چراغ سبز تشکیلات خودگردان برای سازش ریاض-تل‌آویو

منابع آمریکایی و صهیونیستی مدعی شده‌اند تشکیلات خودگردان فلسطینی فهرستی که شامل خواسته‌های این تشکیلات در هر گونه توافق سازش میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است را تحویل ریاض داده است. 

پایگاه آکسیوس به نقل از ۶ منبع آمریکایی و صهیونیستی گزارش داده از جمله خواسته‌های تشکیلات خودگردان اعطای کنترل بیشتر روی بخش‌های معینی از کرانه باختری اشغالی و بازگشایی کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس است. 

آکسیوس مدعی شده تشکیلات خودگردان این فهرست را چندی پیش در سال جاری میلادی تحویل عربستان سعودی داده است. رسانه آمریکایی این اقدام را چراغ سبز این تشکیلات به گفت‌وگوهای تحت رهبری آمریکا برای پیشبرد مذاکرات سازش میان ریاض و تل‌آویو است.  

آکسیوس همچنین ادعا کرده این موضع نشان‌دهنده چرخش تشکیلات خودگردان فلسطینی از موضع خود در سال ۲۰۲۰ است که با لحنی تند از امارات و بحرین بابت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ذیل ساز و کار موسوم به «توافقات ابراهیم» انتقاد کرد. 

رسانه آمریکایی نوشته چنانچه تشکیلات خودگردان فلسطینی با توافق ریاض-تل‌آویو مخالفت کند کار عربستان برای جلب حمایت از آن چه در داخل این کشور و چه در سراسر جهان عرب دشوارتر خواهد شد. 

طبق ادعای آکسیوس، «حسین الشیخ»، مشاور ارشد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که رهبری رایزنی‌ها در این موضوع با عربستان را بر عهده دارد سه ماه پیش فهرست خواسته‌های این تشکیلات را به مشاور امنیت ملی عربستان سعودی تحویل داد. 

تشکیلات خودگردان خواستار آن است که رژیم صهیونیستی وضعیت بخش‌‌هایی از منطقه C در کرانه باختری اشغالی را تغییر دهد. در حال حاضر کنترل این ناحیه تماماً در دست رژیم صهیونیستی است. طرف فلسطینی خواستار آن است که وضعیت منطقه C همانند وضعیت B تغییر کند جایی که کنترل مسائل امنیتی در دست رژیم صهیونیستی و کنرتل مسائل شهری در دست تشکیلات خودگردان است. 

آکسیوس در توضیح درباره این طرح نوشته چنین اقدامی رد پای تشکیلات خودگردان در کرانه باختری را افزایش خواهد داد. 

چراغ سبز تشکیلات خودگردان برای سازش ریاض-تل‌آویو

فهرست طرف فلسطینی علاوه بر این بازگشایی کنسولگری آمریکا در بیت‌المقدس را شامل می‌شود. این کنسولگری در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا بسته شد. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا وعده داد که این کنسولگری را باز خواهد کرد اما به دلیل مخالفت‌های رژیم صهیونیستی از انجام این اقدام خودداری کرده است. 

خواسته دیگر تشکیلات خودگردان این است که عربستان سعودی اقدام به افتتاح کنسولگری خود در بیت‌المقدس کند. ریاض چند وقت پیش سفیر خود در اردن را به عنوان سرکنسول غیرساکن در بیت‌المقدس منصوب کرد. 

تشکیلات خودگردان به عنوان خواسته دیگر خواستار برداشتن گام‌هایی در سازمان ملل برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان کشور عضو شده است. آنها همچنین از عربستان سعودی خواسته‌اند حمایت مالی از تشکیلات خودگردان را که چند سال پیش متوقف شد از سر بگیرد. وال‌استریت‌ژورنال روز سه‌شنبه گزارش داد که عربستان سعودی آماده است این حمایت مالی را مجدداً برقرار کند.