توافق مهم به وقت دیپلماسی

خبر مذاکرات ایران و آمریکا برای آزادسازی پول های بلوکه شده به بهانه تحریم توسط کره جنوبی موضوعی بود که بسیار به آن پرداخته شد و نهایتا طبق آخرین اخبار اعلام شد که آمریکا در قبال تبادل زندانیان حاضر شده این پولهای بلوکه شده را آزاد کند.

وزارت خارجه درباره آزادسازی منابع توقیف شده ایرانی و آزادی تعدادی از زندانیانی که غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده اند بیانیه ای صادر و اعلام کرد که فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران که برای چند سال به‌طور غیرقانونی در کره جنوبی توسط آمریکا توقیف شده بود، آغاز شد. ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این خصوص را دریافت کرده‌ است.

آزادسازی و رفع محدودیت از منابع مالی جمهوری اسلامی ایران که غیرقانونی و به بهانه نگرانی بانک‌های خارجی از تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده مسدود شده یا استفاده از آنها سخت شده است، همواره در دستور کار وزارت امور خارجه قرار داشته است.

توافق مهم به وقت دیپلماسی

نحوه بهره‌برداری از منابع و دارایی‌های مالی رفع توقیف شده در اختیار جمهوری اسلامی ایران بوده و این منابع برای نیازهای مختلف کشور حسب تشخیص مراجع ذیصلاح هزینه خواهد شد. 

علاوه بر آزادسازی منابع مالی که به صورت غیرقانونی توقیف شده بود، حمایت از حقوق ایرانیان در سرتاسر جهان جزو وظایف ذاتی وزارت امور خارجه است. در این چارچوب، آزادی تعدادی از زندانیان بی‌گناه ایرانی که طی سال‌های گذشته به طور غیرقانونی و با اتهام واهی د‌ور زدن تحریم های ظالمانه آمریکا، در این کشور دستگیر و زندانی شده‌اند، به طور جدید توسط دستگاه دیپلماسی پیگیری شده است.

در این راستا، آزادی تعدادی از زندانیانی که به طور غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده‌اند، بزودی محقق خواهد شد. وزارت خارجه در این بیانیه تاکید کرد که زندانیان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند.

از سوی دیگر روزنامه نیویورک‌تایمز پیش از این گزارش داده بود که پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانیانی که به دلیل نقض تحریم ها مجرم شناخته شده‌اند، از زندان آزاد خواهند شد. این روزنامه همچنین مدعی شد حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهند شد.

بر اساس آخرین اخبار گفته شده که منابع ایران در حال انتقال به حساب‌هایی در قطر است و در خصوص تبدیل آن از واحد «وون» (پول کره جنوبی) به یورو توافق صورت گرفته است. این منابع همچنین تصریح کرده‌اند خروج زندانیان آمریکایی بعد از انتقال قطعی منابع ارزی به حسابی در بانک مرکزی قطر صورت خواهد گرفت.

در این توافق همچنین مقرر شده تعدادی از زندانیان ایرانی در آمریکا هم آزاد می‌شوند.آنچه در این میان مهم است تندروهای جمهوری خواه آمریکایی به شدت از این توافق ناراضی هستند تا جایی که سناتور تام کاتن از سناتورهای تندروی ضد ایرانی اعلام کرده این توافق رقص دولت بایدن به ساز ایران است.

مایک پنس معاون رئیس جمهور در دولت ترامپ نیز گفته این بزرگ ترین باجی است که تاکنون به ایران داده ایم. مایک پمپئو جلاد بزرگ آمریکایی که دشمنی سابقه داری با ایرانیان دارد نیز اعلام کرده آزادسازی ۶ میلیارد دلار برای ایران، معامله وحشتناکی است.

مشخصا در این توافق آنچه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اینکه ایران تضمین های لازم را از آمریکایی ها بگیرد تا مانند توافق های گذشته ایالات متحده دبه نکند . سابقه بدعهدی آمریکایی ها ثابت کرده به دولتمردان این کشور به هیچ عنوان نمی توان اعتماد کرد. اگر چه وزارت خارجه در بیانیه اعلام کرده تضمین هایی را در اختیار دارد و باید منتظر ماند و دید سرانجام این توافق چه زمانی عملیاتی می شود.