به گزارش افککارنیوز به نقل از عصرایران، در یکی از سفرهای استانی ، مرد فقیری را دیدم که ۲۰ سال بود میوه نخورده بود." ؛ این ، یکی از خاطرات تلخ محمود احمدی نژاد است که در زمان نقلش ، تیتر بسیاری از رسانه ها شد.

امروز اما با وضعیتی که در بازار به وجود آمده، نه «یک مرد فقیر کشف شده توسط احمدی نژاد در یکی از سفرهای استانی»، که «بسیاری از مردم»، واقعاً نمی توانند به سمت بازار مواد خوراکی نزدیک شوند و ناچار از اکتفا به اندک بضاعت " بخور و نمیر " هستند.

هر چند مردم ایران، به گرانی ها عادت دارند اما گرانی های اخیر، به معنای کامل کلمه کمرشکن شده اند. بی هیچ تعارف باید گفت اگر وضعیت اقتصادی حاضر ادامه یابد، میوه نخوردن ۲۰ ساله یک شهروند، امری چنان تعجب برانگیز نخواهد بود که رئیس جمهور آن را به عنوان خاطره نقل کند و رسانه ها تیترش کنند! چه آن که از مدتی پیش، بسیاری از اقلام غذایی در سبد خرید خانواده ها، به حداقل رسیده یا حتی کاملاً حذف شده است: از میوه و شیر و ماست گرفته تا مرغ و گوشت و حبوبات!

این، اما همه ماجرا نیست! واقعیت این است که با کاهش مصرف اقلام اساسی غذایی، دو اتفاق مخرب در حال وقوع است: تهدید سلامت جسمی ایرانیان و کاهش ضریب هوشی نسل جدید.

غذا، فقط برای سیر کردن شکم نیست بلکه تأمین کننده نیازهای رشدی انسان - به ویژه در بین کودکان و نوجوانان - و نیز نیازهای دفاعی بدن است. ادامه و شیوع این وضع، می تواند به طور جدی زمینه ساز گسترش انواع بیماری ها در بین ایرانیان شود و هزینه های مادی و معنوی سهمگینی را بر پیکره اجتماع ایرانی وارد سازد.

همچنین وقتی گرانی های روزافزون باعثمی شود والدین نتوانند انواع ویتامین ها، پروتئین ها و سایر مواد لازم برای رشد جسمی و فکری فرزندانشان را تأمین کنند، مشخص است که چه بلایی بر سر رشد جسمی و فکری نسل جدید ایران می آید! مگر نه این است که ویتامین ها و پروتئین ها و … از میوه و مرغ و گوشت و … تأمین می شود؟!

اگر "حسرت" اقلام غذایی گران بها ، اثر کوتاه مدت گرانی هاست ، کاهش سطح سلامت جامعه و افت توان فکری آن ، آثار به مراتب بدتر این وضعیت در میان مدت و دراز مدت است... هم از این روست که می توان با قاطعیت گفت قیمت های گراف ، به جنگ با موجودیت ملت ایران آمده اند و در این میان ، هر اقدامی برای رفع این مشکلات و کاستن از تورم و گرانی ، چیزی کمتر از دفاع مقدس نیست.