رویداد بی‌نظیر اربعین جلوه‌ای از اتحاد و مقاومت امت اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در گفتگوی تلفنی با آقای «محمد شیاع السودانی » نخست وزیر عراق با تشکر صمیمانه از دولت و ملت این کشور بابت برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی و میزبانی کریمانه از زائرین ایرانی این رویداد بی‌نظیر متبرک به نام حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) را جلوه‌ای از اتحاد و مقاومت امت اسلامی دانست و نقش‌آفرینی رهبری معظم انقلاب اسلامی و مرجعیت معظم عراق در شکل‌گیری رویداد عظیم اربعین را به عنوان زمینه‌ای برای شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی ستود.

رئیس جمهور در ادامه ضمن ابراز خرسندی از آغاز به‌کار عملیات احداث راه‌آهن بصره-شلمچه، از اهتمام دولت عراق برای اجرای این طرح که منتج به تسهیل و جهش تبادلات تجاری و همچنین امنیت تردد زائرین دو کشور می‌شود، قدردانی کرد.

آقای رئیسی در این گفتگو ضمن مرور همکاری‌های امنیتی دو کشور برای ایجاد صلح پایدار، هرگونه تحرک گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب را به‌ عنوان اقدامی ضدامنیت منطقه، غیرقابل تحمل دانست و بر تقویت همکاری‌ها در این زمینه تاکید کرد.

آقای محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق نیز در این گفتگوی تلفنی، حضور میلیونی زائرین ایرانی در مراسم اربعین حسینی (ع) و پذیرایی خالصانه ملت عراق از زوار امام حسین (ع) را نشانه عمق باور‌های مشترک و پیوند‌های دو ملت توصیف کرد و خدمت به زائرین حسینی را افتخاری برای دولت و ملت عراق دانست.

رویداد بی‌نظیر اربعین جلوه‌ای از اتحاد و مقاومت امت اسلامی است

نخست وزیر عراق در ادامه آغاز به‌کار پروژه احداث راه‌آهن بصره–شلمچه را نشان‌دهنده عزم جدی دولت عراق برای تقویت و توسعه روابط در همه عرصه‌ها با جمهوری اسلامی ایران عنوان و ابراز امیدواری کرد که ابتکار‌های جدید همکاری اقتصادی و تجاری میان ایران و عراق موجب افزایش بیش از پیش رفاه دو ملت شود.

محمد شیاع السودانی همچنین با تاکید بر اینکه دولت عراق امنیت ایران را امنیت خود می‌داند، گفت: دولت و ملت عراق به مبارزه کامل با عوامل و عناصر تهدید کننده امنیت پایدارمنطقه پایبند و متعهد هستند.