اخراج آمریکا از منطقه درکنار بالندگی ایران

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر سرشناس جهان عرب در بخشی از اظهارات خود در «یوتیوب» گفت: آمریکا با استفاده از جنگنده های خود عراق و سوریه را هدف قرار داده و این تجاوزی آشکار است. این اقدامات سبب می شود حمله به پایگاه های آمریکا در عراق جنبه قانونی به خود بگیرد. مقاومت عراق اکنون مجوز مشروعی را برای حمله به پایگاه های آمریکا و نیروهای این کشور و حتی در سفارت آن در عراق در اختیار دارد.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها در حمله دهه گذشته خود به عراق همه گونه جنایتی را مرتکب شدند. آنها دو میلیون تن از شهروندان عراق را به خاک و خون کشیدند و مردم این کشور را با تحریم و گرسنگی روبرو کردند. اکنون پس از این همه جنگ و خونریزی در عراق آنها به دنبال انتقام گیری به دلیل به هلاکت رسیدن ۳ تن از نیروهای خود در عراق هستند. آنها بویی از منطق نبرده اند.

عطوان افزود: رژیم صهیونیستی، آمریکایی ها را به جنگ در غزه و عراق و سوریه وارد نمود و با این کار خود همه شکوه و جلال آمریکا را ویران کرده است. اکنون عراق با قدرت در حال بازیابی جایگاه خود است. این کشور روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی نخواهد کرد و به موی دماغ عادی سازان روابط با رژیم صهیونیستی تبدیل خواهد شد؛ ضمن آنکه عراق جبهه مقاومت را تقویت می کند و به همین دلیل اکنون آمریکا هدف گرفته است.

این تحلیلگر فلسطینی تبار معتقد است: «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا که از طرفداران سرسخت تجزیه عراق بود از شاگردان منفور «برنارد لویس» صهیونیست است که وی نیز خواهان تجزیه عراق بوده است. بایدن هنوز هم به دنبال این خواسته است و به شکل بی سابقه ای از عراقی ها نفرت دارد. اما امور در منطقه به سمتی پیش می روند که آمریکا را در مخمصه ای گرفتار خواهد کرد. دور از ذهن نیست که رخدادهای فرودگاه کابل در فرودگاه بغداد هم برای آمریکایی ها تکرار شود. آمریکایی ها در عراق در ترس و وحشت به سر می برند و به دنبال فرار از این کشور هستند و شاید به فکر فرار از عراق همانند افغانستان باشند.

اخراج آمریکا از منطقه درکنار بالندگی ایران

تهدید واشنگتن، حملات انصارالله

عطوان تاکید کرد: تاریخ عراق آکنده از پایداری و مقاومت است و در برابر حمله های آمریکا نیز سکوت اختیار نخواهد کرد. مقاومت عراق حاکمیت این کشور را به طور کلی باز می گرداند و پایگاه های آمریکا در این کشور را هم بر می چیند. بایدن با حمله به عراق و سوریه اشتباه بزرگی مرتکب شد و هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: آمریکایی ها در برابر یمنی ها هم ناتوان هستند و خوار و ذلیل شده اند. همزمان که ایالات متحده تهدید می کند، یمنی ها عمل می کنند و کشتی های آمریکا و رژیم صهیونیستی را هدف قرار می دهند. در نتیجه اقدام یمنی ها، شعله های آتش آنان بندر ایلات را هم فرا گرفت و «یحیی السریع» سخنگوی انصارالله یمن نیز این موضوع را تایید کرده است.

عطوان در بخش پایانی اظهارات خود گفت: دوران حضور آمریکا در منطقه در حال پایان یافتن است. پس از این ایران در خاورمیانه حضور قدرتمندی خواهد داشت. مقاومت هم انتقام خون شهیدان خود را از آمریکا و رژیم صهیونیستی می گیرد. حمله آمریکا به عراق سبب تغییراتی در سراسر منطقه می شود. این تغییرات از عراق و یمن و نوار غزه آغاز می شود و آمریکا را دچار مصیبت و گرفتاری خواهد کرد.