متن بیانیه ۱۱۰ اصلاح طلب در واکنش به تحریم انتخابات ۱۴۰۲

 چند روز پیش راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات منتشر شد، در این بیانیه که رویکردی به شدت رادیکال داشت، افراطیون اصلاح‌طلب سازوکارهای انتخاباتی نظام جمهوری اسلامی را زیر سوال برده و انتخابات آتی را انتخاباتی «فاقد معنا» و «نمایشی» و «غیررقابتی» عنوان کردند. شروط گزاف و فراقانونی‌ای که این طیف از اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات بیان کرده بودند عملاً معنایی جز تحریم انتخابات نداشت.

با این حال اما گروه‌های معتدل‌تر اصلاح‌طلب با وجود انتقاداتی که به روند بررسی صلاحیت‌ها داشتند، بر مشارکت در انتخابات تأکید کردند. از جمله حزب کارگزاران سازندگی که به عنوان یکی از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین احزاب این جبهه بر حضور در انتخابات «تحت هر شرایطی» تأکید کرده بود. احزاب دیگری نظیر «اعتدال و توسعه» نیز بر مشارکت در انتخابات تأکید کرده بودند. اخبار منتشر شده از اردوگاه اصلاحات حکایت از این دارد که قرار است فهرستی از افراد اصلاح‌طلب ذیل نام «علی مطهری» به مردم معرفی شود.

۱۱۰ نفر از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب به رغم برخی انتقادها به روند بررسی صلاحیت‌ها، با صدور بیانیه‌ای بر مشارکت در انتخابات تأکید کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: نیروهای سیاسی و مدنیِ مردم‌سالار باید از سطح توصیف مسائل و بحران‌ها، صدور بیانیه و آرزواندیشیِ سیاسی، فهرست کردن آرمان‌های جذاب و سودای ناممکنِ تحققِ دفعی‌شان فراتر بروند. این نیروها باید با ایجاد ائتلاف‌های گستردهٔ ملی، مانع عقب‌روی‌های کنونی شوند و برای تحقق عملی و تدریجی اهدافشان زمینه‌سازی کنند و در انتخاب راهبردها علاوه بر «هدف‌اندیشی»، «مسیراندیش» هم باشند. انحصارشکنی، هم در نامزدها و هم در رای‌دهندگان و هم در منتخبانِ انتخابات، هدفی است که مستلزم مداخلهٔ فعالانه و روزنه‌گشای مصلحان است و با صدور بیانیه و کناره‌گیری از میدان انتخابات حاصل نمی‌شود. ده‌ها سال تجربهٔ انتخاباتی در ایران و جوامع دیگر شاهد است که تحریم و عدم شرکت در انتخابات ابزار کارآمدی برای نیل به انتخابات آزاد نیست و در اغلب موارد به بسته‌تر شدن قوانین و رویه‌های انتخاباتی می‌انجامد.

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده است که: وضعیت پایگاه اجتماعی نیروهای سیاسی نیز بیش از این‌که ناشی از شرکت یا عدم شرکت در انتخابات باشد، به عملکرد سال‌های پیش از انتخابات و کارنامهٔ پساانتخاباتی‌شان بستگی دارد (این‌که در صورت پیروزی چه دستاوردهایی می‌سازند و با چه کیفیتی نمایندگانشان را رصد و تغذیه می‌کنند و در صورت شکست، چقدر تا انتخابات بعدی به ظرفیت‌افزایی گفتمانی و تشکیلاتی می‌پردازند). محبوبیت و پایهٔ اجتماعی ده‌ها میلیونیِ قابل اتکا برای نیروهای اصلاح‌گر، وابسته به ساختن ظرفیت برای تحقق دستاوردهای عملی‌ای خواهد بود که زندگی ایرانیان و گروه‌های اجتماعی بزرگی که نمایندگی‌شان را هدف می‌گیرند بهتر کند و این مهم با رادیکال شدن گفتمان و صدور بیانیه حاصل نمی‌شود؛ چنان‌که در طول سال گذشته این اتفاق رخ نداد.

کاهش مشارکت منجر به تشدید تهدید و تحریم ایران می‌شود

۱۱۰ فعال سیاسی اصلاح طلب در این بیانیه اعلام کرده‌اند: درست به همان دلایلی که با نوعی «آرمان‌گرایی واقع‌نگرانه» از مشارکت و کنشگری فردی و جمعی در هیچیک از این میدان‌ها کناره نمی‌گیریم و علی‌رغم همهٔ محدودیت‌ها در همهٔ این میدان‌ها برای مقاومت در برابر پیشروی انحصارگرایان و تمهید شرایط گشایش پایدار و ائتلاف‌سازی بهره می‌بریم؛ در میدان انتخابات هم از «حق رأی‌» مان که فراگیر شدنش محصول ۱۲۰ سال مجاهدت ملی ایرانیان است به آسانی نمی‌گذریم و از همین «حق رأی فراگیر» برای استیفای تدریجی «حق نامزدی فراگیر» بهره می‌گیریم.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: اکنون که تشکیل اکثریتِ اصلاح‌گر در مجلس دست‌نیافتنی شده است، همچنان می‌توان برای تشکیل یک «اقلیت خوب» و مؤثر تلاش کرد. اقلیت‌های خوب، هم در تاریخ پارلمان ایران و هم در تجربهٔ سایر جوامع توانسته‌اند نخست از شدت آسیب‌های تصمیم‌های نامطلوب در مجلس و میزان «سیاست‌ها و نهادهای بد» بکاهند، دوم نقش تعیین‌کننده در برخی مصوبات کارساز و تمهید «سیاست‌ها و نهادهای خوب» و زمینه‌سازی اصلاحات ریشه‌ای ایفا کنند، سوم صدای عقلانیت و کارآمدی و شهروندان محذوف شوند و چهارم راهی باز کنند و زمینه‌ساز گشایش‌های پساانتخاباتی و تشکیل اکثریت‌های مؤثر در انتخابات‌های بعدی شوند. حق رأی ما و داشتن هر تعداد – ولو در حد اقلیتی کوچک – نمایندهٔ زندگی‌دوست و توسعه‌گرا از جملهٔ این امکانات است که نباید آن را واگذار کرد.

در این بیانیه تاکید شده است: در حالی که می‌دانیم و تجربه کرده‌ایم که کاهش مشارکت انتخاباتی از جمله به تشدید تهدیدها علیه ایران و تحریم‌ها علیه ایرانیان می‌انجامد، دغدغه‌مندان ایران نمی‌توانند به وضعیت منطقه و شرایط بین‌المللی بی‌تفاوت باشند؛ به ویژه در جهانی که حتی نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی وحشیانهٔ فلسطینیان با انواع جنایات جنگیِ رژیم آپارتاید و اشغال‌گرِ اسرائیل نیز عملاً با مانع مؤثری در سطح جهانی مواجه نمی‌شود و امنیتی‌سازی ایران و ائتلاف‌های وسیع علیه ایران و مخاطرات ملی بزرگ در آیندهٔ کوتاه‌مدت می‌تواند تشدید شود.

اسامی امضا کنندگان این بیانیه به شرح زیر است:

۱- بهاره آروین ۲- مرضیه آذرافزا ۳-پو ریا آستارکی ۴- ابوالفضل آسیایی ۵- فریبا ابتهاج ۶- سجاد احمدوند ۷- محسن احمدوند ۸- سیدعباس احمدی ۹- مهرداد احمدی شیخانی ۱۰- امیر اقتناعی‌فر ۱۱- علی باقری

۱۲- ازیار بالایی ۱۳- محمدرضا بزمشاهی ۱۴- میثم بصیرت ۱۵- مجتبی بیات ۱۶- محمدحسین پوررشیدی ۱۷- محمد ترکمان ۱۸- امیر تنها ۱۹- سیدامیرحسین حسینی ۲۰- سیدحسن حسینی ۲۱- الیاس حضرتی ۲۲- محمد حضرتی ۲۳- حمیدرضا جلائی‌پور ۲۴- محمدرضا جلائی‌پور ۲۵- میترا جلوداری ۲۶- سمیه جلیلی ۲۷- محدثه جلیلی ۲۸- محمدهادی جلیلی ۲۹- مهدی جمارانی ۳۰- حسین جمشیدی گوهری ۳۱- شهرام جواهریان ۳۲- علیرضا خامسیان ۳۳- جهانبخش خانجانی ۳۴- محمدنوید خدامی ۳۵- کوروش دست‌پاک ۳۶- داود دشتبانی ۳۷- عسگر دشتی ۳۸- حامد ذاکر ۳۹- بهنام ذوقی ۴۰- جمال رشیدی ۴۱- سینا رحیم‌پور ۴۲- محمدجواد روح ۴۳- متین رمضان‌خواه ۴۴- حنیف رهبری ۴۵- اصغر زارع کهنمویی ۴۶- مسعود سالاری ۴۷- محسن سرخو ۴۸- حسین سپهوند ۴۹- محمدهاشم سمتی ۵۰- منیر شجاعی ۵۱- علی‌اصغر شفیعیان ۵۲- ابراهیم شیخ ۵۳- سیدعلی شیخ‌الاسلامی ۵۴- احمد شیرزاد ۵۵- محمدامین شیرزاد ۵۶- مهدی شیرزاد ۵۷- سروش صفایی ۵۸- صفی‌الله صفایی ۵۹- عارف صفوی ۶۰- امیر ضرابی ۶۱- شهاب‌الدین طباطبایی ۶۲- کامران طباطبایی ۶۳-و حید عابدینی ۶۴- محسن عربی ۶۵- عقیل عزتی گرگری ۶۶- رحیم علیشاهی ۶۷- ناعمه علی‌نژاد ۶۸- حمزه غالبی ۶۹- مهدی غنی ۷۰- محمد فاضلی ۷۱- حسن فایضی ۷۲- مقصود فراستخواه ۷۳- مجید فراهانی ۷۴- محمد فکری ۷۵- علی قاسمی ماژین ۷۶- فرهاد قدوسی ۷۷- علی قلی‌زاده ۷۸- امین کاوه‌ای ۷۹- غلامحسین کرباسچی ۸۰- داود کرمی ۸۱- الهه کولایی ۸۲- هما کوهی ۸۳- اسماعیل گرامی مقدم ۸۴- بامداد لاجوردی ۸۵- احمد مازنی ۸۶- محمدمهدی مجاهدی ۸۷- احسان مجتهدی ۸۸- محمدرضا محمدی ۸۹- محمد مرادحاصلی ۹۰- فرید مرجایی ۹۱- عرفان مردانی ۹۲- علی مرعشی ۹۳- ابوذر معتمدی ۹۶- ضحی معتمدی ۹۷- اکبر منتجبی ۹۸- احسان منصوری ۹۹- مصطفی موسوی لاری ۱۰۰- حجت‌الله میرزایی ۱۰۱- مهدی نایدر ۱۰۲- محمدحسین نعیمی‌پور ۱۰۳- سعید نورمحمدی ۱۰۴- فریبرز نجفی مهر ۱۰۵- حجت نظری ۱۰۶- محمد نوروزی ۱۰۷- الهه نوری ۱۰۸- محمدامین نیکجو ۱۰۹- حسین نیکخواه ابیانه ۱۱۰- علی وفقی ۱۱۱- علی هنری ۱۱۲- مجید یونسیان