پیام جدید و فوری آمریکا به ایران| جزئیات پیام آمریکایی ها

  وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجویان دانشگاه تربیت پاسدار دانشگاه امام حسین و اعضای گروه تربیتی جهادی شهید همدانی در تشریح شرایط روز کشور و البته فضای حاکم بر منطقه، گفت: تحولات غزه و عملیات طوفان الاقصی با استفاده از اصل مهم غافلگیری انجام شد و در پس آنچه که در غزه رخداد یکسال و نیم آموزش، برنامه ریزی و کار اطلاعاتی بود و اگر این چنین نبود موفقیت ها حاصل نمی‌شد و عملیات به سرعت شناسایی می‌شد.

وی ادامه داد: پیروزی های جبهه مقاومت نباید زیر آوار غزه مدفون شود و نباید اجازه دهیم در روایت سازی ها اتفاق بزرگ حماس بی اهمیت جلوه داده شود و این چیزی است که دشمن به دنبال آن است. حماس بی شک ملاحظه و محاسبه تلفات انسانی و مواجهه با رژیمی جنایتکار که هیچ ترسی از کشتار و جنایت علیه غیر نظامیان ندارد را کرده بود و برای شرایط امروز آمادگی لازم را داشته است اما نباید از این موضوع غافل شویم که از سال ۲۰۰۷ میلادی غزه در محاصره کامل است و این محاصره در بُعد اطلاعاتی، نظامی و امنیتی شدید تر هم بوده و این موضوع، بزرگی عملیات حماس را نظام می دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم، گفت: در جنگ های گذشته جریان مقاومت با صهیونیست ها بدون هیچ تلفاتی از میان رژیم صهیونسیتی، تعداد زیادی از نیروهای مقاومت به شهادت می رسیدند اما این عملیات تلفات سنگینی به اشغالگران وارد کرد لذا باید توجه کرد هیچ ملتی به پیروزی نمی رسد مگر اینکه مجاهدت کند و این آن چیزی بود که رهبران حماس به ما گفتند.

جلال زاده تاکید کرد: حماس و فلسطینی ها گریزی جز انتخاب مجاهدت و تلاش نداشتند چرا که زن، فرزند و ناموس آنها در زندان های مخوف صهیونیستی اسیر بودند و محاصره غزه تنفس را برای آنها سخت کرده بود و دنیا هیچ توجهی به این بخش نداشت اما امروز اذهان دنیا متوجه فلسطین شده و همه به جنایات صهیونیست ها اذعان دارند و کامیون های کمک های مردمی از سراسر دنیا در مرز رفح آماده ورود به غزه است.

وی با اشاره به طرح عادی سازی روابط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونسیتی، گفت: همه اعراب بعد از سال ۱۹۶۷ و برای اولین بار به برکت مجاهدت حماس رژیم صهیونسیتی را محکوم کردند، در اجلاس ریاض نیز اقدامات جنایتکارانه اسرائیل محکوم شدو مهمتر از همه اینها معادلات منطقه‌ای از رهگذر طوفان الاقصی به نفع مقاومت و فلسطین تغییر کرد. البته نقطه آرمانی و انتظاری که از کشورهای اسلامی وجود دارد اقداماتی فراتر از بیانیه نویسی و محکومیت است اما در شرایطی که طرح عادی سازی در شرف امضا بود این واکنش ها هم موجب انزوای رژیم اسرائیل می شود.

پیام جدید و فوری آمریکا به ایران

نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: اتاق جنگ اسرائیل توسط آمریکا هدایت می شود و اسراییل پادگان نظامی آمریکا در خاورمیانه است و اگر نبود حمایت غربی ها به سرعت سرزمین های اشغالی از سکنه خالی می شد.

وی با یادآوری جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان، گفت: این رژیم از درون خالی و تهی است و همه تحلیل ها نشان می دهد ترس و نا امنی در دل همه شهرک نشینان رخنه کرده است و بی شک اتفاق طوفان الاقصی اراده خود را به تاریخ تحمیل خواهد کرد و امروز دیواره های رژیم اسراییل نه ترک بلکه فرو ریخته است.

وی تاکید کرد: آمریکا به دنبال باز کردن پای ایران به جنگ بود و پس از ناکامی در این کار به ما پیام داد که نه شما و نه ما وارد نشوید اما همه عالم می دانند که تجهیزات آمریکایی بر سر مردم غزه فرو می‌ریزد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسات مختلف اخیر با فرماندهان حماس و حزب الله، گفت: روابط ما با جریان مقاومت دستوری نیست و این گروه ها مستقل و بر اساس ایده خود عمل می کنند اما حمایت تاریخی ما از مقاومت در برابر ظلم غیر قابل انکار است.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در ابتدای جنگ به دنبال مظلوم نمایی بود اما باید توجه کرد در شهرک‌های صهیونیستی غیر نظامی وجود ندارد و همه ساکنان در سرزمین های اشغالی مقابل یک ملت در محاصره و تحت ستم ایستاده اند.

جلال زاده در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به سوال دانشجویان، گفت: ابتدا باید بدانیم که وام دار چه چیزی بوده و موظف به پاسداری از چه ارزشی در کشور هستیم؛ امام(ره) به پشتیبانی ملت نهادهای مدرن را در حاکمیت دینی پذیرفت، چیزی که در آن زمان نوعی ابداع و ابتکار بود.

وی تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی دولت‌سازی در ایران وارد مرحله‌ی جدیدی شد، ناکامی‌ها و شکست‌های این فرایند در سلسله‌های قاجار و پهلوی روشنفکران انقلابی را به تجدید نظر در روند دولت‌سازی در ایران واداشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نقش اساسی احزاب گفت: مجلس، یکی از نهاد های مدرن است که با انقلاب اسلامی در چارچوب حکومت دینی شکل گرفت اما از ملزومات پارلمان حزب است اما حزب قوی و ریشه دار که بتواند نیروی انسانی و برنامه داشته باشد، در پارلمان های بدون پشتوانه حزبی افراد نقش آفرینی می کنند و مجلس شخصیت مدار می شود و امروز مجلس ما تا حدودی به این شکل پیش می رود.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد شفافیت افزود: ما در مجلس شفافیت را برای همه مورد تأکید قرار دادیم، اما این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل ماند لذا ما به طور داوطلبانه شفافیت را اجرا کردیم و مردم از طریق سایت مجلس به آراء نمایندگان دسترسی دارند ضمن اینکه پخش زنده جلسات علنی از طریق رادیو سراسری و خبرگزاری رسمی مجلس به صورت تصویری انجام می شود .

وی ادامه داد: مجلس مسئولیت اجرایی ندارد و بسیاری از قوانین مجلس در اجرا باقی مانده است، نزدیک به ۵۵سال بود که قانون بانک مرکزی تغییر پیدا نکرده بود اما در این مجلس اصلاح شد، همچنین قانون اقدام راهبردی قانونی به تصویب رساندیم که حضرت آقا نیز به آن اشاره کردند و فرمودند که این قانون تکلیف کشور را در مذاکرات روشن کرد البته می پذیریم که ضعف هایی به مجلس وارد است.

وی در خصوص تکلیف لایحه عفاف و حجاب نیز گفت: این لایحه از سوی قوه قضاییه و پس از آن دولت به مجلس ارجاع شد و مجلس تصمیم گرفت آن را بر اساس اصل ۸۵بررسی کند، این لایحه تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد اما بخشی از آن از سوی شورای نگهبان مورد اشکال قرار گرفت و مجدد به مجلس ارجاع داده شدلذا منتظر هستیم پس از بررسی برنامه هفتم این موضوع تعیین تکلیف شود.

وی خاطرنشان کرد: در مسائل فرهنگی مانند حجاب قانون لازم است اما کافی نیست و ما باید کار آموزشی و فرهنگی را در اولویت قرار دهیم، اما مشکل اعتبارات در مدارس و نظام آموزش و پرورش ما اصل موضوع است، ما باید جهاد فرهنگی را برای موضوع حجاب در کنار قانون مورد توجه قرار دهیم.

جلال زاده در خصوص رویکرد سیاست خارجی دولت نیز گفت: دولت توانست ضمن تقلیل مشکلات در منطقه، منابع بلوکه شده را تعیین تکلیف کند و همچنین از منافع کشور صیانت کند و این موارد از موفقیت‌های دولت محسوب می‌شود.

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی در خصوص علت تایید یا رد برخی از افراد در هیئت های اجرایی، گفت: داوطلبی که امروز رد شده هنوز ۴مرحله برای رسیدگی به صلاحیت فرصت دارد و کسی رد یا تایید نهایی نشده است.

وی در پایان تاکید کرد: نماینده هایی هستند که در مجلس و دفتر کار خود شب می مانند و یا در زمان انتخابات هیچ هزینه ای نمی کنند و هزینه های کلان انتخاباتی چیزی نیست که بتوان آن را به همه نسبت داد و نباید با صحبت از این حواشی مردم را نسبت به مجلسی که میراث امام است، بدبین کرد