به گزارش افکارنیوز به نقل از جام نیوز، سایت رادیو زمانه(Radiozamaneh) گزارش داد: ایالات متحده آمریکا از اعضای سازمان مجاهدین خلق خواست که پایگاه خود در عراق را که سالها در آن به سر بردهاند ترک کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته، با طرح این درخواست اعلام کرد که چنین اقدامی میتواند به حذف شدن نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست سیاهی که این وزارتخانه از گروههای تروریستی تهیه کرده است کمک کند.

بر اساس این گزارش، طبق توافقی که بین سازمان ملل متحد و دولت عراق صورت گرفته است، قرار است که حدود سه هزار عضو سازمان مجاهدین که در عراق به‌سر می‌برند از اردوگاه اشرف در عراق به مکان جدیدی به نام اردوگاه لیبرتی(آزادی) منتقل شوند. اما با وجود خروج حدود دو سوم مجاهدین مستقر در اردوگاه اشرف از آن، هم‌اکنون این فرآیند انتقال متوقف شده و از پنجم ماه مه به این سو دیگر هیچ کدام از نیروهای مجاهدین خلق این اردوگاه را ترک نکرده‌اند.

در همین ارتباط، دنیل بنجامین، هماهنگ‌کننده مقابله با تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: «همکاری مجاهدین برای تعطیل کردن موفق و صلح‌آمیز اردوگاه اشرف نقش مهمی در تصمیم‌گیری هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد وضعیت این سازمان ایفا خواهد کرد.» او افزود: «وزیر خارجه در آن هنگام تصمیم خواهد گرفت که آیا بر اساس قانون می‌تواند عنوان " گروهی تروریستی " را همچنان برای آن‌ها به کار ببرد یا خیر.»

گفتنی است نام این سازمان از سال ۱۹۹۷ در فهرست سیاه گروههای تروریستی در وزارت امور خارجه آمریکا به ثبت رسیده است. اعضای سازمان مجاهدین خلق با اعلام اینکه هماکنون مدتهاست دست از خشونت برداشتهاند از دولت آمریکا خواستهاند نام این سازمان را از فهرست گروههای تروریستی حذف کند.