیگر شب است و از این اختلاف پی به خلقت و عظمت جهان هستی می بریم.

این مرجع تقلید بیان داشت: علم چهارم علم وزن مخصوص اجسام است، و با وجود این پدیده کشتی ها در سطح دریا قادر به حرکت می باشند و در مباحثفیزیک وشیمی به این مسأله علمی پرداخته شده است. علم پنجم علم نباتات است، در حالی عناصرموجود در دل آب وخاک محدود و خورشیدی که به آنها می تابد و بارانی که فرود می اید برای همه یکسان است، اما هزاران شاخه گل وگیاه به واسطه این عناصر پدید می ایند.

وی تصریح کرد: علم ششم علم جنبندگان است، و خداوند بیش از هزاران نوع جنبنده افریده است. علم هفتم، علم وزیدن باد ها است، مردم بر این باورند که علم وزیدن باد ها گزاف است در حالی که یکی از دروس رشته خلبانی و کشتیبانی آشنایی با علم وزیدن باد هااست.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم، علم وجود و عوامل جوی را هشتمین علم عنوان کرد، و گفت: اب دریاها تبخیر می شود و در طی فرآیند هایی تبدیل به برف و باران می شوند، امروز ثابت شده دانه های برف دارای اشکال هندسی ونقشه منظمی است.

حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان با اشاره به این مطلب که در قرآن درباره دو گناه یشتر پرداخته شده است، تصریح کرد: مسلمان نباید زیر سلطه کفار قرا بگیرند و این سلطه پذیری باعثشده است که ارزش های اسلامی کمرنگ شود.

وی یادآور شد: دومین گناهی که در قرآن بسیار نکوش شده ربا است، که در هفت قسمت از قرآن به آن اشاره شده و اگر در اقتصاد هر کشوری وارد شود آن کشور را نابود می کند. یکی از گرفتاری های امروز بانک های کشور به آن مبتلا هستند، مسأله ربا است که به صورت دیرکرد از مردم پول می گیرند و متأسفانه هنوز برای این مشکل اقدامی صورت نگرفته است.