به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، خبرآنلاين گزارشي از پاسخهاي دانشجو به اين پرسشهاي تهيه كرده، كه ميخوانيم:

* دانشگاه آزاد مانند دانشگاه عادی نیست و شبیه ساختار حداقل دو وزارتخانه است. هر واحد آن شکل یک دانشگاه مجزا را دارد. حضور ما در خارج از کشور صرفا به خاطر درآمد زایی نیست بحثمنافع کشور هم مورد نظر است سرمایه ای که در ابتدا برای تاسیس یک واحد دانشگاهی در خارج از کشور صورت می گیرد شاید در همان ابتدا جواب ندهد و طی یک پروسه ۱۰ ساله جواب دهد. اکنون در لبنان، انگلستان(اکسفورد)، دبی و افعانستان واحدهایی فعال و نیمه فعالی وجود دارند. بعضی از آنها مجوز فعالیت قانونی را گرفته بودند و بعضی دیگر نتوانستند مجوز بگیرند.

*شروع تاسیس دانشگاه واحد آکسفورد به سال ۱۳۸۲ بر می‌گردد به تدریج مسئولان وقت به این نتیجه رسیدند که باید زمینی در آنجا تهیه شود بعد از آن برای پیگیری امور تاسیس و گرفتن مجوزهای لازم کارمندانی استخدام شدند. تعدادی از اعضای هیات علمی هم به آنجا رفتند. زمین آنجا نیز با لحاظ کردن تمامی ضوابط قانونی و حقوقی زمین خریداری شد. دوره های کوتاه مدت در آنجا برگزار می‌شد. نگاه مسئولان قبلی به دانشگاه آکسفورد نگاه درآمدزایی نبوده است. من در درجه اول می خواهم این دانشگاه یک قبله گاه علمی و اسلامی در مرکز اروپا برای تشویق و ترویج اسلام، شیعه و نظام جمهوری اسلامی باشد.

*سوال: مسئولان ارشد نظام از نحوه و چگونگی تاسیس این دانشگاه در اطلاع بودند؟ پاسخ: بله، حتما در جریان بودند. باید تاکید کنم که خرید زمین و فعالیت این دانشگاه مغایر با قانون نبوده است.

*سوال: چرا فعالیت شعبه آکسفورد تعلیق شده است؟ پاسخ: متاسفانه دولت انگلیس در بحثتحریم ها اشتباه بزرگی کرده است یعنی مسائل سیاسی را با مباحثعلمی پیوند داده است. در همان هفته اول ورودم به دانشگاه آزاد معاون وقت امور بین الملل به من گفت که رئیس دانشگاه واحد آکسفورد به نقل از مقامات دولتی انگلستان گفته حساب های مربوط به این واحد را باید ببندیم وگرنه موجودی آن به خاطر تحریم‌ها بلوکه می‌شود.

*حمله به سفارت انگلستان در تهران هم در این خصوص تاثیر داشته است. به هر ترتیب ما مجبور شدیم حساب متعلق به دانشگاه واحد آکسفورد را ببندیم و وقتی حساب بسته شد عملا دیگر نمی‌شود فعالیتی داشت. به همین دلیل بنا به پیشنهاد رئیس این دانشگاه و موافقت من فعالیت واحدآکسفورد را به تعلیق درآوردیم تا این مشکل حل شود و من از مسئولان وزارت خارجه می‌خواهم که با پیگیری‌های لازم مشکلات بوجود آمده را حل کنند تا ما بتوانیم با سیاست‌های جدید این واحد دانشگاهی را فعال کنیم. تاکید می‌کنم سیر تاسیس دانشگاه آکسفورد مانند دیگر واحدهای دانشگاه آزاد طبیعی و قانونی بوده است.

*تعدادی از افراد برای مراحل صدور مجوز و تاسیس دانشگاه آزاد آکسفورد از سوی هیات موسس حکم دریافت کردند که اینگونه کارها را انجام دهند از جمله این افراد آقای مهدی هاشمی است. دانشگاه حساب بانکی خاص خودش را داشت و تمامی پولها که از ایران ارسال می شد به این حساب واریز می شد نه حساب آقای هاشمی. ما بعد از اینکه فعالیت دانشگاه را به دلایلی که ذکر شد به تعلیق درآوردیم تمامی احکام صادره را ملغی کردیم و اعلام کردیم که این افراد می‌توانند به کشور برگردند، البته برای بازگشت معمولا یک پروسه زمانی طی می‌شود.

*به هرحال من از نوع حمایتی که از من میشود راضی نیستم. من شخصا هیچگونه نقطه منفی از عملکرد اعضای هیات امنا و هیات موسس نمیبینم، ولی انتظار حمایت بیشتری داشتم. انتظار ما این است که مشاوره فکری بیشتری از آقای جاسبی بگیریم. شرط عقل و ادب حکم میکند که از ایشان مشورت بگیرم و هر وقت که از آقای جاسبی خواهان ارائه مشاوره بودم ایشان هم دریغ نکردند. البته برخی مواقع هم که درخواست نکردم آقای جاسبی مشاورههایی دادند که مطلوب ما نبوده است.