دفاع ایران قدرت امپریالیستی غرب را پوچ کرد

 این روز‌ها بیش از پیش کارشناسان و متخصصان حوزه سیاسی بر این باورند که آمریکا همواره برای حمایت مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و نظامی از رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند و در واقع، با این کار بذر استعمار را در منطقه ما کاشته است. اما پس از پاسخ ایران به دست درازی اسرائیل به کنسولگری کشورمان حتی طرفداران رژیم صهیونیستی نیز اذعان کردند برنامه ریزی ایران برای این حمله دقیق و بی نقص بود و توانست قدرت پوشالی غرب با به خوبی به چالش بکشد.

 از این رو و برای بررسی جزئیات بیشتر این موضوع باشگاه خبرنگاران جوان مصاحبه‌ای ترتیب داده با بلن فرناندز، کارشناس، روزنامه نگار و فعال سیاسی آمریکا که مشروح آن در ذیل از نظرتان می‌گذرد.

-نظر شما درباره واکنش ایران به اسرائیل چیست؟

بلن فرناندز: روز شنبه ۱۳ آوریل، ایران در انتقام حمله مرگبار اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق سوریه، صد‌ها پهپاد و موشک را به سمت اسرائیل پرتاب کرد. در این میان، رگبار انتقادات از «تجاوز» تهران در غرب همچنان ادامه دارد. ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، "حمله بی پروا رژیم ایران به اسرائیل را به شدیدترین وجه محکوم کرد"، او در صحبتهایش ادعا کرد که ایران "قصد ایجاد هرج و مرج در حیاط خلوت خود را دارد". وزارت امور خارجه چک ابراز تاسف کرد که "رفتار تهاجمی بلندمدت ایران باعث می‌شود منطقه خاورمیانه در صلح و امنیت زندگی نکند".

به نوبه خود، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، درباره «بی اعتنایی ایران به صلح و ثبات در منطقه» انتقاد کرد و آن شعار قدیمی و خسته کننده درباره «حق اسرائیل برای دفاع از خود» را تکرار کرد. استفن زایبرت، سفیر آلمان در اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی اعلام همبستگی آلمان با تمامی اسرائیلی‌هایی را که ایران با این حمله بی‌سابقه و بی‌رحمانه آنها را به وحشت می‌اندازد، اعلام کرد.

در پایان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که به دلیل این تحولات مجبور شد تعطیلات آخر هفته خود را در ساحل تعطیل کند، اعلام کرد: تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات ایران و نیرو‌های نیابتی آن آهنین است.

توجه داشته باشید که حمله ایران کمی بیش از شش ماه پس از به خاک و خون کشیدن نوار غزه توسط اسرائیل رخ داد که نزدیک به ۳۴۰۰۰ فلسطینی از جمله حدود ۱۳۸۰۰ کودک را به قتل رساند؛ و با این حال، با توجه به هزاران مفقودی که گمان می‌رود در زیر آوار مدفون شده‌اند، حتی این ارقام وحشتناک نیز بدون شک دست کم گرفته شده‌اند. بیش از ۷۶۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند، زیرا ارتش اسرائیل خود را به نابود کردن کل محله‌ها و منفجر کردن مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر زیرساخت‌های اساسی مشغول کرده است و در عین حال ساکنان این منطقه را به قحطی و گرسنگی محکوم می‌کند.

بیایید در مورد "وحشتناک" صحبت کنیم. در واقع، نسل‌کشی چیزی نیست، اگر «رفتار تهاجمی طولانی‌مدت» نباشد – این سخنان وزارت خارجه چک است. اگر آنچه حداقل در ۷ ماه گذشته دیده ایم را نادیده هم بگیریم، تقریباً خنده‌آور است که ادعا کنیم ایران «قصد ایجاد آشوب» و نادیده گرفتن «صلح و ثبات در منطقه» را دارد. اما از آنجایی که نقش بزرگ اسرائیل به عنوان یک شریک با ارزش آمریکا در جنایت، این حق را به آن می‌دهد که منطق را کاملاً براندازی کند، نسل کشان قربانی می‌شوند و تجاوزات بی پایان اسرائیل به «دفاع از خود» تبدیل می‌شود؛ و هرگز به حمله اسرائیل در ۱ آوریل به کنسولگری ایران در دمشق اهمیت ندهید. این فقط انتقام پیشگیرانه بود، درست است؟

با این حال، با توجه به کشتار بی وقفه در غزه، واکنش غرب به موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی رهگیری شده به طرز حیرت انگیزی بدبینانه است. ادعای رقت انگیز سوناک مبنی بر اینکه «هیچکس نمی‌خواهد خونریزی بیشتری ببیند» نمی‌تواند این واقعیت را توضیح دهد که تا زمانی که خون فلسطینی‌ها باشد، همه چیز کاملاً خوب است.

دفاع ایران قدرت امپریالیستی غرب را پوچ کرد

-چرا آمریکا و متحدانش جنایات انسانی در غزه را نادیده می‌گیرند؟ 

بلن فرناندز: متأسفانه، دفاع ایران ممکن است دقیقاً آنچه را که بایدن برای تغییر تمرکز از غزه – و به‌ویژه همدستی ایالات متحده در نسل‌کشی – به آن نیاز دارد، ارائه دهد. به هر حال، اگر ایالات متحده مجبور شود ارسال این همه سلاح به چنین مشتری فعالی را متوقف کند، روز غم انگیزی برای صنعت تسلیحات خواهد بود. به گفته مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، آمریکا مسئول ۶۹ درصد واردات تسلیحات توسط ارتش اسرائیل بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ بود، زمانی که نسل‌کشی همه جانبه آغاز شد.

برای "صلح و ثبات" بسیار زیاد است. اما هرگز نباید فایده امپریالیستی تهدید خوب قدیمی ایران را در توجیه هر چیزی که سیاست آمریکا نیاز به توجیه دارد، دست کم گرفت. به خاطر بیاورید که تهران در فهرست اولیه «محور شرارت»، با حسن نیت رئیس جمهور سابق آمریکا، جورج دبلیو بوش، که در سخنرانی سال ۲۰۰۲ خود قرار گرفت. آمریکا با مسلح شدن به "محور شرارت" مذکور، دست به اقدامی کمتر از کشتار جمعی و ترور در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن زد.

با گذشت ۲۲ سال از آن ادعا مقاومت ایرانی مثل همیشه خوش دست است. پس از حمله آخر هفته، احتمالاً شعار مورد علاقه همه "اما آیا شما حماس را محکوم می‌کنید؟ " می‌تواند به روز شود: "اما آیا شما ایران را محکوم می‌کنید؟ " در مورد چیز‌هایی که واقعاً شایسته محکومیت هستند، اینها همچنان شامل نسل‌کشی در غزه می‌شوند - نه به اصرار وقیحانه ریاکارانه غرب بر «حق دفاع از خود» اسرائیل، که در نهایت به عذرخواهی نسل‌کشی تبدیل می‌شود؛ و از آنجایی که رهبران پس از این «حمله بی‌سابقه» برای تأیید همبستگی با اسرائیل همچنان به تسخیر خود ادامه می‌دهند، همه ما بهتر است به یاد داشته باشیم که شما هر چه بکارید درو می‌کنید – و این ایران نیست که متجاوز است.

 

بلن فرناندز نویسنده Inside Siglo XXI: Locked Up in Mexico Largest Immigration Center (OR Books، ۲۰۲۲)، ایست بازرسی Zipolite: قرنطینه در یک مکان کوچک (OR Books، ۲۰۲۱)، تبعید: رد آمریکا و یافتن جهان (OR Books) است. ۲۰۱۹)، شهدا هرگز نمی‌میرند: سفر از طریق جنوب لبنان (Warscapes، ۲۰۱۶)، و پیام آور امپراتوری: توماس فریدمن در محل کار (ورسو، ۲۰۱۱). او یکی از ویراستاران مجله ژاکوبین است و برای نیویورک تایمز، وبلاگ لندن ریویو آو بوکز، Current Affairs، و میدل ایست آی، و چندین نشریه دیگر نوشته است.