۱۰ راهبرد غرب برای مقابله با صنعت هسته‌ای ایران

  سازمان انرژی‌اتمی ایران در حالی در آستانه پنجاهمین سال تاسیس خود قرار گرفته است که طی حدود سه سال اخیر شاهد جهش‌های قابل‌توجهی درمسیر توسعه صنعت هسته‌ای بوده‌ایم، آن‌هم در شرایطی که آمریکا با همراهی دولت‌های غربی از هیچ تلاشی برای متوقف کردن چرخ این صنعت دریغ نکرده‌اند.

 روند حرکتی این سازمان طی سال‌های اخیر نموداری از عبور موفقیت‌آمیز از سد تحریم‌ها بوده‌است؛ تحریم‌هایی که اگرچه می‌کوشید چرخ‌های صنعت هسته‌ای ایران را با طرح ادعا‌های واهی، متوقف کند، اما ایران امروز در جایگاهی ایستاده که علاوه‌بر دستیابی به چرخه کامل سوخت هسته‌ای، جزو ۵ کشور جهان در حوزه دستاورد‌های هسته‌ای قرار گرفته‌است.

گام‌های روبه‌جلوی صنعت هسته‌ای ایران، آن‌هم با اتکای کامل به دانشمندان، صنعتگران و متخصصان داخلی، در شرایطی محقق شده‌است که این سازمان طی حدود سه سال اخیر تلاش کرده با فرونشاندن هیاهوی هسته‌ای، توسعه این صنعت در همه زمینه‌ها را پیش ببرد؛ موضوعی که در نشست‌خبری دیروز محمد اسلامی، رئیس سازمان‌انرژی‌اتمی ایران نیز مورد تاکید قرار گرفت.

بومی‌سازی یک صنعت راهبردی

بومی‌سازی صنعت هسته‌ای را باید به‌عنوان یکی از محوری‌ترین موفقیت‌های به‌دست آمده دراین حوزه ارزیابی کرد. به اذعان کارشناسان و نهاد‌های بین‌المللی، امروز صنعت هسته‌ای ایران به سطحی از توانمندی رسیده که بدون نیاز به متخصصان خارجی، توانسته گام‌های مهمی درمسیر گسترش موثر این صنعت بردارد؛ موضوعی که از یک‌سو نماد تقویت رویکرد‌های خودباورانه در کشور است و ازسوی دیگر نمودی از پیشرفت زیرساخت‌های علمی – آموزشی این حوزه به‌حساب می‌آید. چنین موفقیتی در شرایطی به‌دست آمده که آمریکا با همراهی برخی دولت‌های غربی، ضمن تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی برای هزینه‌سازی هسته‌ای، از تحریم‌های علمی هم دریغ نکرده‌اند. این در حالی است که تکمیل چرخه صنعت هسته‌ای ایران، آن‌هم به صورت بومی، از شکست اقدام‌های ضدایرانی دراین بخش حکایت دارد.

گام‌های موفق مردمی‌سازی

یکی از مهم‌ترین رویکرد‌های موفق سازمان انرژی‌اتمی در دولت‌سیزدهم، «مردمی‌سازی» صنعت هسته‌ای ایران بوده‌است؛ راهبردی که بار‌ها ازسوی رهبرمعظم‌انقلاب نیز مورد تاکید قرار گرفته‌است. این راهبرد ناظر بر این نکته کلیدی است که مردم باید تاثیر پیشرفت‌های به دست آمده در صنعت هسته‌ای را در زندگی خود احساس کنند. این رویکرد دو مزیت اصلی به‌همراه داشته؛ نخست اینکه فضاسازی‌های غربی درباره صلح‌آمیز نبودن صنعت هسته‌ای ایران بی‌اثر شده‌است و دوم؛ رفع بسیاری از نیازمندی‌های خارجی کشور در حوزه‌هایی از قبیل کشاورزی، سلامت، صنعت و... نکته مهم اینجاست که امروز با ملموس‌تر شدن دستاورد‌های هسته‌ای در زندگی قشر‌های مختلف مردم، پشت‌پرده سنگ‌اندازی‌های غربی پیش پای صنعت هسته‌ای ایران بیش‌از پیش نمایان شده‌است.

دست پر ایران در مذاکرات بین‌المللی

پر کردن دست مذاکره‌کنندگان ایران در عرصه بین‌المللی، یکی از موفقیت‌های مهم صنعت هسته‌ای ایران طی دو سه سال اخیر به‌حساب می‌آید. اگرچه به‌دنبال ازسرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها در ابتدای دولت سیزدهم، آمریکا با همراهی تروئیکای اروپایی تلاش کردن از توسعه غنی‌سازی اورانیوم در ایران به شیوه‌های مختلف جلوگیری کرده و این موضوع را به پاشنه‌آشیلی در مذاکرات تبدیل کنند، اما گام‌های سریع ایران در رساندن سطح غنی‌سازی اورانیوم جمهوری‌اسلامی به حدود ۶۰ درصد، در شرایط کنونی به‌عنوان برگ برنده‌ای در دست مذاکره‌کنندگان در رایزنی‌ها به‌منظور رفع تحریم‌ها علیه ایران به شمار می‌رود که ناظران بین‌المللی معتقدند توانسته نقش «برگ برنده» را برای تهران ایفا کند.

تلاش‌های چند دهه‌ای بر علیه صنعت هسته‌ای ایران

طرح ادعا‌های دروغ و غیرمستند درباره صلح‌آمیز نبودن برنامه هسته‌ای ایران

تلاش برای ایجاد اجماع جهانی علیه صنعت هسته‌ای جمهوری‌اسلامی ایران

راه‌اندازی کمپین‌های جهانی به‌منظور فضاسازی هسته‌ای علیه ایران

به‌کارگیری گسترده ابزار جنگ روانی باهدف انکار مزیت‌ها و القای هزینه‌زا بودن صنعت هسته‌ای

اعمال گسترده تحریم‌های جهانی به‌منظور افزایش فشار اقتصادی بر ایران باهدف کنار گذاشتن صنعت هسته‌ای

به‌کارگیری تحریم‌های علمی فراگیر باهدف مقابله با توسعه صنعت هسته‌ای ایران

استفاده از ابزار ترور دانشمندان هسته‌ای برای متوقف کردن چرخ‌های توسعه صنعت هسته‌ای ایران

اعمال نفوذ و استفاده نامشروع از اهرم نهاد‌های بین‌المللی به‌منظور مقابله با رشد سریع صنعت هسته‌ای ایران

کارشکنی‌های گسترده در روند‌های مذاکراتی

تلاش برای خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای

دستاورد‌های سه ساله

سازمان انرژی‌اتمی طی حدود سه سال گذشته با وجود فضاسازی‌ها و کارشکنی‌های گسترده غربی، از دستاورد‌های مهمی رونمایی کرده‌است که غالبا در چارچوب دو کلان‌راهبرد «سرریز دانش هسته‌ای در بخش‌های مختلف زندگی همچون سلامت، صنعت، کشاورزی، محیط‌زیست و ...» و همچنین «توسعه تجاری‌سازی محصولات صنعت هسته‌ای» قابل ارزیابی است.

سال ۱۴۰۰

۷۷ دستاورد جدید

سال ۱۴۰۱

۱۵۹ دستاورد جدید

سال ۱۴۰۲

۱۵۰ دستاورد جدید

تازه‌ترین دستاورد‌های صنعت هسته‌ای

ثبت ۱۵دستاورد جدید در حوزه رادیودارو‌ها

استفاده ار اشعه آلفا باهدف کمک به بیماران سرطانی برای نخستین بار در جهان

راه‌اندازی کلینیک‌های زخم در ۳بیمارستان تهران

اعلام آمادگی‌کرده‌ایم برای راه‌اندازی ۵۰مرکز درمان زخم‌های بدخیم

استفاده از پلاسما برای تصفیه فاضلاب صنعتی

طراحی سامانه‌های پرتودهی در ۱۲ قطب

استفاده از سامانه‌های پرتودهی به‌منظور جلوگیری از ضایعات ۳۰میلیون تنی کشاورزی

رتبه‌های جهانی صنعت هسته‌ای ایران

رتبه نخست جهانی از نظر کیفیت آب سنگین

رتبه پنجم جهانی در حوزه دستاورد‌های هسته‌ای

حضور در جمع ۵ کشور برتر در حوزه دانش هسته‌ای

جزو ۳۲ کشور دارای راکتور‌های هسته‌ای قدرت

جزو معدود کشور‌های دارای چرخه کامل سوخت هسته‌ای

حضور در جمع ۱۵ کشور برتر در عرصه تولید علم رشته شیمی آلی و هسته‌ای

چشم‌انداز پیش رو

سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای در افق ۲۰ ساله طی در دولت‌سیزدهم به تصویب رسیده، ریل‌گذاری به‌منظور تحقق اهداف مهمی را مورد تاکید قرار داده که با اولویت رفع نیاز‌های مردم طراحی شده‌است. در ادامه به اصلی‌ترین اهداف ترسیم شده اشاره می‌شود.

تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای

ایجاد قطب‌های پرتودهی

توسعه کاربرد‌های فناوری پلاسما

ساخت راکتور‌ها و نیروگاه‌های قدرت