ادعای وزیر خارجه انگلیس علیه ایران

«جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس بعد از ظهر امروز سه‌شنبه درباره حمایت این کشور از اوکراین گفت که دفاع از این کشور، برای لندن، یک اولویت به شمار می‌رود.

کلورلی که با شبکه خبری الجزیره گفت‌وگو می‌کرد، درباره جمهوری اسلامی ایران هم مدعی شد: اگر ایران رفتار خود را تغییر دهد، ما نیز به تغییر موضع خود در قبال آن، فکر خواهیم کرد. این تصمیم، مربوط به تهران است.

ادعای وزیر خارجه انگلیس علیه ایران

در ادامه اقدامات ضد ایرانی کشورهای اروپایی، وزارت خارجه انگلیس جمعه گذشته اعلام کرد که این کشور به همراه آلمان و فرانسه، تحریم‌های موشکی ایران که قرار بود ماه آینده پایان یابد را همچنان باقی خواهد گذاشت.

مطابق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که حدود ۸ سال پیش برای تأیید برجام صادر شد محدودیت‌های اعمال‌شده این سازمان در خصوص فعالیت‌های مربوط به موشک‌هالی بالیستیک ایران اکتبر ۲۰۲۳ منقضی خواهند شد.

وی با بیان اینکه انگلیس و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، به عنوان شرکای نزدیک باقی خواهند ماند، بدون هیچ انتقادی از رژیم صهیونیستی، مدعی شد: گسترش شهرک‌سازی [صهیونیستها]، راهکار دو دولتی را سخت می‌کند. ما نیز در این باره با اسرائیل گفت‌وگو کرده‌ایم».

انگلیس ادعا می‌کند زمانی فلسطین را به رسمیت می‌شناسد که به اهداف تشکیل دو کشور فلسطین و (رژیم) اسرائیل به بهترین نحو پاسخ داده شود. این کشور با چشم‌پوشی از نسل‌کشی و جنایات وحشیانه صهیونیست‌ها مدعی است که به رسمیت شناختن دولت فلسطین به تنهایی نمی‌تواند به پایان اشغالگری در این کشور بیانجامد و بدون حل و فصل مناقشه موجود، اوضاع بهبود نخواهد یافت.

انگلیس اما به طور هم‌زمان قراردادهای سنگین تجاری با صهیونیست‌ها منعقد می‌کند و خود را بی‌قیدوشرط به همکاری با تل‌آویو متعهد می‌داند. نقشه‌راهی که فروردین گذشته در جریان سفر «الی کوهن» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی به لندن، در اوج اعتراضات داخلی در فلسطین اشغالی امضاء شد و مجموعه‌ای از همکاری‌های تجاری، علمی، امنیتی و زیست محیطی فی‌مابین را شامل می‌شود شاهدی بر این مدعاست که انگلیس تا چه اندازه به این ولد ناخلف متعهد است.